Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Морські операції Служби Безпеки України

Меню розділу

З початком російської агресії у 2014 році Служба безпеки України сконцентрувала свої зусилля на протидії гібридній війні, сепаратизму та на збереженні територіальної цілісності України. Усі ці роки співробітники СБУ брали участь у спецопераціях, зокрема і на сході України.

А від початку повномасштабної війни спецпризначенці СБУ виконують бойові та спеціальні завдання у найгарячіших точках по всьому фронту, а також в операціях за сотні кілометрів від цієї лінії.

Однією з інновацій у повномасштабній війні з Росією стали не повітряні БпЛА, про які знали ще задовго до лютого 2022 року, а саме морські надводні дрони. Це унікальна розробка СБУ. До цієї розробки не мають відношення жодні приватні компанії. Над їх створенням та виготовленням працює колектив СБУ, якому допомагають цивільні інженери та айтішники. Виготовлення дронів здійснюється на одному з підземних виробництв на території України. За час повномасштабної агресії РФ змогла створити унікальні морські безпілотники «Sea Baby» (Морський малюк), чим змінила співвідношення сил у Чорному морі. У грудні 2023 року в СБУ розповіли про свій другий БпЛА «Козак Мамай» або "Мамай". Він наразі є найшвидшим обʼєктом у Чорному морі та може розганятися до 110 км/год. Дрон «Мамай» вразив 5 серпня 2023 року великий десантний корабель «Оленегорський гірник» та військовий нафтотанкер «SIG», чим показав, що Україна може дістати і до Новоросійська. Служба безпеки використовує їх не лише в режимі камікадзе, а й для дистанційного мінування тощо.

Зокрема, цими дронами були уражені щонайменше 11 кораблів Чорноморського флоту Росії.

Перше успішне застосування морських дронів у російсько-українській війні припало у ніч на 29 жовтня 2022 року, коли на морі була сприятливаа погода. Тому командування прийняло рішення до пуску дронів у Крим. Чотири борти пішли прямо в Севастополь, а три дрони спрямували південніше від півострова, де на рейді стояв новітній фрегат «Адмирал Макаров». Саме цей корабель після затоплення «Москви» став флагманом ЧФ РФ.

Корабель «Адмирал Макаров» йшов на середній швидкості, не передбачаючи атаку. Оператори одного з дронів змогли обрати правильну траєкторію руху та врізалися морським безпілотником у правий бік фрегата. Команда корабля не була готовою до атаки, тому у паніці взяла курс на Севастопольску бухту.

Паралельно із цим ще два дрони почали переслідувати корабель, але через великі хвилі не могли наздогнати та просто супроводжували його в бік берега. Втім «Адмирал Макаров» не міг відірватися, бо після атаки в нього не працювала половина двигунів.

Що стосується іншої групи морських дронів, то вони проникнули в Стрілецьку бухту, однак її одразу ж атакували з берега, оскільки російські окупанти в Криму були готові, тому коли дрони пройшли до бухти, ворогом був увімкнений потужний прожектор, а по човнах відкрили вогонь. На щастя, перед самим українським дроном опинився тральщик «Иван Голубец». Як тільки оператори побачили його на екрані, миттєво отримали команду на атаку й «нафарширували Голубця» 108 кілограмами вибухівки. Інші дрони в цей момент вразили нафтоналивну станцію.

Поки точились бої у бухті, підбитий «Адмирал Макаров» з моря допливав до Стрілецької бухти. Російська берегова артилерія не змогла розібратись у ситуації, тому зробила залп по своєму ж флагману. Паралельно з тим, як росіяни перестрілювалися між собою, інші дрони прорвались у Севастопольську бухту. Росіяни на той час вже увімкнули всі свої засоби РЕБ, тому сигнал GPS зник, а зв’язок із дронами був мінімальним. Єдина система, яка дозволяла якось орієнтуватись – це безпосередній оптичний канал на дронах. Саме тоді віце-адмірал ВМС України Неїжпапа особисто починає контролювати кожен метр проходження дронів. Він був родом з Севастополя, виріс там, служив все життя, кожен вигин тих бухт знав. І один дрон повели в Південну бухту, другий – в Північну, третій – в Нафтову. Один з морських дронів України зміг пройти між двома сторожовими кораблями «Ладный» і «Адмирал Ессен», завдяки чому обидва цих судна отримали пошкодження, хоч і незначні.

Це була перша в історії дистанційна морська операція. Надводні дрони отримали бойове хрещення. Але саме тоді розробники зрозуміли, що вони мають бути більшими і нести більше вибухівки, щоб це було ефективне ураження.

Але це не стало єдиною ціллю української спецслужби. Вже у 2023 році дронами СБУ на морі були уражені російські ракетоносії «Буян» і «Павел Державин», ракетний корабель «Самум», військовий буксир «Николай Муру» та розвідувально-гідрографічний корабель «Владимир Козицкий».

Крім російського флоту в Чорному морі, також було завдано дронових ударів по Кримському мосту, що призвело до значних руйнувань, але, на жаль, не до знищення цієї незаконної конструкції.

Під час повномасштабної війни Керченський або Кримський міст слугував російським окупантам не лише важливою транспортною артерією, що забезпечує військову логістику між материковою частиною Росії та українським півостровом, а й єдиним шляхопроводом, який робить це можливим.

Після 24 лютого 2022 року Кримський міст двічі зазнавав уражень від українських спецслужб. Також українськими спецслужбами була здобута необхідна технічна документація, яку використали для планування ударів по мосту.

Вперше завдяки діям Служби безпеки України по мосту було завдано ударів 8 жовтня 2022 року, наступного дня після дня народження російського диктатора Володимира Путіна, що стало символічним “подарунком” від України. На Керченській переправі було підірвано фуру, завантажену ретельно захованою вибухівкою. Тоді обвалилися дві напівсекції автомобільної частини мосту та було пошкоджено залізничну колію.

Друге ураження мосту над Керченською протокою було реалізовано завдяки спільній операції СБУ та Військово-морських сил ЗСУ. Тоді, 17 липня 2023 року, Кримський міст атакували саме морськими дронами Sea Baby.

Підполковник військової контррозвідки СБУ з позивним «Єнот» розповідав, що під час підготовки операції більшість інформації для розвідки спецслужба отримувала з відкритих джерел. Одним із них став відеозапис росіянки, яка відпочивала на яхті поблизу Керченського мосту. Відео жінка виклала в інтернеті.

Пізніше у Службі пояснили, що друга атака на Кримський міст була здійснена з урахуванням інженерних конструкцій цієї споруди. Оскільки міст побудований у протоці з дуже великим шаром мулу, то для укріплення мосту росіяни використовували від 15 до 30 паль під кожною опорою, з’єднаних між собою бетонними блоками, на яких стоять опори мосту. Тому в українських спецслужб виникла ідея перебити ці палі, які розташовані на рівні води, щоб опора потягла міст донизу.

Але під час другої атаки на Керченський (Кримський) міст 17 липня 2023 року Службі безпеки України довелося здійснити “самоліквідацію” трьох своїх морських дронів Sea Baby.

14 липня 2023 року СБУ доповіла президенту Володимиру Зеленському про технічну готовність до виконання операції. Для її проведення створили спільний штаб Служби безпеки та Військово-морських сил ЗСУ. Величезна кількість моніторів відображали ситуацію в Чорному морі на той момент: учасники операції відстежували погоду, хвилі, течії, рух цивільних кораблів, рух військових кораблів РФ, російську авіацію.

В операції брали участь 5 морських надводних дронів Sea Baby . Вони рухалися до цілі двома групами: два безпілотні човни – попереду, вони вели розвідку, а ще три – позаду.

Операцію проводили вночі, щоб дрони не були помітні для кораблів РФ. Окрім мосту, ціллю в ніч на 17 липня міг також стати російський фрегат «Адмірал Ессен».

Під час операції в якийсь момент російські окупанти підняли в небо винищувач Су-27. У штабі вирішили різко змінити маршрут дронів і зробити «гак»– понад 70 км додаткового шляху.

Коли Sea Baby змінили маршрут, з’явилася інформація, що на їхньому шляху перебуває фрегат «Адмірал Ессен». Це носій крилатих ракет Калібр, один із двох кораблів, які претендують на звання флагмана Чорноморського флоту РФ після затоплення крейсера «Москва». Дрони обійшли ворожий корабель на відстані 1,5 км справа і зліва.

Коли ж перші два морські дрони дійшли до Ялти, вони відірвалися від інших трьох десь на 70-80 км.

Група з трьох дронів, яка ішла позаду, вже не мала достатньо пального, щоб дістатися мосту. Тому було вирішено використати їх для атаки на фрегат «Адмірал Ессен».

Але російський корабель на той момент уже попрямував у бухту Новоросійська, тож Sea Baby не вдалося наздогнати фрегат.

Тому в СБУ ухвалили рішення провести “самоліквідацію” цієї групи з трьох дронів поблизу Ялти, щоб наші «Морські малюки» не потрапили до рук росіян.

Двічі уражений Службою безпеки Кримський міст ворог досі повноцінно не відновив, тож шлях не використовується для військової логістики та переміщення озброєння.

Варто зазначити, що всі вражені спецслужбою цілі є цілком законними. При цьому західні партнери не брали участі в цих спецопераціях, але переймають унікальний досвід СБУ.

У березні 2024 року стало відомо, що Служба безпеки вдосконалила морський дрон Sea Baby. Перший його зразок отримав назву «Авдіївка».

У ніч на 6 травня 2024 року спецпризначенці ГУР уразили російський швидкісний катер у районі бухти Вузька у тимчасово окупованого Криму. Удар завдавали морським дроном типу "Магура V5".

Загалом же ГУР дронами "Магура V5" завдали збитків російському Чорноморському флоту на понад 500 млн доларів.

19 травня 2024 року Сили оборони України вразили російський морський тральщик "Ковровець".

Ковровець – це морський тральщик проєкту 266М, який є частиною Чорноморського флоту росії. Він призначений для проводки за тралами кораблів і суден, розвідувального і контрольного тралення, прокладання фарватерів у мінних полях, участі в мінних постановках у дальній зоні від своїх баз.

Раніше РФ використовувала "Ковровець" для виконання завдань в Атлантичному океані й Перській затоці. Згодом його перевезли до Севастополя. Крім того, корабель виконував задачі у Середземному морі.

Варто зазначити, що загальні водні втрати Росії під час війни в Україні на сьогодні такі - знищено 26 кораблів/катерів і один підводний човен. Зокрема, унаслідок удару українськими протикорабельними ракетами "Нептун" у квітні 2022 року було знищено флагман Чорноморського флоту РФ - ракетний крейсер "Москва".

22 травня 2024 року дрони «Sea Baby» вперше після оснащення реактивними системами залпового вогню «Град» успішно відпрацювали з моря по позиціях російських окупантів на Кінбурнській косі, що в Миколаївській області.

«Sea Baby» – це не просто дрон, а багатофункціональна платформа, яка постійно вдосконалюється. Sea Baby оснащені реактивною системою алпового вогню, і це технологічне рішення вже має потужні результати.

Відомо, що перед оснащенням РСЗВ Град було щонайменше три модифікації дронів Sea Baby.

Спершу було збільшено розмір боєголовки до майже 860 кг. Потім розробники покращили проходження, завдяки чому дрони змогли прямувати морем навіть серед майже півтораметрових хвиль. Згодом радіус дії дронів збільшили до понад 600 миль (960 км), тож тепер Sea Baby можуть долати вдвічі більшу відстань, ніж між Одесою та поки що окупованим Севастополем.

Служба безпеки України готує нові спецоперації проти РФ, які завдадуть ще більшої шкоди ворогові - на суші та в морі.

Використані джерела

Відео матеріали

Календар подій

1 23 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 1718192021
22232425262728
293031