ВІДДІЛИ БІБЛІОТЕКИ

 

Сектор обліку користувачів

Здійснює запис та реєстрацію користувачів в автоматизованому режимі, аналізує дані статистичного обліку, видає читацькі квитки. Під час реєстрації працівники сектору знайомлять відвідувачів з графіком роботи книгозбірні, послугами, що надаються користувачам, та з правилами користування бібліотекою.

Проводить оглядові екскурсії бібліотекою, в тому числі лабіринтами книгосховища, а також бере участь у впровадженні краєзнавчо-екскурсійного проекту «Міфи та бувальщини міста "Річкової зірки"». В рамках проекту проводяться тематичні екскурсії нового покоління, що знайомлять відвідувачів з історією Херсонського краю. З переліком екскурсій проекту «Міфи та бувальщини міста "Річкової зірки"» на сьогоднішній день у бібліотеці можна ознайомитися ТУТ.

Зав. сектором: Дереш Н. О.
1-й поверх 
Тел.: (0552) 26-63-97

Відділ абонемента

Відділ абонемента видає книги та журнали мешканцям міста додому.

Універсальний книжковий фонд відділу – понад 65 тис. примірників. Література видається додому терміном на 15 днів, є можливість продовження терміну користування літературою до 45 днів. Відділ започаткував та продовжує міні-проект «Нові надходження до відділу абонемента».

Зав. відділом: Богданова С. Я.
1-й поверх
Тел.: (0552) 26-63-97

Відділ документів іноземними мовами

У відділі документів іноземними мовами представлено близько 25 тисяч видань з різних галузей знань 80 мовами народів світу: художня література, підручники, довідкові та періодичні видання на різних носіях інформації. Читачі мають можливість користуватися комп'ютерами, планшетами iPad та електронними читанками Kindle, де представлено близько 60 повнотекстових документів англійською мовою (художня література, публіцистика, ігри, довідкові видання).
Завдяки співпраці з Посольством США в Україні, Британською Радою в Україні, благодійним фондом Сейбр-світло щорічно фонд відділу поповнюється новими виданнями. У приміщенні бібліотеки читачі мають безкоштовний доступ до повнотекстових баз англійською мовою eLibraryUSA.
На базі відділу за сприяння Посольства США в Україні відкрито інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку», який постійно поповнюється технічними новинками: інтерактивний столик, 3D кінотеатр, інтерактивна дошка, 3D принтер та 3D сканер до послуг користувачів.
Щонеділі користувачі бібліотеки можуть безкоштовно відвідувати розмовний клуб «Англійська для всіх», який діє на базі інформаційно-ресурсного центру «Вікно в Америку».

Зав. відділом: Донченко Т. В.
3-й поверх
Тел.: (0552) 32-18-30

Відділ краєзнавства

Заснований у 1891 р. як особливий імені князя Григорія Олександровича Потьомкіна. Відділ є осередком бібліотечного краєзнавства області, методичним та координаційним центром з питань краєзнавства, депозитарієм краєзнавчих документів та творів місцевого друку.

Функції відділу:

 • Формування універсального фонду краєзнавчої літератури з широким видовим складом.
  У відділі зберігаються такі рідкісні дореволюційні краєзнавчі видання, як: «Материалы географии и статистики России. Херсонская губерния» А. Шмидта (1863 р.), «Хронологическое обозрение Новороссийского края 1730-1823 гг.» А.Скальковского (1863 р.), «Деятельность земства в Херсонском уезде за 50-летие» (1864-1913 рр.).
  Цінним інформаційним джерелом є фонд періодичних видань. У відділі зберігаються обласні та районні газети, місцеві часописи з часу їх виходу. Серед дореволюційних періодичних видань: «Херсонские губернские ведомости» (1865-1919 рр.), «Юг» (1898-1907 рр.), «Херсонские епархиальные ведомости» (1860-1916 рр.) та ін.
 • Створення краєзнавчого довідково-бібліографічного апарату: зведеного краєзнавчого каталогу та абеткового каталогу місцевих видань, формування електронної бібліографічної бази даних з краєзнавства. 
 • Підготовка усних та письмових бібліографічних довідок, здійснення довідково-інформаційного обслуговування віддалених споживачів краєзнавчої інформації шляхом участі у роботі «Віртуальної довідкової служби» бібліотеки.
 • Ведення загального краєзнавчого Інтернет-проекту «Краєзнавство Таврії».
 • Підготовка та випуск системи науково-допоміжних та універсальних бібліографічних покажчиків, каталогів місцевого друку, які представлені як в друкованому, так і в електронному варіантах.
 • Популяризація історичної і культурної спадщини, поширення краєзнавчих знань.

Відділ надає науково-методичну та практичну допомогу бібліотекам регіону з питань краєзнавства як складової формування національної самосвідомості краян.

Зав. відділом: Токовило О. В.
2-й поверх
Тел.: (0552) 42-43-19

Відділ мистецтв

Відділ надає можливість користуватися книжковим фондом з усіх видів і жанрів мистецтва, фондом нотних видань, фонотекою, медіатекою і відеотекою, образотворчими матеріалами, періодикою. У відділі ви можете отримати кваліфіковану відповідь на свій запит, детальну інформацію з різних питань мистецтва і культури. Часто організовуються експозиції художників, фотографів та майстрів народної творчості. Сайт «Мистецький хайвей» висвітлює інноваційні культурно-мистецькі події, народне й сучасне мистецтво, його напрямки, види, жанри, ексклюзивні книжково-ілюстративні виставки, нові книги, портрети особистостей Херсонщини.

До послуг читачів:

 • музичні інструменти; 
 • лінгафонний кабінет; 
 • вітальня, де можна переглянути відеофільми;
 • безкоштовний доступ до мережі Інтернет;
 • «Казковий диванчик» для дітей.

При відділі працюють клуб любителів мистецтв «Ліра», літературні студії «Парус надежды», «Кулішева криниця», «Елінг».

В своїй роботі приділяє особливу увагу:

 • створенню комфортних умов для користування книгами та іншими інформаційними джерелами – друкованими та електронними;
 • залученню користувачів до культурної спадщини, цінностей та знань;
 • популяризації кращих зразків національної, світової культури та мистецтва, етнокультурного розмаїття;
 • організації дозвілля.

Запрошує до співпраці:

 • викладачів предметів естетичного циклу;
 • художників, дизайнерів, мистецтвознавців, музикантів;
 • установи культури, колективи самодіяльної творчості;
 • любителів мистецтва.
Зав. відділом: Краснолуцька Т. Л.
2-й поверх
Тел.: (0552) 26-16-87
 

Науково-методичний відділ

Науково-методичний відділ здійснює функції методичного та координаційного центру для публічних бібліотек Херсонської області з питань бібліотекознавства, співпрацює з бібліотеками різних типів і форм власності, бере участь у розробленні та реалізації державної політики в галузі бібліотечної справи.
Надає практичну допомогу в організації професійної самоосвіти та підвищенні кваліфікації працівникам бібліотечної галузі та професійної освіти студентам і науковцям профільних спеціальностей на базі спеціалізованих інформаційних ресурсів.

До послуг користувачів:

 • видання з питань бібліотекознавства, документознавства тощо;
 • періодичні фахові видання;
 • зібрання статистичних, методико-бібліографічних видань, планово-звітної документації бібліотек Херсонської області;
 • довідково-бібліографічний апарат відділу.

Відділ узагальнює, вивчає та рекомендує до впровадження інноваційні форми бібліотечної діяльності, зокрема із використанням інформаційних технологій.
З 2013 р. усі складові методичної діяльності: інформаційна, аналітична, дослідницька, освітня та консультаційна презентуються на сайті «Методист on-line».
На базі відділу в рамках програми «Бібліоміст» створено Регіональний тренінговий центр.
Центр здійснює підвищення кваліфікації бібліотечних працівників, індивідуальне та групове навчання користувачів (спільно з відділами бібліотеки), надає можливості для додаткового навчання та дозвілля відвідувачів бібліотеки.

Зав. відділом: Сватула Т. Л.
3-й поверх
Факс: (0552) 22-64-48
Тел.: (0552) 26-16-87
E-mail: nmo.libks@gmail.com

Відділ наукової інформації та бібліографії

Здійснює довідково-інформаційне обслуговування, надає допомогу відвідувачам у користуванні довідково-бібліографічним апаратом. У відділі можна отримати інформацію про наявність у фонді конкретного документа, скористатися довідниками, путівниками, словниками, енциклопедіями, бібліографічними покажчиками.
Працівники відділу ведуть картотеку статей в електронному та картковому вигляді, надають консультації з методики пошуку інформації, зі складання списків літератури. Бібліографи відділу формують електронну БД «MGZN – БД періодика», беруть активну участь у роботі «Віртуальної довідкової служби» бібліотеки, виконують складні довідки за запитам читачів; здійснюють масове та групове інформування через сайт відділу «Віртуальний бібліограф». Відділ очолює роботу Пункту «Правове довідкове бюро», який був створений в рамках проекту «Мережа Пунктів доступу громадян до інформації органів державної влади в бібліотеках України». На базі відділу наукової інформації та бібліографії діють Клуб любителів історії «Кліо» та Клуб поглиблення знань з ділової української мови «Дивослово».
Відділ наукової інформації та бібліографії є координатором довідково-бібліографічного обслуговування в бібліотеці. Щорічно для бібліографів міста організовують літературно-бібліографічні студії.

Зав. відділом: Віжічаніна Л. М.
3-й поверх
Тел.: (0552) 32-18-30
 

Відділ обслуговування користувачів

Здійснює бібліотечно-інформаційне обслуговування через систему галузевих і міжгалузевих читальних залів:

 • надає бібліотечно-інформаційні послуги всім верствам населення, в тому числі з особливими потребами, з метою забезпечення рівного доступу до інформації;
 • обслуговує абонентів МБА безпосередньо в читальних залах відділу;
 • здійснює соціокультурну діяльність з метою задоволення духовних і культурних потреб користувачів, стимулювання читацької та пізнавальної активності.

Окрім сучасного комп'ютерного центру, на базі відділу діють Центр обслуговування користувачів з особливими потребами, Центр екологічної інформації, Українсько-канадський центр, що зберігає у своєму фонді колекцію зарубіжної україніки, яка налічує понад 1200 примірників; містить цінну інформацію для вивчення історії та літератури України, філософії, права та економіки. З початку 2017 року на базі відділу діє надсучасний проект – творчий майданчик Maker Space, що з'явився за сприяння програми «Вікно в Америку» Посольства США в Україні.

До послуг користувачів також:

 • безкоштовний доступ до ресурсів Інтернет;
 • релакс-зона, де можна відпочити із книгою або за переглядом телепередач;
 • комфортні куточки для роботи з книгою чи ноутбуком.

Відділ регулярно проводить різноманітні культурні заходи, тренінги, виставки.

Зав. відділом: Нікулькіна Н. В.
4-й поверх
Тел.: (0552) 22-44-30

Зала нових надходжень

Забезпечує читачам оперативне ознайомлення з новими документами, що надійшли до бібліотечних фондів. Постійно діюча виставка «Нові надходження бібліотеки» пропонує видання з усіх галузей знань: від наукової до художньої літератури. До уваги віртуальних користувачів сторінка «Нові надходження».
На базі сектора працює читацьке об'єднання вільних художників «Ракурс». Його членами можуть стати люди, що мають відношення до творчої діяльності: поети, прозаїки, художники та всі ті, хто прагне спілкування.

Провідний бібліотекар відділу обслуговування: Домбровська Р. Є.
3-й поверх
Тел.: (0552) 22-44-30

 

Сектор міжбібліотечного абонемента

Сектор міжбібліотечного абонемента (МБА) надає можливість користувачам отримувати необхідні документи (оригінали і платні копії) з фондів різних бібліотек України. По МБА обслуговуються юридичні особи, які є абонентами МБА, а також зареєстровані читачі бібліотеки. Обслуговування по МБА включає бібліографічну підтримку запитів, пошук в різних базах даних, надання документів в оригіналах і копіях в тимчасове і постійне користування абонентів відповідно їх замовлень для використання у наукових, освітніх, виробничих і культурно-просвітницьких цілях.

Абонентом МБА може бути публічна бібліотека, а також інша установа, підприємство або організація, що уклала Договір на обслуговування по МБА з Херсонською ОУНБ ім. Олеся Гончара та надіслала бланк-замовлення встановленого зразка на потрібний документ.

Зав. сектором: Пінчук О. А.
4-й поверх
Тел.: (0552) 22-44-30
 

Відділ документів з медичних наук

Основне завдання – забезпечення медичних спеціалістів регіону повноцінною фаховою інформацією, підтримка фахових знань, що є важливим впродовж усього професійного життя лікарів, діагностиків, середнього медичного персоналу.

Працівники відділу:

 • здійснюють довідково-інформаційне обслуговування;
 • допомагають відвідувачам у користуванні довідково-бібліографічним апаратом;
 • ведуть роботу зі створення електронного каталогу та «Зведеного електронного каталогу медичних бібліотек України»;
 • виконують складні довідки за запитами читачів;
 • здійснюють індивідуальне та групове інформування спеціалістів;
 • працюють з колективними та індивідуальними абонентами, забезпечуючи їх інформацією про новинки за наданими запитами;
 • надають методичну допомогу бібліотекарям медичних закладів.

Ресурси відділу:

 • фонд фахових документів з медичних наук обсягом понад 60 тисяч одиниць зберігання, який може задовольнити потреби не тільки фахівців галузі, а й зацікавленість всіх пересічних користувачів;
 • електронний каталог – обсягом понад  760 тисяч бібліографічних записів.

До послуг користувачів:

 • інформаційні списки з різних направлень галузі: « На допомогу… акушеру-гінекологу, гастроентерологу, онкологу, хірургу, медичній сестрі» тощо. Ці списки оперативно висвітлюються на сайті відділу;
 • огляди та виставки фахових видань, зокрема під час науково-практичних конференцій, семінарів, інших професійних заходів медичних закладів міста;
 • заходи для користувачів бібліотеки з популяризації загальних медичних знань та здорового способу життя: бесіди, лекції, тренінги з актуальних питань. Щосереди з 15 до 16 години у відділі користувачі можуть виміряти тиск.

Запрошуємо до співпраці:

 • лікарів;
 • викладачів та студентів медичних спеціальностей;
 • медичні заклади області.

Чекаємо користувачів у відділі!

 

Зав. відділом: Ріхтер А. В.
4-й поверх
Тел.: (0552) 26-16-85

Відділ рідкісних і цінних видань

Фонд відділу складає біля 8 тис. творів друку.

До послуг відвідувачів відділу:

 • Фонд дореволюційних, довоєнних і повоєнних видань;
 • Цінні та рідкісні видання ХVIII ст.;
 • Мініатюрні видання: найменша книжечка розміром 17х20 мм., збірка прислів’їв «Лучше всяких лекарств, питья и яств» (М., 1975 р.);
 • Книжки з автографами Олександра Блока, Леоніда Андрєєва, Олеся Гончара, Костянтина Симонова, Расула Гамзатова, Сергія Баруздіна, інших відомих літераторів ХХ ст. та сучасних українських і херсонських авторів;
 • Книги з екслібрисами тощо.

  Відвідувачі зможуть:

 • одержати послуги читального залу відділу;
 • ознайомитись з майже музейними експонатами із рідкісного фонду;
 • отримати консультаційну допомогу з питань книгознавства та історії книги;
 • замовити оглядову або тематичну екскурсію за матеріалами наших колекційних зібрань;
 • відвідати всі масові заходи, що організовує відділ, наприклад: «Уроки книгознавства», «Інтелектуальні ігри», презентації та огляди виставок і експозицій тощо;
 • провести на базі відділу практичні заняття за профілем діяльності відділу.

До уваги віртуальних користувачів відділу сайт «Музей книги».

Зав. відділом: Сак О. Г.
3-й поверх
Тел.: (0552) 42-42-88


Інтернет-центр

Інтернет-центр надає можливість безкоштовно працювати в мережі Інтернет у режимі online, шукати інформацію в комп'ютерних мережах, отримувати фактографічні, аналітичні та тематичні довідки, користуватись послугами електронної пошти (E-mail) та каталогом  «Ресурси Інтернет», що створений співробітниками центру. А головне – отримувати рівний для всіх доступ до інформації.
Співробітниками центру проводяться групові курси та індивідуальні заняття з навчання комп’ютерній грамотності та роботі в Інтернеті. Доступна інформація про розробки, видання та статті відділу. Співробітники намагаються слідкувати за тим, що відбувається у світі інформаційних технологій: новини Всесвітнього павутиння, цікаві факти про Інтернет, програми online.

Зав. центром: Золотухіна О. С.
1-й поверх
Тел.: (0552) 26-16-86

Канадсько-український інформаційний центр

Зберігає у своєму фонді колекцію зарубіжної україніки, що налічує понад 1200 примірників; містить цінну інформацію для вивчення історії та літератури України, філософії, права та економіки.

До послуг користувачів:

 • книги та періодичні видання українською мовою, видані українською діаспорою (1919-1998 рр.) в Канаді (м. Торонто);
 • повне видання «Історії УПА» (39 томів);
 • зібрання творів Т. Шевченка, Л. Українки, І. Франка, видані за кордоном у різні роки;
 • перші видання творів письменників «другої хвилі» української еміграції, що друкувались у Німеччині, Австрії, Франції, Австралії;
 • видання з автографами та екслібрисами, книжки-малютки;
 • комлексні книжково-ілюстративні виставки, перегляди та огляди раритетних видань.

Провідний бібліотекар відділу обслуговування: Домбровська Р. Є.
3-й поверх
Тел.: (0552) 22-44-30

Регіональний інформаційний центр

Регіональний інформаційний центр займається проведенням інноваційної діяльності в сфері інформаційно-комунікаційних технологій та впровадженням інновацій в діяльність бібліотеки.

Основні напрямки роботи центру:

 • Надання інформаційних послуг у режимі online через створення Регіонального інформаційного порталу, та представлення на ньому повної та об'єктивної інформації щодо херсонського регіону (перший крок до створення «цифрового регіону»);
 • Надання інформаційно-консультаційних послуг у режимі offline (як за індивідуальними інформаційними запитами, так і за договорами про інформаційно-консультаційне обслуговування).

Регіональний інформаційний центр акумулює інформаційні ресурси регіону, здійснює обмін інформацією, встановлює зв'язки між всіма секторами суспільства – владою, бізнесом, громадськими організаціями, мас-медіа.

Поточні проекти Регіонального інформаційного центру:

Зав. центром: Кошелюк М. С.
3-й поверх
Тел./факс: (0552) 22-64-48
Тел.: (0552) 26-16-86
e-mail: info-centre@lib.kherson.ua

Центр екологічної інформації

У Центрі можна отримати інформацію про екологічну ситуацію в регіоні та Україні в цілому. У фонді наявні електронні засоби інформації та документні ресурси: книги, підручники, довідники, словники, періодичні видання.
До послуг читачів технічне обладнання та зручні меблі, що дозволяють комфортно переглянути відеофільми екологічної тематики.
На сайті Центру користувачі можуть не лише поглиблювати знання з екології, але й стати дописувачами матеріалів, надсилаючи світлини або статті до відповідних розділів.

Керівник центру: Тищенко Ю. В.
3-й поверх
Тел.: (0552) 22-44-30

Календар подій

    123
4 5 6 78910
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25262728293031
Бібліотека працює:
з 9:00 до 18:00
п'ятниця – вихідний день
останній понеділок місяця –
санітарний день