Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Волонтерство під час війни

111 кілометрів маскувальної сітки від Хмельницької волонтерської організації «Сильна жінка». Фото: Алли Учик

Волонтерський рух в Україні – це явище унікальне. У надзвичайно складний період саме цей рух об’єднав суспільство, створив дієву структуру громадських організацій, груп людей, готових взяти на себе вирішення найбільш нагальних і болючих проблем держави. Зараз головний фокус – це допомога військовим, але згодом кількість напрямів для зборів коштів буде збільшена. Вже окреслений величезний пул завдань і проблематик, у яких волонтерський рух може виявлятися мобільнішим й ефективнішим, ніж держава. Йдеться про реабілітацію ветеранів і допомогу їхнім сім'ям, допомогу дітям, які постраждали від війни, відбудову шкіл і садочків, культурну відбудову.


Слово «волонтер» походить від французького volontaire (доброволець), яке, в свою чергу, запозичено з латинського voluntarius (voluntas – вільне волевиявлення, volō – бажання, намір). Тобто волонтерство – добровільна безкорисна суспільно важлива діяльність.

Початком волонтерського руху прийнято вважати 1859-й, коли швейцарський підприємець і громадський діяч Жан Анрі Дюнан, вражений страшними наслідками однієї з найкривавіших битв австро-італо-французької війни, фактично ініціював створення Міжнародного комітету Червоного Хреста – організації, що на добровільних засадах надавала би першу медичну допомогу пораненим. Принципами, які він започаткував в цій організації, почали користуватись активні громадяни в багатьох країнах світу, і цей рух поступово охоплював різні види діяльності: допомога бідним, важкохворим, сиротам, навчання грамоті, боротьба з пияцтвом.


Понад двох тисяч м'ясних консерв для військових від волонтерів із с. Золочів. Фото із відкритих джерел

У рік повномасштабного вторгнення у Реєстрі волонтерів у Податковій зареєструвалися 2383 українця. Це у 8,4 рази більше, аніж за весь час існування переліку. Загалом Державна податкова служба нарахувала 2 699 волонтерів на початок 2023 року. Реєстр волонтерів антитерористичної операції створено ще у 2014 році, й до повномасштабного вторгнення у ньому було лише 320 осіб.

Сьогодні волонтерські організації значною мірою спеціалізуються й компенсують неповну інституційну спроможність держави. Волонтерські організації вивчають потреби фронту на локальному рівні, здійснюють збір коштів із різних джерел, здійснюють пошук, замовлення та придбання як в Україні, так і за кордоном певного обладнання, продуктів тощо та працюють як логістичні компанії, які забезпечують завезення, оформлення й транспортування до споживача.

Один із складів «Зграї» у Києві. Фото з фейсбук-сторінки організації

Функції волонтерства в Україні під час війни:

Медична – надання медичної допомоги на передовій, у лікарнях та медичних закладах. Вони допомагають у лікуванні поранених воїнів, надають першу медичну допомогу та організовують медичні заходи.

Гуманітарна – збір та розподіл гуманітарної допомоги (продукти харчування, одяг, засоби гігієни та інші необхідні речі) до постраждалих районів та зони бойових дій.

Психологічна – надання психологічної підтримки воїнам та постраждалим особам, які пережили емоційні травми під час війни.

Соціальна – допомога в отриманні соціальної підтримки, зокрема, доступ до житла, освіти, працевлаштування та інших соціальних послуг. Вони допомагають у вирішенні соціальних проблем та забезпечують необхідну інформаційну підтримку.

Інформаційна – поширення інформації про ситуацію на передовій, потреби воїнів та постраждалих, актуальні новини та події. Волонтери виконують роль інформаційних посередників між військовими, громадськістю та засобами масової інформації, щоб забезпечити широке розповсюдження актуальної інформації та підвищити громадську свідомість про події війни.

Логістична – транспортування матеріальних цінностей, координацію постачання та розподілу допомоги, організацію тимчасових житлових умов та інші питання, пов'язані з ефективним функціонуванням волонтерських проєктів.

Підтримка учасників війни – допомога учасникам війни по підготовці до повернення до цивільного життя після перебування на передовій. Вони організовують проєкти професійного навчання, підтримують у пошуку роботи та створюють умови для адаптації в мирному житті.


Окрім того, є численні волонтерські організації, які не працюють із фронтом, а допомагають у тилу – від забезпечення притулку для домашніх улюбленців, що втратили господарів під час бойових дій, до закупівлі й забезпечення ліками й продовольством соціально незахищених груп людей.

Деякі волонтери є публічно відомими людьми та блогерами і в цьому сенсі конкурують із представниками державної влади в публічному просторі. Але сам волонтерський рух є винятково соціальним і не формує нових викликів внутрішній політиці в умовах воєнного стану.

Обладнання для Волинської бригади ТрО від фонду Сергія Притули. Фото з телеграм-каналу 100 окремої бригади ТрО

Неповний перелік питань, які закривають волонтери сьогодні:

  • забезпечення Сил оборони амуніцією, транспортом, оптикою, медициною, а також невійськовими предметами (їжа, засоби гігієни, матеріали для бліндажів і місць постійного перебування тощо);
  • фізична, психологічна, медична реабілітація поранених військових та їхніх сімей;
  • медичні мобільні команди на прифронтових територіях (безкоштовно для військових та цивільних, що перебувають там);
  • евакуація з небезпечних місць і допомога переселенцям;
  • евакуація поранених військових із місць бойових дій та медична стабілізація;
  • створення безбар’єрності у шпиталях та містах (з’явилась велика кількість травмованих військових та цивільних, які не в змозі повноцінно користуватись простором для своїх потреб);
  • виготовлення маскування, адаптивного одягу, збір аптечок тощо;
  • розробка «убивачок» для окупантів (великий фокус наразі на дронах та антидронних засобах, 3D-друк для дронів тощо);
  • донорство крові;
  • пошук загиблих;
  • допомога геріатричним пансіонатам і самотнім людям поважного віку;
  • забезпечення цивільних одягом, їжею, ліками, речами найпершої потреби;
  • порятунок покинутих тварин та стерилізація безпритульних тварин на прифронтових територіях;
  • інформаційна підтримка;
  • захист архітектурної спадщини та природи, тобто ті сфери, які зараз не у фокусі уваги та на які зазіхають ті, кому хочеться непомітно заробити на загальнонаціональній біді.

Військові, що отримали екіпірування від «Зграї». Фото з фейсбук-сторінки організації


За час війни українці напрацювали власні правила того, кому вірити, донатити, як не потрапити на шахраїв. Серед основних правил:

  • доначу тим, кого знаю, кому особисто вірю;
  • доначу тільки на конкретний напрямок (ті, хто працює на Донецькому напрямку; тільки на медиків та реабілітацію; тільки на військових тощо)
  • доначу тільки офіційним фондам, чиє ім’я на слуху.

На жаль, шахраї не оминули цю шляхетну справу. Вони намагаються використовувати волонтерство для особистої вигоди, видаючи себе за волонтерів або ж створюючи фейкові благодійні фонди й організації. Їхня мета – привласнити кошти, які призначені для допомоги захисникам і захисницям України, а також людям, постраждалим від війни.

Існує низка перевірених організацій:

  • Благодійний фонд допомоги ветеранам та військовим «Повернись живим»;
  • Благодійний фонд Сергія Притули;
  • Не організації, але потужно допомагають військовим: Стерненко та Лачен пише, Василь Байдак і Антон Тимошенко;
  • Благодійна організація, що підтримує громадян, які відстоювали цінності демократії в нашій країні й постраждали через збройний конфлікт «Восток SOS» ;
  • «ДрукАрмія» – волонтерська спільнота, що друкує і безкоштовно передає запчастини, захисні елементи та все те, що військовим необхідно для виконання бойових завдань;
  • БФ «Гуркіт» (підтримка військових: машини, дрони, тепловізори, грілки, прожектори для ППО та інше);
  • БФ «Рій» (спальні системи та мобільні лазне-пральні комплекси).

Мобільний лазне-пральний комплекс для військових від фонду «Рій». Фото: кадр із відео / Суспільне Донбас

  • Victory Drones (навчання операторів безпілотників, закупка дронів для військових);
  • БФ «Побач перемогу» (покриття витрат військових на обстеження та лікування зору після офтальмологічних поранень);
  • Razom for Ukraine (забезпечення медициною, транспортом, пристроями зв’язку, харчуванням та житлом);

Волонтерка у штабі «Зграї». Фото з фейсбук-сторінки організації 

  • Волонтерський штаб «Зграя» (забезпечення технікою, екіпіруванням, ліками військових, реабілітація та відновлення поранених);
  • Медичний батальйон «Госпітальєри» (медична допомога на лінії зіткнення, евакуація, медико-тактичні тренування парамедиків та цивільних);

Надання медичної допомоги військовим, медичний батальон «Госпітальєри». Фото: Львівський портал

  • Перший добровольчий медичний шпиталь ім. М.Пирогова (ПДМШ) (евакуація та стабілізація поранених із лінії зіткнення);
  • БФ «Солом'янські котики» (тренування тактичній медицині, розмінування);
  • Тактична медицина «Північ» і «Захід» (команда інструкторів з долікарняної допомоги, навчання військових такмеду, забезпечення військових медициною);
  • ГО «Землячки» (забезпечення потреб жінок-військових амуніцією, формою);
  • ГО «Мотохелп» (забезпечення військових медициною, доставлення крові до лікарень);
  • БФ «12 вартових» (виловлювання безпритульних тварин із прифронтових територій, їхня стерилізація та прилаштування);
  • Некомерційна організація, що опікується літніми людьми «Життєлюб», Let`s Help.

З 24 лютого 2022 року до кінця 2023 року українці задонатили понад 100 млрд грн, ці дані надало Управління стратегічних комунікацій Збройних сил України. Тільки  через  monobank на потреби армії від громадян надійшло 27,4 млрд грн.

На початок 2024 року monobank оприлюднив такі дані: мільярд євро, а точніше 43 мільярди 681 мільон 445 тисяч 836 грн українці задонатили за час повномасштабної війни.

До традиційних зборів додаються формати зборів-сторітейлінгів, аранжування на відомі пісні, мінізборів, які прив’язані до одного великого збору; а також аукціони змінюють свій формат, проводяться заходи з входом-оплатою, які йдуть на армію чи підтримку конкретної організації.

Урізноманітнюються формати співпраці із бізнесом: наприклад, кожна компанія самостійно вирішує, який відсоток прибутку вона готова щомісяця передавати на підтримку армії, можна донатити, купуючи благодійні товари та страви, залишаючи в закладах харчування «бойові».

Також військові організовують збори самостійно. Хтось збирає безпосередньо на власну банку, а десь зборами займаються централізовано, публікуючи офіційні рахунки бригад на сайтах у соцмережах, відмічають «своїх» волонтерів, яким довіряють і доручають збори.

Один із складів «Зграї» у Києві. Фото з фейсбук-сторінки організації

Волонтерство під час війни є надзвичайно важливим фактором підтримки військових операцій та допомоги потерпілим. Воно вносить вагомий внесок у захист національної безпеки, гуманітарну допомогу та розвиток громад. Українські волонтери – люди різного віку, фінансової спроможності та життєвих бекграундів – не стомлюються допомагати військовим і цивільним, не шкодують ресурсів, сил і часу для інших. Наша армія захищає нас не щовівторка чи в якісь інші конкретні дні, а щодня. Волонтери так само щоденно демонструють, на що перетворюються людські донати. Кожен донат – збережене життя людини, яка разом із нами живе в одній країні, яку вона захищає зі зброєю у руках. Війна не може бути далеко. Головне – пам'ятати, що держава – це кожен із нас, і ми можемо дуже багато.

Використані джерела

          Інтернет-ресурси:

Календар подій

      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23242526272829
3031