Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Зруйновані мости України. Частина 2

Успішний контрнаступ Збройних Сил України у вересні 2022 року повернув контроль над територіями Харківщини, які більш ніж пів року були ареною війни. Масштаби руйнувань мостів там співмірні до півночі країни. На державних дорогах зруйновано 25 об’єктів. Деякі з них розташовані близько до кордону з росією. Попри всі труднощі, рух через більш ніж 50% – відновлено:

міст на автомобільній дорозі Р-79, у Харківській області, також було зруйновано, щоб загальмувати просування ворога. Дорога пов’язує чотири райони Харківщини. Після того, як українські військові відкинули росіян, відразу почалося відновлення споруди, адже саме цією дорогою проходить один із найбільш важливих логістичних маршрутів. Фахівці відмовилися від класичних монолітних конструкцій і використали дві гофровані металеві труби, що пришвидшило та здешевило будівництво. Термін експлуатації таких труб не поступається залізобетонним конструкціям. Капітальний ремонт майже завершено, залишилося нанести дорожню розмітку та впорядкувати прилеглу територію.

Фото 1. Відновлений міст на Харківщині / Служба відновлення і розвитку інфаструктури у Харківській області.

міст на державній дорозі Т-21-11 Чугуїв - Печеніги - Великий Бурлук через річку Телега зруйнований 26 лютого 2022 року внаслідок бойових дій. Після деокупації області було зроблено тимчасову переправу поруч із зруйнованим мостом. Вона могла обслуговувати транспортні засоби вагою до 10 тон. Наприкінці 2022 року Агентство відновлення розпочало часткову відбудову зруйнованого мосту, що забезпечило якісну логістику з громадами та полегшило роботу гуманітарних коридорів у Харківській області.

Фото 2. Відновлений міст на Харківщині / Фото з відкритих джерел

На Миколаївщині на кінець 2024 року не лише відновили всі 20 мостів, що були пошкоджені внаслідок збройної агресії росії проти України, а й відкрили два додаткові проїзди. У межах міста Миколаєва експлуатують шість мостів, три з яких мають можливість розводитись, аби дати прохід суднам та кораблям; три мости побудовані стаціонарно.

На Миколаївщині 15 березня 2023 року увели в експлуатацію два відновлених мости, які були зруйновані російськими військами в листопаді 2022 року. Одна переправа пролягає через річку Інгул у Воскресенській громаді, інший міст - через річку Інгулець у Снігурівській громаді:

міст через канал річки Інгул, який зруйнували російські війська в березні 2022 року, відновили у червні 2023 року. Споруда довжиною 18 метрів стоїть на десяти бетонних палях.

Фото 3. Новий міст довжиною 18 метрів / Суспільне Миколаїв

міст через річку Інгулець, в Снігурівській громаді, відкрили17 січня 2024 року. У липні 2023 року міст знищили течія та підвищення рівня води через підрив Каховської ГЕС, тому відновленню він не підлягав. Нова переправа довжиною 72 метри зведена за пʼять місяців.

Фото 4. Новий міст в Снігурівській громаді / Скріншот на сторінці Івана Кухти в Telegram

У Вознесенському районі було підірвано чотири мости: два автомобільні та два залізничні. Вознесенськ та логістична інфраструктура були для окупантів стратегічними об’єктами:

Фото 5. Вигляд переправи навесні 2022 року / Фото з відкритих джерел

міст на автомобільній дорозі Н-24 Благовіщенське – Миколаїв, через Вознесенськ, має довжину 100 метрів, ширина автомобільної частини становить 9,5 метрів, ще 6 метрів займають тротуари та велодоріжки. Загальна довжина ділянки реконструкції - 305 метрів . У 2024 році вже відкритий рух для всіх видів транспорту.

Фото 6. Відновлений міст у Вознесенську / Фото з відкритих джерел

У Горохівській громаді Миколаївської області за пʼять місяців відбудували мостовий перехід через річку Інгулець довжиною 84 метри. Напрямок є одним з основних маршрутів, який поєднує Миколаївщину й Херсонську область.

Фото 7. Відбудований міст у Горохівській громаді Миколаївщини / Віталій Кім/Telegram

На правобережній частині Херсонської області, внаслідок воєнної агресії росії проти України, зруйновано 17 мостів. З них 10 на дорогах державного значення. Головною артерією, що сполучала лівий та правий берег Херсонщини був Антонівський міст.

Антонівський (Херсонський) автомобільний міст - міст через Дніпро, що з'єднує Херсон із лівобережжям, зокрема з Олешками та Голою Пристанню. Загальна протяжність мосту складає 1366 м, ширина - 25 м, ширина проїзної частини - 20,5 м, пішохідні тротуари з двох сторін - по 1,5 метри. Міст стоїть на 31 опорі та складається з 30 прогінних з'єднань.

Фото 8. Антонівський міст / Фото з відкритих джерел

24 лютого 2022 о 11:30 біля Антонівського мосту було висаджено російський десант з гелікоптерів. О 16:30 розпочався бій за повернення контролю над мостом. 20:00 танковій групі Пальченка вдалося вибити російських десантників і повернути міст під контроль ЗСУ. 25 лютого 2022 року російські окупанти взяли міст під контроль і продовжили наступ у напрямку Миколаєва та Одеси. Ворог використовував цю дорогу для постачання техніки, живої сили та продовольства російським військовим, щоб тримати плацдарм на правому березі. 19 липня 2022 року, задля відсічі постачання ворожих військ, ЗСУ випустили 12 ракет HIMARS, близько 8 з них влучили по Антонівському мосту. Міст було пошкоджено. За повідомленням першого заступника голови Херсонської обласної ради Юрія Соболевського, окупанти не знайшли проєктну документацію моста в московських архівах, а тому не змогли швидко підготувати план відновлювальних робіт. 14 серпня 2022 року сили оборони України завдали чергових ударів по мосту аби «остаточно закріпити його статус як непроїзного». 10 листопада 2022 року російські військові, під час втечі з правого берега Дніпра, підірвали міст, знищивши кілька прогонів.

Фото 9. Херсон, зруйнований Антонівський міст, 11 листопада 2022 / Суспільне

Після ударів по Антонівському мосту єдиною об'їзною дорогою залишалася дорога через Дар'ївський міст. Це міст через річку Інгулець біля села Дар’ївка Херсонського району Херсонської області на автошляху E58. Ним можна було дістатися Каховської ГЕС та Берислава. Загальна протяжність мосту складає близько 100 м, загальна ширина - 12 м, ширина проїзної частини - 10 м, пішохідні тротуари з двох сторін по 1 м. 26 серпня 2022 року Збройні сили України «зупинили експлуатацію» Дар’ївського мосту на Херсонщині.

Фото 10. Дар’ївський міст коло Херсона після атаки /24 канал

Антонівський і Дар’ївський мости на сьогоднішній день - це «червона зона», на лівому березі ворог – будувати там не можливо.

На сьогоднішній день назвати точний перелік зруйнованих мостів на Херсонщині важко. За даними відкритих джерел, місцевих телеграм-каналів, були зруйновані такі логістичні об'єкти:

▪ міст в районі селищ Давидів Брід та Велика Олександрівка;

▪ міст в районі села Новокаїри;

▪ понтонний міст через річку Інгулець;

▪ міст біля с. Милове;

▪ пішохідний міст у с. Тягинка;

▪ переправа у с. Львово;

▪ переправа в с. Дар'ївка;

▪ баржевий міст біля Антонівського мосту;

▪ переправа біля с. Садове;

▪ переправа від рибінспекції у Новій Каховці.

▪ міст у с. Нововасилівка;

▪ міст через річку Інгулець між селами Краснолюбецьк та Калинівське.

Росія стирає з лиця Землі мости по всій лінії фронту і залишає за собою випалену землю. Відбудова штучних споруд триває з перших днів російсько-української війни. У цього процесу є кілька мотивів:

▪ логістичні маршрути повинні забезпечувати максимально можливий зв’язок зруйнованих чи деокупованих територій із рештою країни;

▪ Україна таким чином показує протистояння двох світів: руйнівного «руського міру» та будівного, створюючого європейського.

Зруйновані мости можна порівняти зі нитковими стібками, якими дбайлива господиня зшиває полотно. Так і українці своєю невтомною працею «зшивають» Україну, з’єднуючи берега річок, тим самим вселяючи в людей надію і віру в перемогу.

Список використаних джерел

Інтернет -ресурси:

  1. https://intent.press/news/vidnovlennya/2024/na-mikolayivshini-vidnovili-mayje-usi-poshkodzheni-cherez-vorozhu-agresiyu-mosti/
  2. https://suspilne.media/mykolaiv/493228-zrujnovani-vijnou-na-mikolaivsini-vidnovili-se-dva-mosti/
  3. https://armyinform.com.ua/2022/12/18/vijskovi-vidnovyly-zrujnovani-mosty-na-harkivshhyni/
  4. https://www.radiosvoboda.org/a/news-mosty-khersonska-oblast/32006818.html
  5. https://sviydim.media/articles/rebuilt/yak-v-ukrayiny-vidnovlyuyut-mosty-zrujnovani-vijnoyu/
  6. https://www.ukrinform.ua/rubric-vidbudova/3908260-na-harkivsini-do-kinca-roku-planuut-zdati-v-ekspluataciu-10-vidremontovanih-mostiv.html
  7. https://www.bbc.com/ukrainian/media-63600428

Календар подій

   1 2 3 4 5
67 8 9 10 11 12
13 14 1516171819
20212223242526
2728293031