Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00

Спецоперація «Рибалка» Головного управління розвідки Міністерства оборони України

Фото: рос ЗМІ

7 квітня 2024 року була проведена спецоперація «Рибалка», а саме: виведення з ладу ракетного крейсера «Серпухов» на військово-морській базі «Балтійськ» у Калінінградській області росії. «Серпухов» – це один із найсучасніших ракетних катерів у складі флоту агресора проєкту 21631 Буян-М. Корабель, названий на честь міста Серпухов, був офіційно спущений на воду 3 квітня 2015 року. Водотоннажність судна становить 949 тонн, довжина – 74,1 метра, ширина – 11 метрів. Висота корабля становить 6,57 метра, а осадка – 2,6 метра. Екіпаж судна складається з 32 осіб. Крейсер може розвивати максимальну швидкість 25 вузлів і дальність плавання 2 500 миль на швидкості 12 вузлів. Автономність судна – 10 днів.

Корабель «Сєрпухов» оснащений вертикальною пусковою установкою 3С14, здатною нести 8 крилатих ракет «Онікс». Існують плани, що в майбутньому на пусковій установці також можна буде розміщувати ракети 3М22 «Циркон» і «Калібр», що дозволить кораблю вражати наземні цілі на відстані до 1 500 кілометрів із неядерною боєголовкою; і потенційно – до 2 000 кілометрів, за альтернативними даними. Крім того, артилерійське озброєння корабля включає 100-міліметрову гармату А-190 «Універсал» і 30-міліметрову автоматичну установку АК-630М-2 «Дует» із двома обертовими шестиствольними гарматами. Корабель також озброєний двома зенітно-ракетними установками 3М-47 «Гібка», двома 14,5-міліметровими кулеметами й трьома 7,62-міліметровими кулеметами.

Росіяни  стверджували, що  він може завдавати ударів як по морських, так і по наземних цілях, а завдяки «спеціальному покриттю корпусу» та «особливій конструкції площин» не так помітний у морі. Загалом у країни-агресора – 11 кораблів проєкту 21631.

Малий ракетний крейсер «Серпухов» був побудований на Зеленодольському суднобудівному заводі імені Горького.

Фото: стоп-кадр із відео Першого російського каналу

До кінця 2016 року корабель перебував в окупованому Севастополі у складі Чорноморського флоту, а потім його відправили до Балтійського флоту.


Спецоперація «Рибалка» була проведена Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України та легіоном «Свобода Росії» (ЛСР) спільно з проєктом «Хочу жить!».

Так, у 2023 році до сил спротиву Легіону «Свобода Росії» долучився росіянин (позивний «Гога»), який був активним противником путінського режиму. Колишній російський матрос, старший радіотелеграфіст «Гога» розповів, що прослужив на Балтійському флоті 11 років. А у 2022 році, коли почалася повномасштабна війна, він став єдиним військовим на своєму кораблі, хто виступив проти війни і не приховував своїх поглядів.

«Гога» – російський моряк, який підпалив МРК «Серпухов»
Фото: Радіо Свобода (Крим. Реалії).  Липень 2024 року

«Я спробував звільнитися, повідомив, що не можу служити в армії. Командир був у шоці, коли це прочитав. Командир мене одразу відправив на психологічне дослідження, він подумав, що я якийсь ненормальний, якщо йду проти російської влади. Він відправив мене до психолога, психіатра, передав мій рапорт командуванню і прокуратурі в усі інстанції, щоб вирішити, що зі мною робити далі», – зазначив росіянин.

Зрештою, за словами матроса «Гоги», прокуратура порушила проти нього адміністративну справу. «Прокурор прочитав рапорт про моє звільнення, сказав, що робити так не можна, і це перше й останнє попередження. І відпустив мене. До мене не було застосовано ніяких санкцій. Я продовжив далі служити на своєму кораблі», – розповів колишній російський матрос.

Після цього він намагався звільнитися через суд, проте його теж не звільнили. У 2023 році він зв’язався з проєктом «Хочу жить!» і став співпрацювати з Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України.

Довгий час, із загрозою для власного життя, він надавав легіону важливу інформацію. Після того, як перебування на кораблі та подальша робота на користь сил опору стали загрозливими, були сплановані та проведені активні дії на кораблі. Через пожежу всередині ракетного корабля повністю були знищені його засоби зв’язку та автоматизації.

Після того, як росіянин здійснив диверсію, він забрав секретні матеріали та був безпечно виведений із території рф завдяки професійній роботі спеціалістів проєкту «Хочу жить!». Наразі громадянин рф перебуває на території України та продовжує боротьбу проти режиму путіна у складі легіону «Свобода Росії».


Фото: Вікіпедія

Корабель зазнав суттєвих ушкоджень та потребує тривалого та вартісного ремонту. Оскільки ракетний крейсер здатний використовувати ракети «Калібр» та «Онікс», то виведення його з бойового чергування є вкрай важливим фактом для Сил оборони України. ГУР під час спецоперації «Рибалка» не тільки пошкодило корабель «Серпухов», а й отримало секретні дані про Балтійський флот Росії. Це перша операція на Балтійському флоті. Для ворога вона стала шоком і великою несподіванкою. У середині керівництва Балтійського флоту відбулися перестановки, розслідування, покарання.

Проведена операція має неабияку важливість, адже, окрім того, що на тривалий час вдалось вивести з ладу один із найсучасніших ракетних кораблів, путінський режим зазнав суттєвих втрат на Балтійському флоті. Це є важливим підтвердженням того, що боротьба проти путінського режиму розгортається по всій території величезної країни, а отже агресор має використовувати все більше сил та засобів для захисту власних територій.

Використані джерела

          Інтернет-ресурси:

Календар подій

    1 2 3 4
5 6 7 8 9 1011
12131415161718
19202122232425
262728293031