Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00
12.03.2021

У середньому близько третини свого життя людина проводить уві сні. Сон – одна з найважливіших потреб організму. Тому не дивно, що існує Міжнародний день сну, який 2021 року відзначається 12 березня. З ініціативою створення свята виступив Міжнародний комітет дня сну (World Sleep Day Committee). Метою дня стало привернення суспільної уваги до проблем сну, а також активізація дій задля запобігання та лікування його порушень і пропаганда здорового сну.

Правила здорового сну

Сон – основна складова здорового життя. У його важливості переконатися нескладно – спробуйте лишень не спати якомога довше! Здоровий сон – це запорука міцного імунітету і гарного самопочуття. Коли людина страждає безсонням, помітно зменшується продуктивність у роботі, падає активність, зникає бажання щось робити. Такий стан негативно позначається на організмі – відзначають порушений гормональний і емоційний фон, сповільнюється процес відновлення клітин, страждає нервова система. Проблема в тому, що спати також треба правильно. Для того щоб сон був здоровим і організм зміг повністю відновитися, необхідно дотримуватися простих правил:

  • Режим роботи і відпочинку: спати треба лягати в один і той самий час, бажано о 21-22 годині вечора. Найміцніший сон відзначають з 22.00 до 2.00. Із настанням ночі в організмі людини виробляється мелатонін – гормон сну. Саме тому час відпочинку обов'язково має збігатися з настанням ночі. Як тільки потоки світла проникають у сітківку ока, в головний мозок надходить сигнал про скасування вироблення мелатоніну. Таким чином здійснюється вироблення іншого гормону – кортизолу, який відповідає за бадьорий стан усього тіла.
  • Перед сном не рекомендується вживати алкоголь і курити. Алкоголь дійсно допомагає швидше заснути, от тільки сон у такому випадку буде не здоровий, вранці ви точно прокинетеся розбиті й втомлені, та й взагалі – швидше за все, прокинетеся посеред ночі з головним болем і поганим настроєм. Також алкоголь стає причиною хропіння, а це, своєю чергою, ускладнює доступ кисню в легені. Недостатня кількість кисню у крові не дозволить добре виспатися.
  • У вечірній час не варто пити чай або каву, оскільки кофеїн має збудливу дію.
  • Вечеря повинна бути максимально легкою: краще вживати ввечері білкові продукти не пізніше, ніж за 2-4 години до сну. Оптимальний вибір – з'їсти на вечерю овочі, фрукти або кисломолочні продукти.            
  • Перед сном варто прогулятися, адже свіже повітря – ще одна важлива умова для повноцінного відпочинку. Важливо забезпечити нормальну вологість у помешканні для здорового стану кожного члена сім'ї. Ідеальна температура для міцного сну – 18-20 градусів. Обов'язково за годину до сну провітрюйте вашу спальню.           
  • Ліжко має бути зручним, досить твердим, щоб правильно розподілити навантаження на хребет. Під час сну ми не контролюємо свої м’язи, тому після занадто м’якого матрацу зранку відчувається втома, тіло не перебуває в тонусі.
  • Постільну білизна рекомендується купувати з натуральних тканин, уникаючи  будь-якої синтетики.
  • Не зловживайте снодійними. Багато снодійних викликають залежність. При довготривалому використанні їхня дія послаблюється, і це призводить до негативних побічних наслідків.
  • Перед сном не варто довго дивитися телевізор і сидіти за комп'ютером.
  • Ліжко потрібно використовувати лише для сну: читати і працювати краще за столом.

Ви маєте усвідомити, що сон це не розкіш, а час відпочинку, що є життєво необхідним. Якщо у вас виникли проблеми зі сном – зверніться до лікаря. Рекомендації досить прості, але їх дотримання значно підвищить якість сну, і вранці ви прокинетеся бадьорим і відпочилим.

Календар подій

     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
252627282930