Вони творили історію бібліотеки

Херсонська міська бібліотека була побудована за проектом відомого російського та польського архітектора М. К. Толвінського з використанням проектного рішення Ф. Гонсіоровського у 1896 році. Микола Костянтинович закінчив Санкт-Петербурзьку Імператорську Академію мистецтв у 1884 р. і довгий період своєї творчої діяльности працював в Одесі, де спроектував 10 будівель. У Херсоні він працював над проектом міської бібліотеки.

 


Читачами бібліотеки в різний час були науковці, письменники, спеціалісти різних галузей знань, громадські діячі.
Серед них: письменники Б. А. Лавреньов, Л. П. Куліш, О. Т. Гончар, М. І. Братан; артист Ю. В. Шумський, академіки Є. В. Тарле, Й. К. Пачоський, місцеві діячі – М.  і  В.  Гошкевичі, С. і Є. Гозадінови та ін.

Меценатом бібліотеки був К. В. Енгельгардт, нащадок князя Г. О. Потьомкіна, який вніс у 1891 р. 1000 крб. на створення у бібліотеці відділу краєзнавчої літератури та наочних пам'яток місцевої старовини, названого ім'ям Г. О. Потьомкіна.

Відомий нумізмат та археолог XIX ст. П. О. Бурачков у 1891 р. презентував бібліотеці колекцію медалей, монет і мап для створення відділу краєзнавчої літератури та наочних пам'яток місцевої старовини ім. Г. О. Потьомкіна.

 


Перший музей старовини у Херсоні був відкритий у приміщенні міської громадської бібліотеки 31 травня 1898 року Віктором Івановичем Гошкевичем (1860-1928). Перед відвідувачами постала музейна колекція дивовижних археологічних знахідок, херсонських скарбів та інших унікальних предметів, які стали пізніше основою Херсонського обласного краєзнавчого музею.

Від початку свого створення бібліотека отримувала дарунки як від жителів міста й області, так і з інших регіонів. Серед дарунків твори мистецтва, предмети старовини, і, звичайно, книги. Серед дарувальників: поет О. М. Плещеєв, відомий книговидавець К. Т. Солдатьонков, академік Є. В. Тарле.

Ця традиція живе і нині. Лише за останні роки фонд книгозбірні суттєво поповнився за рахунок подарованих книг. Так, у період з 2006 до 2011 рр. бібліотека отримала в дарунок 8220 книг та декілька картин херсонських художників. Кількість подарованих книг у 2011 р. склала 957 примірників. 2013 року бібліотека отримала 163 примірника від краєзнавця та бібліофіла Ємельянова Михайла Андрійовича. У 2014 році друг книгозбірні подарував нам вже 229 примірників із колекції видань-мініатюр. Того ж року до Ємельянова М. А. долучилася Херсонська торгово-промислова палата і подарувала Гончарівці 48 примірників видань. 2015 року, завдяки Михайлові Андрійовичу, фонд бібліотеки поповнився 452 примірниками бібліофільських видань. Того ж року Харківський національний університет культури ім. В. Н. Каразіна надав бібліотеці 68 примірників видань. У 2015 Шнайдер-Сенюк Марія Нестерівна, давній друг книгозбірні, також подарувала нам 4 картини мистецтва. 2016 року до дарувальників Гончарівки долучилися: лікар-санолог Лебєдєв О. П.; Спілка вірменів України (38 примірників); Українська спілка інвалідів (9 примірників); Миколаївське товариство єврейської культури (15 примірників). Друг бібліотеки Гаврилюк Віктор Григорович подарував 128 примірників видань. 2017 року список дарувальників поповнився видавництвами «Гельветика» та «Олді-плюс».

Михайло Андрійович Ємельянов – ветеран війни і праці, краєзнавець, бібліофіл і просто давній друг бібліотеки. Книги завжди і всюди супроводжували Михайла Андрійовича.
До 225-річчя Херсона Михайло Андрійович передав в дар музеям міста свою славнозвісну колекцію «Пушкініани» та зібрання творів образотворчого мистецтва, колекцію екслібрисів, а обласній книгозбірні – прижиттєве видання «Кобзаря» Т. Шевченка. У 2005 році Михайло Андрійович подарував бібліотеці колекцію «Блокіани» та унікальні видання XVIII – XIX, поч. ХХ ст. Не стали виключенням і наступні роки. Михайло Андрійович восени до Всеукраїнського дня бібліотек завжди дарував нам свої колекційні видання. Тож, завдяки йому, ми маємо змогу перегортати безцінні сторінки книжкових пам’яток, безкорисливо ним подарованих.

Календар подій

    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 293031 
Бібліотека працює:
з 9:00 до 18:00
п'ятниця – вихідний день
останній понеділок місяця –
санітарний день