Історії успіху: видатні українські бізнесмени XIX ст.
658(477)(092)
В 62
В 62
Водотика Тетяна Сергіївна.
Історії успіху: видатні українські бізнесмени XIX ст./ Тетяна Водотика ; [голов. ред. О. В. Красовицький ; худож. оформ. Г. Проніна]
- Харків : Фоліо, 2020. - Книга у бібліотеці завдяки Українському інституту книги (УІК) (інв. № 1126377). - Бібліогр. у підрядк. прим.. - 234, [1] с. - (Справжня історія), ISBN 978-966-03-8934-2
Персоналії: Фальц-Фейни, Вадони
Предметні рубрики: Підприємці українськї -- Історія -- 19-20 ст.
УДК: 658(477)"18/19"(092)
- Водотика Т.С. Рід Фальц-Фейнів: землевласники, лобісти, засновники Асканії-Нова, "королі вівчарства". С. 112-128
- Водотика Т.С. Родина Вадонів. Французи в місті солодких снів. С. 129-138
Анотація бібліотекаря:
Напевно, кожному з нас цікаво дізнатися історії успішного розвитку бізнесу, а особливо родинного. Науковець Тетяна Водотика у своїй книзі вирішила дослідити розвиток підприємництва у другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. крізь призму доль людей, що самі творили свої історії успіху на десятиліття вперед. Їхні помилки чи правильні рішення означали невдачі або успіх для підприємств і установ, міст і містечок, тисяч людей. Вони зароджували традиції меценатства і доброчинності.На тлі історії авторка знайомить нас з тими, хто створив родинні фірми (Яхненки й Симиренки, Терещенки, Бродські), які проіснували до 100 років. Адже традиційний постулат – «свій – отже, вартий довіри» діяв безвідмовно. Інша справа – як самотужки побудувати бізнес без підтримки батьків і синів (Микола фон Дітмар, Давид Семенович Марголін).
Цікавими є розповіді про особистостей різних національностей, що прибули на територію України в кінці XVIII – на початку XIX століття (Фальц-Фейни, Вадони, Раллі, Ельворті). Їх привабила можливість не сплачувати податки державі в обмін на те, що вони оселяться й залишаться тут. Новоприбулі підприємці вивчали мову, адаптувались до місцевих звичаїв, привносили багато цікавинок в небагаті на події українські міста. Наприклад, завдяки приїжджим інженерам із Британії на Донбасі дізналися про футбол, а завдяки французам у Херсоні святкували день взяття Бастилії.
Є у цьому виданні і ложка дьогтю, адже не всі історії успіху мали щасливий кінець, деякі з них закінчувалися банкротством і, навіть, самогубством (Олексій Алчевський)…