Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00
Меню розділу

«Зачарована» прем'єра

Аутизмом називають певне порушення розвитку нервової системи, яке характеризується нестачею соціальної взаємодії та взаємної комунікації між суспільством і людиною чи дитиною з аутизмом

Проте аутизм – це не хвороба, а особливе сприйняття нав­колишнього світу. Адже, зрештою, усі ми різні: кожен по-своєму відчуває, кожен по-своєму розуміє дійсність. Із 2008 року в усьо­му світі 2 квітня відзначають Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Згідно статистики щоріч­но кількість дітей із аутизмом зростає на 1%. Тому дуже важливо звертати увагу на таких особливих дітей, учити­ся їх розуміти та вчити їх розуміти цей світ, всіляко підтримувати. Відповідно до резолюції Генеральної асамблеї ООН, на початку квітня проводять лек­ції та конференції, розповсюджують інформацію про аутизм.

У Херсонській обласній бібліотеці імені Гончара вже 12 років працює Центр обслуговування користувачів з особливими потребами, на базі якого постійно впроваджують прогресивні та передові ідеї, цікаві й актуальні для «особливих» користувачів. Учасники громадської організації «Зачаровані діти Херсон» є постійними користу­вачами центру, там діти займаються творчістю, створюють різноманітні поробки. Та одного разу виникла ідея зробити щось, що не тільки допомо­же дітям ще більше розкрити свої таланти, а й показати суспільству, що аутизм – це не перешкода для повноцінного життя. Люди з аутизмом часто замкнуті в собі, неговіркі, проте вони добре вміють концентруватися на складних завданнях, мають нестандартний погляд на речі. Загалом багато талановитих і відомих людей були чи є аутистами. Один із найбагатших людей світу Білл Гейтс, режисер і актор Вуді Аллен, худож­ники Вінсент Ван Гог і Енді Уорхол – їх діагноз не став на заваді успіху.

Тому в центрі разом із батьками та дітьми вирішили організувати свій ляльковий театр. Підготовка до вистави стала для дітей своєрідною арт‑терапією, адже ляльки вони виготовляли самостійно разом із батьками. Перед цим майбутні актори побували на екскурсії в Херсонському ляльковому театрі, де познайомилися з усіма видами ляльок і навчилися ними керувати. Завдяки такій творчій груповій роботі діти краще пізнали соціально‑комунікативні зв'язки. А також опановували нові соціально-побутові навички, які можуть знадоби­тися їм у дорослому повсякденному житті, наприклад, училися шити.

Близько дев'яти місяців тривала робота, й ось 4 квітня «Зачарований театр» нарешті представив глядачам фрагмент твору Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц». «В об­разі маленького принца ми побачили дитину з аутизмом, він прилетів із іншої планети та шукає друга. Йому потрібен хтось, хто буде його супро­воджувати в цьому світі, допоможе зрозуміти умови й закони нашого світу», – Наталя Гайдай, член органі­зації «Зачаровані діти Херсон», мама дівчинки з аутизмом, розповідає, чому вибір пав саме на цю історію.

Окрім вистави, діти читали вір­ші, співали, танцювали, а також представили музичний номер із використанням етнічних барабанів. До речі, діти вже рік займаються в музичному гуртку, барабани їм дуже подобаються, вони добре відчувають ритм. Як розповідає Ганна Малєнькая, постановник цього номеру, музика допомагає дітям розкритися, а також налагодити контакт і взаєморозумін­ня між дорослими та дітьми.

Зараз учасники «Зачарованого театру» працюють над власним не­величким фільмом, прем'єру яко­го планують на кінець цього року. В основу фільму покладена ідея краще зрозуміти дітей-аутистів, їх відчуття та світосприйняття. У фільмі діти разом із ляльками знову проде­кламують свої ролі, а також розкажуть, як ідентифікують себе зі своїми героя­ми, які емоції відчувають. Завідувачка центру користувачів із обмеженими можливостями Оксана Шестакова розповідає, що деякі відповіді дітей були досить глибокими та філософ­ськими. Вона сподівається, що вся ця робота, яка зараз проводиться, допо­може по-іншому поглянути на людей із аутизмом і соціальні відносини, які існують у нашому суспільстві.

 

Анастасія МАТЮХІНА

Гривна. – 2019. 10-17 апр. (№15).

Календар подій

      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 2223
24252627282930