Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00
Меню розділу

На сеанс до хвостатого терапевта!

Каністерапія так називають методику реабілітації дітей завдяки контакту з соба­ками. За кордоном ця технологія працює давно, а от для України вона нова. Унікаль­ний чотирилапий займається з малечею в Херсоні. Кіміко навчене читати з дітьми. Це поки що єдиний тренер у своєму роді в нашій країні.

У Херсонській обласній універсальній науковій  бібліотеці ім. Олеся Гончара вже звикли до відвідувача, не схожого на інших. Вуха, лапи, хвіст! Кіміко – єдиний в Україні чотирилапий, якому дозволено заходити до бібліотеки. Ба більше – со­бака тут працює. Тварина на­вчена читати з дітьми... Як це – тварині читати – запитає­те ви? Все просто, звісно ж, говорити собака не вміє, йдеться про особливий вплив Кіміко на малечу під час читання. Тільки-но з вуст хлопчика чи дівчинки звучить перше речення з розгорнутої книжки, собака, що сидить, а інколи і лежить поряд, по­вертає голову в бік читця. Кіміко рухає вухами і реагує очима, ніби розуміючи, що малеча старається спеціаль­но для неї. Навіщо це треба? Річ у тім, що не всі діти наважуються читати вголос, якщо вони не самі. З Кіміко ж комплекси зникають. Спо­стерігаючи реакцію собаки, юний читець прагне сподо­батися хвостатому тренеру і читає якнайкраще.

– З Кіміко мені дуже спо­кійно, одразу забуваю, що боялася читати. Все вихо­дить якось само собою, – розповідає чотирикласниця Аделія.

До речі, собака займаєть­ся і з малечею особливою. Менше року тому до Кіміко почали приводити дітей сонячних, з аутизмом і т.і. От, приміром, 11-річна Ліза, яка в школі займається за інди­відуальним графіком, після сеансів із Кіміко заспівала! У дівчинки-аутиста виявився непоганий слух, і її мама вже замислюється над тим, а чи не розвивати музичні здібності доньки далі. І це ще не все – завдяки каністерапії Ліза перестала боятися собак, до яких раніше і підходити не наважувалася. Кіміко – перша тварина, яку дівчинка погладила.

– Скажу, що це реально працює. Тепер на вулиці ми не боїмося собак. Велика дяка за такого терапевта і друга, – розповідає мама дівчинки Ганна Кондакова.

Дякує жінка, звісно ж, господарці Кіміко – дуже позитивній, харизматичній Марині Рудаковій, яка запо­чаткувала проект «Кіміко Такара – читаємо разом». Собака, якій зараз 3,5 року, в родину херсонки потрапила цуценям. Те, що, окрім краси, у тварини є й розумові здібності, її господарка зро­зуміла після кількох чемпіо­натів серед собак, в яких бра­ла участь Кіміко. Тварина не­звичайно уважно слухала, як спілкуються оточуючі, і Ма­рині порадили спрямувати собаку на каністерапію. Звісно, тренером з читання Кіміко стала не одразу. Тва­рина пройшла спеціальні кур­си з іноземними фахівцями і навіть екзамени!

У якийсь момент про диво-собаку дізналися у бібліотеці Гончара. Спеціа­лісти креативної книго­збірні відшукали господарку Кіміко. Так розпочався уні­кальний проект, аналогів якому в Україні немає. Менш ніж за рік через сеанси з собакою-терапевтом пройшли чотири десятки тільки особливих дітей. Скільки всього малечі з нею перечитало, тут навіть не рахують.

– Насправді, ми думали, що це буде такий разовий експеримент. Але, на пре­велику радість, читання з Кіміко стали дуже популяр­ними, тож ми продовжува­тимемо цей проект, – роз­повіла завідувач центру обслуговування користу­вачів з особливими потре­бами Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара Оксана Шестакова.

Каністерапією Кіміко за­ймається двічі на тиждень, годину на день. На кожну ди­тину йде 5-15 хвилин. Гос­подарка незвичайного соба­ки зізнається: після сеансів читання тварина довго відпочиває, адже віддає ба­гато енергії своїм вихован­цям. У бібліотеці, до речі, є куточок, присвячений Кіміко. На стіні – її фото, а поряд, під склом – медалі та кубки. Кіміко – п'яти­кратна чемпіонка України, її визнано Найкращою пред­ставницею своєї породи в країні. А її порода, як у ле­гендарної Хатіко, – япон­ська акіта. Втім, якщо відо­ма всім тварина зберегла вірність своєму господарю і після його смерті, то її херсон­ська родичка служить ді­тям. І це викликає не мен­ше захоплення! Зараз Ма­рина Рудакова зі своїм уні­кальним чотирилапим зби­рається на чергову конфе­ренцію з каністерапії до Львова. У «гончарівці» ж го­тують новий проект – за участі Кіміко та студентів-логопедів.

Марина САВЧЕНКО

Новий день. – 20 листопада 2019 р. – с. 16.

Календар подій

1 23 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 192021
22232425262728
293031