Херсонская областная
универсальная научная библиотека
им. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-ВС: 9:00-18:00

Интересные факты

Херсонський письменник Віктор Вальд встановив своєрідний рекорд на міжнародному літературному конкурсі «Коронація слова». Так, у 2017 році його історико-пригодницький роман «Останній бій Урус-шайтана» здобув одразу три нагороди – першу премію конкурсу «Коронація слова», спеціальну премію від Андрія Кокотюхи «Золотий пістоль» за найкращий гостросюжетний роман та спеціальну відзнаку від Всеукраїнської асоціації мусульманів «Альраїд».

 


Першою херсонською незалежною приватною газетою є «Югъ», яка почала виходити 1 березня 1898 року. ЇЇ редактором-видавцем був краєзнавець, засновник музею старожитностей Віктор Іванович Гошкевич. Головна перевага газети серед інших, які виходили у той час, полягала в тому, що редактору вдалося згуртувати навколо видання найвідоміших вчених, краєзнавців, літераторів і навіть економістів губернії. Саме тому на шпальтах газети друкувались ґрунтовні статті, дослідження, оригінальні та перекладні оповідання, вірші, фельєтони. До речі, у нашій книгозбірні ви зможете погортати сторінки цього видання!


Для виробництва паперу використовували багато рослин: бавовну, комиш, стебла коноплі, льону і тютюна, відходи кукурудзи та багатьох інших однолітніх рослин і навіть мох. На папері з моху в 30-ті роки в СРСР була випущена книжка про методи переробки цих спорових рослин у папір.


Найпершим серед парків сучасного Херсона є рукотворний Казенний Сад, закладений у 1783 році на південно-західній околиці міста, на березі річці Верьовчина. Його облаштуванням опікувався англійський садівник Моффет, який висадив понад 1000 англійський дубів. Крім того, на території саду було побудовано воксал – приміщення для танців, концертів та вистав. Цей парк був улюбленим місцем відпочинку городян, а зараз тут знаходиться Херсонський обласний ліцей.

 


ЯК ФЛІРТУВАЛИ ЗА ДОПОМОГОЮ КНИГ!

А чи знаєте ви, що в далекі часи, коли не можна було просто відправити віртуальну листівку або поставити лайк, щоб натякнути про свою симпатію, сигнали посилали за допомогою таємної мови книг? У вікторіанську епоху в Англії та в кінці XIX століття в Америці правила поведінки ставали все суворішими, тому молодь шукала неявні способи фліртувати один з одним. Існували навіть картки для флірту - інструкції по спілкуванню з протилежною статтю за допомогою будь-якого предмета, наприклад, книги.

 Ось деякі рекомендації:

- Тримати книгу догори ногами - значить поставити запитання «Ви мене любите?».

- Притиснути книжку до правої щоки, значить - «Ви занадто бажані». До лівої - «За нами спостерігають».

-  Покласти книгу на коліно - «Ви можете поговорити зі мною».

- Провести книгою по лобі - «Я люблю вас».

-  Тримати її обома руками, значить задати питання: «Чи можна проводити вас додому?».

ГОТОВІ ФЛІРТУВАТИ ЗА ДОПОМОГОЮ КНИГ? ЧИТАЄМО І ФЛІРТУЄМО!!!


«Чи знаєте Ви?»

Селище ВЕЛИКА ЛЕПЕТИХА (Херсонська обл.), село МАЛА ЛЕПЕТИХА (Херсонська обл.). Прислухайтесь, як звучить слово "Лепетиха". Лепече, лопоче, леліє вода в струмках і річечках; лепече, лопоче мала дитина, ще не вміючи говорити; лепече незнаною нам мовою мила жіночка, намагаючись щось сказати чи запитати. Саме так ми відтворюємо враження від звучання чогось приємного, милого, м'якого, але неясного, незрозумілого... У нашій мові є багато слів, якими можна передавати враження від чиєїсь мови (це так звані звуконаслідувальні слова: джерготіти, тріщати, бубоніти, гугнявити та ін.). Про чию ж мову йдеться у слові Лепетиха?

Виявляється, це мова французька. Обидва поселення засновані французькими емігрантами у 1795 р. Їхньої мови не розуміли селяни з оточуючих сіл, отож і казали, мабуть, про них: "Щось лепечуть, а що — не розбереш..." А все ж були наші з вами предки людьми доброзичливими і приязними — не сказали ж "белькочуть", "ґерґочуть", а лепечуть — як діти. Давно вже заросли травою стежки, якими ходили ті перші поселенці-французи, а пам'ять про них — у назві Лепетиха — живе.

(Коваль Алла Петрівна. Знайомі незнайомці: походження назв поселень України. – Вид. 2-ге. – К. : Либідь, 2012. – С. 126-127).


Хрест товариства тверезості

Хрест із жовтого металу з трьохпелюстковими заокругленнями на кінцях і отвором угорі для кріплення. На центральну частину хреста накладений семираменний хрест з терновим вінцем у центрі. У верхній частині відзнаки напис: «СЛАВА БОГУ ВЪ ВЪКИ». У нижній частині хреста напис: «ВЪ ПАМАТЬ СВ. ТВЕРЕЗОСТИ». На двох горизонтальних раменах хреста написи: ліворуч «ІС», праворуч «ХР». На звороті напис на горизонтальному рамені хреста: «ЇИСУСЕ! ЇИСУСЕ!», на вертикальному рамені зверху донизу: «ЙЄ ДАИ[М]О! СВ ТВЕРЕЗОСТИ ЗЛОМИТИ».

Братства та місії тверезості – одна із діяльності, що їх проводило з XIX ст. греко-католицьке духовенство при церквах у Галичині та на Буковині. Зважаючи на великі масштаби, яких набрало пияцтво, що, своєю чергою, підривало здоров'я і збільшувало смертність серед українського народу, братства та місії своїм завданням ставили цілковите утримання від вживання міцних напоїв і тютюну. Після складання «обіту» «дійсні члени» повною мірою мали дотримуватися цих засад, а «прихильниками» ставали особи, що їх «схвалювали».

(Круковський Орест Сергійович. Українська Фалеристика: (із фондів Львів. іст. музею) : [альбом-каталог]. – Л. : Апріорі, 2011. – С. 35.).


А чи знаєте Ви, що найдорожчою книгою, що знаходиться в приватних руках, є так званий "Лестерський кодекс"?

Інша її назва - «Трактат про воду, землю і небесні тіла", створений Леонардо да Вінчі. У 1994 р. її купив за 24 млн. доларів знаменитий засновник компанії "Microsoft" Білл Гейтс. Книга являє собою збірник думок, знахідок і висновків Леонардо да Вінчі на різні теми. Сама книга - це всього 18 пергаментних сторінок, скріплених між собою, причому прочитати таку книгу можна тільки за допомогою дзеркала


Фестиваль їстівної книги.

«Деякі книги потрібно спробувати, інші проковтнути, а треті - розжувати і перетравити», - сказав якось сер Френсіс Бекон. Схоже, деякі люди сприйняли його слова буквально і почали практикувати це регулярно. Точніше, раз на рік. Міжнародний фестиваль їстівної книги, також відомий як День їстівної книги, - це щорічний захід, який проводиться 1 квітня або в найближчі до цієї дати дні в різних країнах світу. Вона об’єднує видавців, письменників, ілюстраторів, бібліотекарів і всіх бажаючих любителів книг, які збираються, щоб оцінити їх ... «поживну цінність». Учасники створюють «їстівні книги», які виставляють, фотографують, обговорюють, а потім - з’їдають в той же день.


В деяких американських бібліотеках відвідувачі можуть не тільки читати та навчатися, а ще й спати. Щоб не мучити студентів, які засинають прямо на підручниках, бібліотеки вищих навчальних закладів облаштовують спальнями.

Так, студенти Мічиганського університету вже можуть відпочити під час тривалої роботи над навчальним чи науковим матеріалом у кімнаті з шістьма комфортними розкладушками. Тривалість одноразового використання спальної кімнати – не більше 30 хвилин, яких, на думку бібліотекарів, цілком достатньо для короткого перепочинку.


Що таке перепічка?

Корж з прісного тіста, що печеться на сковороді, змащеній маслом або салом.

Перепічки робили тоді, коли не вистачало хліба. Готували із прісного тіста, переважно у суботу на сніданок. Виробові надавали круглої плоскої форми, випікали на сковороді в духовці або на плиті, смачили олією, салом.

Перепічки виготовляли також із дріжджового тіста і пекли у печі перед тим, як поставити туди хліб. Вони отримали назву "підпалки".

Сталий вислів: Перепічку зробити з когось - "розправитися з кимось", "побити когось".

(Україна в словах: мовокраїнознав. слов.-довід. / упоряд. Н. Данилюк. – К. : Просвіта, 2004. – С. 361-362)


Іноді в черзі можна почути такий діалог:

- Ви останній в черзі?

- Я не останній, я крайній.

А чи знаєте Ви, як правильно сказати: Хто КРАЙНІЙ чи ОСТАННІЙ?

Правильно запитати: «Хто останній у черзі?» Багато людей уникають слова останній через те, що одне з його значень має такий негативний відтінок, як: «нікчемний, найгірший серед інших, поганий». А дарма, бо основне значення слова останній  «той, що закінчує ряд предметів, явищ, дій...»

(Авраменко С. 100 експрес-уроків української. Київ: Книголав, 2018.  С. 184-185).


Веселка

Це неперевершене за своєю красою небесне явище не могло не дістати в народній міфології свого тлумачення. Веселка має безліч назв, і майже всі вони вказують на невизначеність її сприйняття: райдуга (тобто райська дуга), Божий лук, Богородичий пояс та ін. Повсюдно вважалося, що веселка вибирає, висмоктує воду з озера річки або навіть колодязя, неначе змій. Іван Франко занотував таке уявлення: Іноді веселка випиває разом з водою жаб і риб, які пізніше при великих бурях падають з неба. Вона може всмоктати навіть чоловіка і викинути його на інший кінець світу. Саме тому це явище викликало не тільки захоплення, а й жах. У жодному разі не можна було показувати на веселку пальцем. Вірили, що людина, яка прийде під цією чарівною дугою, змінить свою стать. Отож аби змінити стать майбутньої дитини, жінки йшли напитися води з того місця, де пила веселка.

(Боряк О. Україна: етнокультурна мозаїка (Київ: Либідь, 2006. – С. 17.)


Чи знаєте ви, що слова мають свою біографію. Про це розповідає Євгенія Чак у своїй книжці "З біографії слова". Знайомство з біографією слів буде цікавим і дорослим і дітям.

Чак Є. З біографії слова. – К.: Веселка, 1976. – 80 с.


Біографія слова «фіаско»

 

Коли йдеться про якусь невдачу, ми часто вживаємо слово «Фіаско». По італійському так називається пляшка. Але який зв’язок  між пляшкою та невдачею? Вчені зробили кілька спроб з’ясувати це питання. На думку деяких з них, в середні віки в Італії  невдасі - артистові вішали на шию пляшку. Але мабуть, найбільш вірогідною є версія про те, що слово фіаско пов’язане  з виробництвом. У середні віки Венеція славилася художнім склом; майстри дуже дорожили якістю своїх виробів. У процесі роботи. помітивши найменшу ваду в коштовному сосуді, вони, не бажаючи випускати браку, робили звичайну пляшку (fiasco). Очевидно, це слово, що почало в переносному значенні виражати неуспіх, невдачу, перейшло від склодувів до інших верств населення. І мабуть, звідси вже походить звичай - вішати пляшку на шию невдахам - акторам.

 • Біографія слова «Етикет»

   

  По-французькі слово «Етикет» означає «квиток», «ярлик». Колись для учасників різних церемоній або урочистих прийомів випускали квитки  із вказівками про те, що вони мають робити, як поводитися. Відтоді слово, що означало квиток, почало означати й правила , норми поведінки на офіційних зустрічах, церемоніях.

 • Біографія слова «Арена»

   

  «Арена» латинською мовою означає «пісок». У велетенському Колізеї – цирку, що був споруджений у Стародавньому Римі у першому столітті нашої ери і вміщував 70 тисяч глядачів, а також у цирках інших міст майданчик, де відбувалися бої гладіаторів, посипали піском, який вбирав кров, пролиту під час цих поєдинків. Згодом і сам майданчик, на якому відбувається циркова вистава, почали називати ареною. У переносному значенні слово арена означає також місце, район воєнних дій чи взагалі поле діяльності.

 • Біографія слова «Академія»

   

  Назва «Академія» прийшла до нас із Стародавньої Греції і пов’язана з ім’ям міфологічного героя Академа. Словом герой (з грецької – владика, пан) у міфології спочатку називали дух померлих визначних предків, вождів, що, за повір’ям, впливав на живих. Стародавні греки вірили, що герої продовжують жити в гробниці і є захисниками і рятівниками від усього лихого.

  Проте, гадали греки, герої можуть бути й небезпечними, якщо їх не шанувати. У передмісті Афін за міською стіною, була могила; вважалося, що там похований герой Академ. Священний сад навколо могили на честь героя було названо «Академією». В алеях саду філософ Платон, який жив у 4 столітті до нашої ери проводив бесіди із своїми учнями, тому заснована ним школа дістала назву академія. Пізніше словом академія почали називати наукові й вищі навчальні, а також художні заклади.

 • Біографія слова « Шофер»

   

  Слово «Шофер» запозичене з французької де CHAUFFER - кочегар. Спочатку так називали людину, яка обслуговувала залізничний потяг, а трохи пізніше і паровий автомобіль. Це слово означало не водія потяга чи автомобіля, а його кочегара, який кидав вугілля у топку. «Шоферами» в часи Французської революції називали розбійників, які під час грабунків маскували обличчя сажею.

 • Біографія слова «Саботаж»

   

  Прихована, замаскована протидія будь-яким заходам, намагання перешкодити їх здійсненням. Слово походить від французького sabotaqe - «стукати дерев’яним черевиком». Це був прилад для роботи ткацького верстату, яким можна було заблокувати його роботу.


Чи замислювались ви про те, скільки цікавої інформації розміщується на сторінках періодичних видань? Мабуть ні.

Ми вирішили підібрати для вас кілька цікавих фактів зі сторінок періодичних видань, які зберігаються у фондах Гончарівки.


За один день населення зростає у чотири – п’ять разів.

На Львівщині у невеликому містечку Самборі раз на рік – 14 лютого, у День святого Валентина, населення зростає у чотири – п’ять разів.

Річ у тім, що там у церкві Різдва Пресвятої Богородиці перебувають мощі Святого Валентина, автотентичність яких підтверджує документ Папи Римського від 1759 року. Тому сюди з’їжджаються закохані щоб подякувати Святому і ті, хто хоче  знайти кохання. Крім того, у Самборі  є костел Матері Божої і щастя святого Івана Хрестителя, костел і монастир ордену отців бернардинців 17 ст., а також там є можливість побувати на концерті органної музики.

За матеріалами газети: «Урядовий кур'єр».-  2010. -  №107

 • Яка рідкісна рослина зростає на Україні, палання якої описано у Біблії?

  Рідкісна рослина зростає на горах Гостра у Гусятинському районі і Голиця в Бережанському районі, що на Тернопіллі. Ця рослина – ясинець  білий, яку ми знаємо під назвою – неопалима купина. Її властивість палати і не згорати описано у Біблії, саме з такого палаючого куща Бог заговорив до Мойсея. Ця рослина має речовину, яка сприяє утворенню випарів у тиху сонячну погоду. Якщо до куща піднести сірник, то він спалахує  кольоровими  вогниками, але залишається неушкодженим. Тому ясинець білий вважають квіткою незнищенності. Гора Гостра входить до заповідника «Медобори», тому відвідування її обмежено.

  За матеріалами газети: «Урядовий кур'єр». -  2019. - № 145.

 • Уперше було повідомлено про технічне обладнання для дихання під водою ще в 1531 році. Це була велика дерев’яна діжка, до якої прив’язували вантаж і спускали у воду до гори дном. Стиснутого повітря, яке знаходилося у діжці вистачало нирцю, щоб затримавши дихання, увійти у воду.

  У 1690 році англійський астроном Едмунд Галлей удосконалив цей апарат, приладнавши до нього додаткові відкриті знизу ємкості. Коли ємкості досягали дна, повітря, що знаходилося в них, по шлангах надходило до водолазного куполу. Водолазний одяг з металічним шоломом придумав у 17 сторіччі німецький винахідник Клейнгерт. Подача повітря здійснювалася за допомогою насосу.

  Пізніше з’явилися батисфера і батискаф. І, нарешті, революційний винахід 1943 року, Жака Ів Кусто та Еміля Таньяна – акваланг. Берт Уеббер застосував магнітометр, Мел Фішер сконструював прилад для чищення днища від мулу та піску, а каюти «Титаніка» вже обстежували за допомогою приладів з дистанційним керуванням. В наш час аматори підводного плавання можуть використовувати безліч пристосувань і вибирати найбільш зручніші для себе.

  За матеріалами журналу: «ЕКЗО». – 2006. - № 8 - 9.

 • Яка область в Україні межує з чотирма державами одразу?

  В Україні лише одна область, яка межує з чотирма державами одразу, це Закарпаття. Воно має кордони з Польщею, Угорщиною, Румунією і Словаччиною. Це край, де багато місць, що починаються з «най»: найвища гора України - Говерла, найбільше гірське озеро – Синевир, найвисокогірніша транспортна магістраль – Яблунецький перевал, найглибша лікувальна установа – Солотвино, найпівнічніша місцевість у світі, де вирощують чай – гора Красна Гірка, найдовший залізничний тунель – Щербин-Сянки, а також Липова алея в Ужгорді, яку насадили чехи 100 років тому, нині найдовша така алея є в Європі - 2,2 км. та географічний центр континентальної Європи біля села  Ділове Рахівського району.

  За матеріалами газети: «Урядовий кур'єр». – 2019. - № 120.

 • Цікаве про радіоаматорів

  Більше 50 років присвятив аматорському радіо В’ячеслав Скалій з Тернополя. Тисячі разів він виходив на зв'язок, спілкуючись із радіофанами з різних країн: Ірландії, Іспанії, США, Австралії, Мадагаскару  та багатьох інших країн і островів в тому числі із Антарктидою. В його  журналі  нараховується  біля 53 тисяч друзів. Вперше вивчив азбуку Морзе і вийшов в ефір В’ячеслав Скалій у 1962 році. Спілкування відбулося з жінкою. Жінок серед радіо аматорів мало тому їх позивний  включає спеціальні знаки YL (young lady). Існує спеціальний диплом, яким нагороджується  той, хто зумів вийти на зв'язок  із сотнею жінок. Є ще дипломи: за кількість розмов на певному діапазоні не менш ніж зі 100 країнами світу, диплом «Північний міст» й інші. Найскладнішим вважається зв'язок з антиподом: для України це атол Пальмира в Тихому океані. Існують і мертві зони: для Тернополя, наприклад, це зв'язок зі Львовом, що пов’язано з природними факторами. Цікаво, що радіоаматорами були прем’єр - міністр Індії Раджив Ганді, король Іорданії  Хусейн I, полярник, Герой Радянського союзу Ернест Кренкель. Сьогодні на коротких хвилях можна поговорити з королем Іспанії  Хуаном Карлосом де Бурбоном.

  За матеріалами газети: «Сегодня». – 2016. - № 227


Календарь событий

   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 2223242526
2728293031