Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Обмін військовополоненими у форматі "75 на 75"
Фото: Defence Intelligence of Ukraine | CC-BY 4.0
 

У відповідності з Женевською конвенцією про поводження з полоненими “військовополонені” - це особи, які потрапили в полон до супротивника й належать до однієї з категорій: особовий склад збройних сил сторони конфлікту, а також членів ополчення або добровольчих загонів, які є частиною цих збройних сил;  члени інших ополчень та добровольчих загонів, зокрема членів організованих рухів опору, які належать до однієї зі сторін конфлікту й діють на своїй території або за її межами, навіть якщо цю територію окуповано, за умови, що ці ополчення або добровольчі загони, зокрема організовані рухи опору.

Відповідно до статті 12 Конвенції військовополонені перебувають у руках ворожої держави, а не окремих осіб чи військових частин, які взяли їх у полон. Незалежно від відповідальності, яку можуть нести окремі особи, держава, що тримає в полоні, відповідає за поводження з військовополоненими.

Визволенням із полону в Україні займається Координаційний штаб. Національне інформаційне бюро (НІБ), яке діє при Мінреінтеграції, передає дані про полонених Міжнародному Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) в Україні, а той – делегації МКЧХ у РФ. Обмін інформацією між НІБ та Міжнародним Комітетом Червоного Хреста відбувається відповідно до Женевської конвенції про поводження з військовополоненими 1949 року та постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2023 року № 339. Усі військовослужбовці, які є в реєстрах Національного інформаційного бюро, автоматично потрапляють у списки на обмін.

Обміни військовополоненими почалися майже одразу після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Та держава-агресор систематично і грубо порушує норми міжнародного гуманітарного права, зокрема щодо військовополонених. Росія намагається штучно розширити свій обмінний фонд, включаючи до списків цивільних осіб. Хоча брати в заручники цивільне населення під час війни строго заборонено Женевською конвенцією. Затримання цивільних осіб і  взяття їх у полон є серйозним порушенням норм МГП. Також з боку РФ є порушення й норм міжнародного гуманітарного права: відмова повернення з полону некомбатантів зі складу збройних формувань. Це військові музиканти, капелани, санітари, лікарі та важкопоранені. У Координаційному штабі наголошують, що Україна ставиться до всіх полонених захисників однаково і працює над поверненням із полону кожного з них.   

 


 2022 рік

Березень

Україна провела перший обмін полоненими з Російською Федерацією за формулою 29 українців на 21 росіянина. Обмін відбувся за наказом Президента України. 10 військових, які були захолені на острові Зміїний, обміняли на 10 окупантів, які потрапили в український полон. За заявами міністерства оборони Росії на Зміїному в полон потрапило загалом 82 українця – прикордонники та морські піхотинці. Їх доставили до Севастополя. 19 членів екіпажу рятувального судна “Сапфір” обміняли на 11 російських цивільних моряків, яких врятували із затопленого судна біля Одеси. Українці потрапили в полон 26 лютого 2022 року. Росіяни спершу захопили гарнізон Зміїного, а потім і цивільне рятувальне судно “Сапфір”. Викрадений корабель відбуксували до Севастополя.

1 Квітня

У Запорізькій області за домовленостями переговорних груп відбувся другий обмін полоненими. Україні вдалося повернути 86 військових, серед них 15 жінок.

11 Квітня

Вдалося провести третій обмін полоненими: звільнили 26 людей, 12 військових та 14 цивільних.

14 Квітня

Відбувся обмін полоненими, повернулися 5 офіцерів, 17 військовослужбовців та 8 цивільних, серед них одна жінка.

19 квітня

П’ятий обмін полоненими, обміняли 60 військових, серед них 10 офіцерів, а також  16 цивільних громадян.

21 квітня 

Україна повернула 10 військових та 9 цивільних.

25 Квітня

З полону повернувся український пілот Су-25 Роман Василюк. 14 березня Су-25, яким пілотував Роман Василюк, був збитий ворожим ППО над Волновахою Донецької області.

28 Квітня

Українська влада провела черговий обмін полоненими з російськими окупаційними силами. З полону звільнено 45 українців, з них 5 поранених військових Збройних Сил України. Зокрема, Україна звільнила 13 офіцерів та 20 солдатів. Також на підконтрольну Україні територію повернулися 12 цивільних.

6 Травня

Відбувся черговий етап обміну полоненими, додому повернулися 28 військових та 13 цивільних.

  10 Червня

Відбувся черговий обмін полоненими за формулою “4 на 5”. З полону звільнили голову Шевченківської ТГ Миколаївського району Олега Пилипенка. Російські військові захопили його ще 10 березня.

17 Червня

Звільнена з російського полону парамедик Паєвська (Тайра)
Фото з вільних джерел 
 

Під час чергового обміну, вдалося звільнити медика та волонтерку Юлію Паєвську “Тайру”. Юлія Паєвська з водієм потрапили в полон 16 березня в Маріуполі.

Юлія Паєвська – відомий український військовий парамедик, засновниця евакуаційно-медичного добровольчого підрозділу “Ангели Тайри”. З 2014 року була волонтеркою у зоні антитерористичної операції на Донбасі. У 2018 році приєдналася до Збройних сил України та очолювала евакуаційне відділення 61-го мобільного шпиталю в Маріуполі до 2020 року. На момент повномасштабного вторгнення Росії була волонтером у Маріуполі. В кінці травня журналісти опублікували унікальне відео з камери Юлії Паєвської, де зафіксовані перші дні оборони Маріуполя.

28 червня

Проведено черговий обмін полоненими за формулою 17 на 15. Додому повернулося 17 українців, із них 1 цивільний.

  29 червня

З полону визволили 144 українських захисників. Це найбільший обмін від початку повномасштабного російського вторгнення. Зі 144 звільнених – 95 оборонців “Азовсталі”. Серед них – 43 військовослужбовці полку “Азов“, – повідомили в штабі. Зазначили, що серед звільнених військових 59 – це бійці Національної гвардії, 30 – Військово-морських сил, 28 – Збройних сил України, 17 – Державної прикордонної служби України, 9 – Територіальна оборона, 1 – Національна поліція України. Серед звільнених військових 23 офіцери та 69 – сержантського та старшинського складу. Більшість звільнених українців мали важкі ушкодження: вогнепальні та осколкові поранення, вибухові травми, опіки, переломи, ампутації кінцівок.

12 Липня

З полону повернули 5 українців – одного військовослужбовця ЗСУ, одного співробітника поліції та трьох цивільних.

2 Вересня

Черговий обмін полоненими між Україною та Росією провели на Донеччині. Серед звільнених воїнів – десятеро бійців 58-ї окремої механізованої бригади і четверо з 30-ї мехбригади. Відомо, що з-поміж них є один офіцер Збройних Сил України та військовий медик.

21 Вересня

Обмін полонених командирів Азову
Фото прес-служба МВС
 

Україна провела кілька обмінів із РФ і звільнила 215 полонених, із яких 124 – офіцери. Серед звільнених чимало захисників Маріуполя, зокрема – 108 бійців “Азова”. Також із цих 215 – 10 іноземців та 5 українських командирів. На свободі командири “Азова” Денис “Редіс” Прокопенко, Святослав “Калина” Паламар, Олег Хоменко, командир 36-ої бригади морської піхоти Сергій “Волина” Волинський та командир 12-ої бригади НГУ Денис Шлега. 

29 Вересня

В Україну повернулися четверо військових та двоє цивільних. Додому повернулися майор Військово-морських сил Олексій Булахов, старший лейтенант ВМС Микола Костенко, молодший сержант Іван Земляний та рядова Людмила Герасименко. Також вдалося повернути двох цивільних .

10 Жовтня

Україна повернула тіла 140 загиблих захисників
Фото: (Getty Images)
 

Україна змогла повернути тіла 62 загиблих українських захисників, серед яких є загиблі внаслідок теракту в Оленівці.

11 Жовтня

Відбувся черговий обмін полоненими, додому повернулися 32 українських військових. Троє з них офіцери, 28 – солдати та один матрос. Це військові 72, 24 та 58 окремих механізованих бригад, 26-ї окремої артилерійської бригади та 36-ї окремої бригади морської піхоти, 10 окремої гірсько-штурмової бригади та 109-го окремого гірсько-штурмового батальйону.

13 Жовтня

З полону звільнили бійців Збройних Сил України, Територіальної оборони, Нацгвардії та Військово-морських Сил. У ході нового обміну вдалося повернути на рідну землю 20 бійців.Це 20 героїв історії України: 14 воїнів ЗСУ, 4 бійці ТРО, один нацгвардієць та військовослужбовець ВМС. Бійців утримували в Оленівці й на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей.

17 Жовтня

Україна повернула з полону 108 жінок, 17 жовтня 2022
Фото: Андрій Єрмак
 

Україні вдалося провести масштабний обмін полоненими. Це був перший суто жіночий обмін.  Додому повернулися 35 захисниць із ЗСУ, 32 представниці Військово-морських Сил, 12 жінок із Територіальної оборони, 8 – із Національної гвардії, включно з 2 із “Азову”, 5 – із Державної спеціальної служби транспорту, 4 – із Державної прикордонної служби України та 12 цивільних.

26 Жовтня

Черговий обмін полоненими, повернули 10 українських військовослужбовців – одного офіцера та дев’ять рядових і сержантів. Звільнені воїни служать, зокрема, в 60-ій, 57-ій, 28-ій бригадах та в різних військових частинах. Найстаршому визволеному бійцю 55 років, а наймолодшому – 21 рік. Також Україна забрала тіло загиблого громадянина США Джошуа Джонса, який воював у складі “Іноземного легіону” та загинув на Донеччині 23 серпня 2022 році.

1 Листопада

Відбувся черговий обмін полоненими з Росією. З російського полону вдалося повернути ще 45 військовослужбовців Збройних Сил України. Також  вдалося повернути два тіла загиблих українських захисників. Серед тих, хто повернувся додому – представники 58-ї окремої мотопіхотної бригади ім. гетьмана Івана Виговського, 53-ї окремої механізованої бригади, 30-ї окремої механізованої бригади, 10-го окремого мотопіхотного батальйону “Полісся”, 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”, 10-ої окремої гірсько-штурмової бригади, 43-ї окремої артилерійської бригади, 1-ї окремої бригади спеціального призначення ім. Івана Богуна.

23 Листопада

Після обміну полоненими, додому повернулися 35 військових та один цивільний. Серед звільнених є захисники Маріуполя із “Азовсталі” та нацгвардійці, які потрапили в полон на Чорнобильській АЕС. Загалом вдалося звільнити 22 нацгвардійця, 8 прикордонників, 4 бійця ВМС та одного військового ЗСУ.

26 Листопада

Україна повернула полонених, що захищали ЧАЕС, Зміїний та Маріуполь. За даними Уповноваженого з прав людини, додому вдалося повернути 9 бійців. Це чотири військовослужбовці ВМСУ, два – НГУ, два – ДПСУ та один боєць ТРО. Серед звільнених із полону – два офіцери та семеро рядових і сержантів. Із військовими вдалося повернути додому і трьох цивільних, яких вважали зниклими безвісти.

1 Грудня

Україна повернула додому 50 людей. За інформацією Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, повернули 4 офіцерів та 46 солдатів і сержантів. Серед них – 14 захисників Маріуполя, в тому числі – 8 бійців, що боронили “Азовсталь”.

5 Грудня

У результаті спеціальної операції українським військовим вдалось повернути з тимчасово окупованих територій двох українських морпіхів.

6 Грудня

Ще 60 українських військових повернулися додому після обміну полоненими. Серед них військові ЗСУ, Національної гвардії та Держприкордонслужби. Загалом повернули 58 чоловіків та 2 жінки. Це 15 офіцерів та 45 рядових і сержантів. 34 військових – захисники Маріуполя, 14 з них були на “Азовсталі”. Також повідомляють, що серед звільнених військових є поранені. Частина з них перебували на території Росії, також є ті, хто був в Оленівці.

14 Грудня

Україна провела черговий обмін полоненими. Цього разу вдалося повернути 64 військових ЗСУ, які воювали на Донецькому та Луганському напрямках. 59 звільнених полонених – представники Збройних Сил України, ще п’ятеро – бійці територіальної оборони. 23 військових мають поранення, деякі з них у важкому стані. Також повідомили про звільнення громадянина США Суеді Мурекезі.

            


2023 рік

8 Січня

Звільнені з російського полону 230 військових і цивільних, січень 2023 рік.
Фото: Zelensky/Telegram.
 

З російського полону в Україну повернулися 50 бійців, 33 офіцери та 17 рядових військових. Це військові, які потрапили в полон на Чорнобильській АЕС, а також оборонців Маріуполя, з Донецького напрямку, з-під Бахмута, а також із Київщини, Чернігівщини та Херсонщини.

4 Лютого

Скрін із відео обміну полоненими, 4 лютого 2023

 

Відбувся великий обмін полоненими, Україні вдалося повернути 116 людей. Серед звільнених є оборонці Маріуполя, херсонські партизани, снайпери з бахмутського напрямку та інші українські герої. 87 воїнів ЗСУ, двоє з яких – із ССО. Вісім бійців ТРО, семеро з Нацгвардії, шестеро з Нацполіції, п‘ятеро з ДПСУ, двоє з ВМС та один представник ДСНС. Зазначається, що з них двоє офіцерів та 114  рядових і сержантів. Крім того вдалося повернути тіла загиблих іноземних волонтерів-добровольців Крістофера Метью Перрі та Ендрю Тобіаса Метью.

16 Лютого

До  України вдалося повернули 101 людину. Серед звільнених бійців – нацгвардійці, прикордонники та військові ЗСУ. 94 з них – оборонці Маріуполя, включно з 63 воїнами із Азовсталі.

7 Березня

Україна повернула 130 бранців із російського полону – 126 захисників та 4 захисниць. Це воїни ЗСУ, нацгвардійці, прикордонники, ДССТ. Серед звільнених – 87 захисників Маріуполя, 71 з яких – із “Азовсталі”. Також вдалось повернути воїнів, узятих у полон в районі Бахмута та Соледара – загалом 35 людей з донецького напрямку.

3 Квітня

Відбувся новий обмін полоненими, вдалося повернути 12 бранців із російського полону. Відомо, що п’ятеро з повернутих осіб – важкопоранені. Серед них троє військових та двоє цивільних громадян України. Десятеро оборонців належать до солдатського та сержантського складу. Вони були захоплені в полон, зокрема, у боях біля Бахмута, сіл Опитного та Оріхово-Василівки на Донеччині, поблизу Кремінної та Червонопопівки на Луганщині.

10 Квітня

Звільнені з полону 25 травня 2023.
Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
 

Україна провела черговий обмін полоненими, вдалося повернути 100 військових. Серед них 80 чоловіків та 20 жінок. Цього разу вдалося визволити 24 нацгвардійців, 22 прикордонники, 22 представники Військово-морських сил, 21 військовослужбовця Збройних сил України та 11 тероборонців. Звільнені військові брали участь у боях на херсонському, харківському, донецькому, київському, запорізькому та сумському напрямках. Серед них – оборонці Маріуполя, Бахмута та Гостомеля, а також захисники Чонгара, острова Зміїний, ЗАЕС та ЧАЕС.

16 Квітня

Україна повернула 130 захисників: 92 військовослужбовців Збройних Сил України, 20 тероборонців, 11 нацгвардійців, 3 прикордонників, по 2 представників Військово-морських сил та Державної спеціальної служби транспорту. Більшість з них брали участь у бойових діях на Бахмутському та Соледарському напрямках, а також на Запоріжжі, Херсонщині та Луганщині.

26 Квітня

Під час чергового обміну полоненими Україні вдалося повернути додому ще 44 людини. З-поміж звільнених – 36 рядових та сержантів і 6 офіцерів. Це військові, прикордонники, нацгвардійці та моряки. Зокрема, із полону повернули захисників, які боролися за Маріуполь, «Азовсталь», Херсонщину, билися з окупантами на сході України, воювали на харківському та сумському напрямках. До ЗСУ належать 19 звільнених, до прикордонної служби – 11, із Військово-морських Сил – 7, із Нацгвардії – 2, територіальної оборони – 3. Також із полону звільнили двох цивільних.

25 Травня

Ілля Колесников і Катерина Сушко, молода пара з “Азовсталі”.25травня 2023.
Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
 

Під час чергового обміну військовополоненими, було звільнено 106 українських воїнів. Повернули 98 солдатів і сержантів та 8 офіцерів. Серед звільнених – 21 представник територіальної оборони, 7 прикордонників та один військовослужбовець Державної спеціальної служби транспорту.

11 Червня

Україна повернула 95 військовополонених, серед яких є бійці з Маріуполя, ЧАЕС, острову Зміїний та Бахмута. У списку воїни українських Збройних Сил, Нацгвардії, а також прикордонники.

6 Липня

З російського полону повернули двох цивільних та 45 захисників зі Збройних Сил України, Нацгвардії, ДПСУ. Серед них – двоє офіцерів, 41 рядовий та сержант, цивільний співробітник “Азовсталі” і тероборонівець із Херсона.

7 Серпня

Україна  повернула з російського полону 22 військовослужбовці. Це бійці Збройних сил, з-поміж них є два офіцери, а також військовослужбовці рядового та сержантського складу. Вони брали участь у боях на різних ділянках фронту російсько-української війни. Серед звільнених є поранені.


2024 рік

3 Січня

За посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів, Україна провела найбільший за час повномасштабної російсько-української війни обмін військовополоненими. Повернулося 230 громадян України: 213 солдат і сержантів, 11 офіцерів та 6 цивільних. Серед них 130 представників Збройних Сил України, включаючи 14 бійців ТРО та 14 ВМС, 55 бійців Національної гвардії, 38 бійців Державної прикордонної служби та один поліцейський. Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими зазначає, що шестеро повернутих цивільних громадян були вивезені на території РФ незаконно. Повідомляється, що з полону повернулися оборонці Чорнобильської АЕС, “Азовсталі” та острова Зміїний.

31 Січня

Україна повернула з російського полону 207 громадян. Серед повернутих присутні бійці Збройних Сил, Національної гвардії, Національної поліції та Державної прикордонної служби. Це оборонці Маріуполя, військові, що були на “Азовсталі”, острові Зміїний, Донецькому, Запорізькому, Харківському, Луганському, Херсонському та Сумському напрямках. Врятовані військовослужбовці – 95 представників Збройних Сил України, 56 нацгвардійців, 26 прикордонників, 29 воїнів Територіальної оборони та один представник Національної поліції України. 180 оборонців, які повертаються додому – з рядового та сержантського складу, ще 27 – офіцери. Щонайменше 36 з них мають поранення або серйозні хвороби.

8 Лютого

З російського полону врятували 100 військовослужбовців. Серед врятованих військовослужбовців 49 воїнів Національної гвардії України, 25 прикордонників, 26 військовослужбовців ЗСУ, зокрема 11 тероборонців. Всі визволені – рядового та сержантського складу. 84 врятованих воїнів захищали Маріуполь, з них 82 – оборонці “Азовсталі”, решта виконували бойові завдання на Донецькому та Луганському напрямках. Щонайменше 28 визволених мають поранення або серйозні хвороби.

31 Травня

На батьківщину з російського полону, вдалося повернути 71 військовослужбовця та чотирьох цивільних.

 25 Червня

Відбувся 53-й обмін від початку повномасштабної війни з РФ, зокрема, повернулися 59 оборонців Маріуполя, із них 52 бійці, що вийшли з “Азовсталі”.

17 Липня

Україна та росія обмінялися полоненими. Додому з російського полону повернули ще 95 українських військових ЗСУ, Нацгвардії та прикордонників. Цей обмін полоненими, так само як і кілька попередніх, вдалося здійснити за посередництва ОАЕ. За інформацією Координаційного штабу, серед звільнених – 49 воїнів ЗСУ, 21 нацгвардієць, 10 військових моряків, семеро з Сил територіальної оборони, п’ятеро прикордонників, двоє з Державної спеціальної служби транспорту і один оборонець із добровольчого формування територіальної громади. Усі звільнені цього разу – чоловіки: 88 рядових та сержантів, семеро офіцерів. Серед хлопців, які отримали нарешті свободу, 23 людини боронили Маріуполь (з них тринадцятеро – оборонці "Азовсталі"), 41 воював на Донецькому напрямку, по дев’ятеро – на Луганському та Запорізькому, по троє – на Херсонському та Харківському. Також серед звільнених є оборонець, який вважався зниклим безвісти.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

На сьогоднішній день вже відбувся 54-й обмін полоненими. Загалом із російського полону вдалося повернути 3405 людей. Кожен, хто був звільнений з російського полону, піддавався катуванню та жорстокому поводженню. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, щонайменше зафіксовано 14 тисяч таких випадків серед звільнених. Результат є і він обов’язково іще буде, але ворог і далі буде використовувати чутливу гуманітарну тему військовополонених і цивільних заручників із метою дестабілізації ситуації в Україні. Як би не було складно, які б паузи не тривали, робота над поверненням наших як захисників, так і цивільних триває постійно.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Використані джерела:

          Інтернет ресурси:

          Відео ресурси:

Calendar

     1 23
45 6 78 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
252627282930