Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Взаємодія бібліотек та органів влади

Взаємодія бібліотек та органів влади

Сьогодні публічні бібліотеки Херсонської ЦБС – це інформаційні центри громади, що виконують  роль посередника між владою та населенням. Сучасна діяльність  бібліотек  характеризується переходом від режиму функціонування до режиму розвитку у форматі нових вимог суспільства. З 2009 року Херсонська міська громадська організація «Розвиток» та Централізована бібліотечна система  плідно співпрацюють у межах проекту «Інформаційно-моніторингова система “Вектор самоврядування. Від прозорості влади до ефективної  участі  громади в місцевому розвитку”, який здійснюється Всеукраїнською громадською організацією “Комітет виборців України” та Координатором  проектів ОБСЄ в Україні  за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії. Головними чинниками такої співпраці є донесення  моніторингової інформації  до громади через бібліотеки та забезпечення об’єктивності, актуальності, доступності інформації про місцеве самоврядування. Бібліотечні фахівці щорічно беруть участь у “круглих столах”, під час яких у ході інтерактивних спілкувань  з представниками владних структур  вирішуються  питання про те, як найбільш ефективно донести до громади міста інформацію про місцеве самоврядування, як зробити просвіту для громади дієвою, які варіанти та компоненти просвітницької діяльності в системі “Бібліотека. Влада. Громада” стануть найбільш ефективними, яка інформація зараз актуальна і може знайти відклик, дати привід для роздумів та оптимальних дій.
Центральною бібліотекою ім. Лесі Українки у межах співпраці з ХМГО “Розвиток” була розроблена анкета з метою вивчення необхідності інформування читачів кожної бібліотеки про діяльність органів місцевої влади та підвищення якості  інформаційного обслуговування користувачів з даного питання. У ході проведеного моніторингу виявлено, що читачі бажають знати про діяльність депутатів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади та отримувати неупереджену інформацію про місто, громаду і владу, вони також бажають  оцінювати та контролювати ефективність місцевого розвитку, ініціювати  та впроваджувати  свої ідеї заради процвітання свого регіону. У ході аналітичного  дослідження було визнано, що відкритість влади, публічність її рішень, готовність до діалогу з міською громадськістю та  конструктивні ініціативи  і дії громади  стануть  у роботі базою для вирішення багатьох проблем і сприятимуть розвитку міста.
Херсонська ЦБС та Громадська організація “Розвиток”, працюючи у напрямку інформаційної взаємодії між владою та громадою, створили інформаційну базу “Влада і громада” з комплексною інформацією про місцеве самоврядування, яка постійно оновлюється. Інформаційна база “Влада і громада” доступна для мешканців міста в Інтернет-центрі Центральної міської бібліотеки ім. Лесі Українки, диск “Влада і громада” неодноразово надавався депутатському корпусу, громадським організаціям, представникам ЗМІ, школам, ВНЗ міста.                                              
У всіх структурних підрозділах  діяли інформаційні стенди, виставки "Влада інформує", "Інформація для всіх", "Вектор самоврядування", створювалися папки-досьє про діяльність органів місцевого самоврядування, картотеки "Хто є хто?" Сільські та селищні бібліотеки встановили інформаційні зв'язки з радами своїх населених пунктів. На базі бібліотек діють громадські депутатські приймальні.
В рамках інформаційно-моніторингової системи "Вектор самоврядування" продовжували удосконалювати стенди "Вектор самоврядування", “Служба доброї поради”, де представлена інформація про благодійні фонди, організації, соціальні служби,  "Селищна рада", "Бібліотека. Влада. Громада" та поповнювали папки-накопичувачі “Бази даних про навчальні заклади”, "Ваші робочі місця", "Інформують органи влади", "Постанови ради", "Розпорядження голови ради", "Влада інформує", "Розпорядження райвиконкому", "Місцева влада повідомляє", "Місцева влада пропонує мешканцям міста".
Користувачам ЦБС були запропоновані оновлена версія інформаційно-моніторингової системи про місцеве самоврядування на CD – “Вектор самоврядування”, система “Регіональна наука та інвестиції”, “Путівник для молоді”. На цю тематику були проведені спеціальні години, презентації. Мав успіх круглий стіл “Регіональна наука та інвестиції. Молодіжний аспект”, проведений в центральній бібліотеці імені Лесі Українки разом з громадською організацією “Розвиток” за підтримки управління у справах сім'ї, молоді та спорту Херсонської обласної державної адміністрації. Молодій людині, яка навчається  у вищому навчальному закладі, важливо мати можливість отримувати сучасні знання, реальну практику та гідне працевлаштування після закінчення навчання. Але сьогоднішня дійсність багато в чому  не  відповідає цим  складовим успішного життєвого старту для молоді та успішного розвитку суспільства.
Учасникам круглого столу були запропоновані теми:
1. Які механізми влада пропонує для залучення потенціалу громади та молоді до регіонального розвитку?
2. Чи достатня мотивація молоді до якісного навчання і що зробити, щоб навчання відповідало сучасним вимогам та потребам підприємництва?
3. Як зробити ефективним зв'язок навчання та практики? В чому полягає мотивація підприємців у підтримці прагнення молоді до якісного навчання?
4. Що зробити, щоб потенціал студентської молоді вже в  період навчання був залучений до місцевого та регіонального розвитку?
В рамках Інформаційно-моніторингової системи “Вектор самоврядування” був проведений круглий стіл "Двадцять років незалежності. Проблеми розвитку державності та демократії в Україні - держаний та регіональний аспекти".
Були запропоновані для обговорення  такі питання:
- Проблеми забезпечення політичних, економічних, соціальних прав народу за двадцять  років державності України.
- Регіональний вимір проведення реформ: проблеми та можливості громадянського суспільства щодо їх подолання.
- Забезпечення проведення чесних, вільних та ефективних для країни виборів. Постановка питання та дії громадськості.
До участі були запрошені лідери депутатських фракцій Херсонської міської ради, представники органів місцевого самоврядування та обласної державної адміністрації, представники громадських організацій, представники підприємницьких структур, науковці вищих навчальних закладів, представники ЗМІ.
Безумовно, надаючи доступ членам громади до офіційної інформації органів державної влади і місцевого самоврядування, бібліотеки виконують функції ще й організаторів пунктів  громадських депутатських приймалень. У Степанівській  сільській та Кіндійській селищній бібліотеках-філіях  діють консультативні центри “Справедлива пенсія” за участю  представників Суворовського та Дніпровського пенсійного фондів, в Сонячній  сільській бібліотеці щомісячно  проводить прийом жителів  працівник комунального  підприємства “Теплокомунгосп”.  На базі Степанівської сільської бібліотеки проводяться сесії сільської ради та засідання комісій виконкому сільської ради. У Кіндійській селищній бібліотеці щорічні звіти перед населенням проводять депутати міських і селищних рад та Голова Антонівської селищної ради. Протягом  депутатського терміну  звітували Семенчев І.І. – голова  Антонівської селищної  ради, депутати міської ради - Маркелія Є.Р., Райтаровський М.А., Тарнавський А.В., депутати  обласної ради  Кияновський А. та Урсуленко О.  та в.о міського голови Бережна З.Я.
Бібілотеки постійно розширюють партнерські зв’язки з представниками влади та громадських організацій у інформаційно-просвітницькій, дозвіллєвій діяльності та підвищують соціальний статус бібліотеки. Так, депутат Дніпровського райвиконкому Іванова І.О. , користувачка бібліотеки-філії № 1,  завжди активно бере участь у підготовці  вечорів відпочинку  для літніх людей. Депутат Дніпровської районної ради Демян М.О., в минулому завідувачка  Богданівської  бібліотеки-філії, опікується людьми похилого віку та  надає допомогу у проведенні у Сонячній бібліотеці  вечорів-вшанувань ветеранів війни та праці. Популяризація здорового способу життя набуває останнім часом великої підтримки з боку  благодійної організації  “Мангуст” та громадської організацї “Здоров’я херсонців”.
Багаторічний досвід співпраці бібліотечних установ міста з громадською організацією “Розвиток” та місцевою владою спонукав на підтримку конкурсів, які були резонансними у місті та  виявили різнобічні таланти дітей та молоді, їх творчий потенціал та ініціативу. Так, читачі публічних бібліотек були учасниками та переможцями конкурсів “Намалюй майбутнє місто", “Ідеї молоді – розвитку міста або твоя ідея – супер!”; інтелектуальної пізнавально-розважальної гри “Терра інтелекта”, вирішуючи завдання залучення  молоді до читання книжок, використання інтернету для самоосвіти, створення  ерудованої, творчої спільноти молоді  у місті Херсоні та проведення нестандартного інтелектуального дозвілля користувачів. Інформація про діяльність ЦБС у рамках “Бібліотека. Влада. Час: практика співпраці” надається постійно управлінню громадських зв’язків Херсонської міської ради. Вся інформаційно-просвітницька робота  здійснюється під гаслом “Про бібліотеки знають, про бібліотеки чують, з нами працюють!”.

Бібліотекарі Білозерської ЦБС намагаються навчатись діалогу та співпрацювати з владою, виконуючи  функції розумного та поміркованого партнера. І вважають, що саме така позиція допомагає досягати поставлених цілей. Так, в ЦБС комп’ютеризовано 16 бібліотек, це 50% від їхньої кількості, 9 – підключено до Інтернету. Бібліотеки стають співучасниками випуску номерів місцевих газет. Сьогодні це Музиківська, Широкобалківська, Чорнобаївська, Токарівська, Новотягинська, Іванівська сільські бібліотеки.
Змінилася матеріально-технічна база багатьох бібліотек. Значних  успіхів  домоглися  в Токарівці з приходом до влади сільського голови Коріня В.В. Працівники соціальної сфери, включаючи заклади культури, отримують зарплату, надбавки та навіть премії. Всі заклади культури отримали комп’ютери, оплачено Інтернет, придбано озвучувальну техніку, нові меблі, проводяться роботи по газифікації та ремонту їхніх приміщень.
Ще один лідер серед сільських голів – це Москаленко В.І., голова Киселівської сільської ради – молодий, амбітний, діловий, цілеспрямований. Вміє працювати для людей і думає про людей та своє село. За короткий термін перебування на посаді зміг зробити вагомий внесок  в перетворення бібліотеки на сучасний потужний інформаційний центр: повний капітальний ремонт, нові меблі.
Не можна не згадати про досвідченого і  прогресивного господаря – Лейбзона О.А, який перетворив Музиківську сільську бібліотеку в по–справжньому європейську,  інвестувавши великий капітал в справу інтелекту, знань та розуму, що насправді є найціннішим капіталовкладенням. Проведено капітальну реконструкцію бібліотеки: нові вікна, двері, кондиціонери, нова підлога, нові меблі.
Дуже важливим є питання проведення ремонту бібліотек Білозерської ЦБС,  реконструкція опалення, покращання матеріально-технічної бази. Капітальні ремонти відбулися  в чотирьох сільських бібліотеках: міняють вікна, двері,  реконструюють опалювальні та електромережі. В дев’яти бібліотеках проведені поточні ремонти. В Центральній районній бібліотеці замінено вікна та зроблено ремонт відкосів. Проведено нову мережу водопостачання, придбано власний лічильник води. Інтернет-Центр підключено до сигналізації.
Відповідно до районної та сільських програм соціально-економічного та культурного розвитку відбувалося фінансування бібліотечних закладів. Лише протягом року:
проведені капітальні ремонти у 8-ми сільських бібліотеках за рахунок коштів місцевих бюджетів;
проведені поточні ремонти в 4-х сільських бібліотеках;
придбані електроконвектори для 3-х бібліотек ;
придбані комп’ютери для 7 сільських бібліотек;
встановлені кондиціонери та придбані нові меблі для 2-х бібліотек;
3 бібліотеки покращали свої умови завдяки реконструкції та отриманню додаткових площ.
В 2012 році 2-м сільським бібліотекам повернуті повні ставки.
Саме завдяки тандему з владою, спільному бажанню створити нові сучасні умови для дозвілля, навчання, психологічного розвантаження, юридичного всеобучу отримані кошти, нове обладнання, література, електронні носії, мультимедійна техніка для Музиківської, Киселівської, Радянської бібліотек. Дбаючи про завтрашній день, голови Токарівської, Інгулецької, Музиківської, Киселівської, Дніпровської, Широкобалківської, Чорнобаївської, Микільської, Олександрівської сільських та Білозерської селищної рад вкладають в бібліотеки значні інвестиції.

У сільських бібліотеках Голопристанського району проходили Дні депутата, головам сільських рад та їх працівникам надавалася інформація про нові надходження до книгозбірень. Зміцнення зв'язків, ділове співробітництво з органами влади, громадськістю, безсумнівно, піднімають престиж бібліотек, дозволяючи їм стати незамінною складовою місцевого співтовариства.
Інформування населення про законодавчі акти держави та органів місцевого самоврядування здійснюється за допомогою інформаційних куточків “Влада. Бібліотека. Громада”.
Голопристанською центральною районною бібліотекою традиційним є проведення  разом з районною радою Днів голови, на яких  обговорюються  питання розвитку  громади Голопристанщини.

За умов нинішньої дуже недосконалої організації інформованості населення з усіх питань діяльності місцевої влади Комунальна установа “Каховська районна об’єднана бібліотека” взяла на себе роль інформаційного посередника між органами місцевого самоврядування і населенням.
Міськвиконком, райрада, сільські ради систематично надсилають на адресу бібліотек копії рішень, постанов, розпоряджень, які можуть зацікавити пересічного громадянина (молодь, пенсіонерів, бізнесменів, робітників, безробітних та ін.).  Усі матеріали з питань місцевого самоврядування розміщуються на сайті бібліотеки та виставці “Влада на місцях” за розділами “Місцеве самоврядування і офіційні документи”, “Влада в режимі законності”, “Область і район: день за днем”; також матеріали збираються в папці-досьє “В районній раді”,  в систематичному краєзнавчому каталозі оформлені рубрики “Пенсійна реформа”, “Сторінка депутата”. В Роздольненській, Волинській, Богданівській бібліотеках оформлені виставки-хроніки “Область і район: день за днем”. В Коробківській, Федорівській, Костогризівській бібліотеках оформлені інформаційні куточки “Влада на місцях”, де збирається інформація з економіки, статистики, економічного стану регіону, періодичні видання про роботу органів місцевого самоврядування.
Користувачі інформуються про чинний керівний склад області, району, села, уповноважених осіб з конкретних питань, години прийому громадян.
Визначити теми питань для інформування допомогли опитування та анкетування. Найбільший попит мають теми: “Законодавчі основи місцевого самоврядування та державного управління”, “Нове в законодавстві України”, “Соціальний захист населення”, “Пенсійна реформа” та інші.
Пріоритетом в інформуванні населення з питань діяльності місцевих органів виконавчої влади є проведення бібліотеками Днів інформації “Влада - населенню” (Роздольненська, Чорнянська бібліотеки), підготовка інформ-досьє “Юридичний мінімум” (Мар’янівська бібліотека), підготовка бібліографічних списків, прес-дайджестів на теми “Нове в періодиці з питань місцевого самоврядування”, “Нове в законодавстві з питань житлово-комунального господарства” та інші.
Реальні запити користувачів диктують потребу в інформації на електронних носіях, тому районна бібліотека на своєму сайті розміщує матеріали сесій районної ради, а управління праці та соціального захисту населення Каховської районної державної адміністрації, користуючись послугами Інтернет-центра, розміщує інформацію про соціальний захист (субсидії).

Бібліотеки Скадовської ЦБС залишаються посередниками між місцевою владою і громадськістю. У центральній бібліотеці для дорослих постійно діє регіонально-інформаційний центр “Бібліотека і влада”. Тут з’явилося багато друкованого матеріалу, наданого відділом внутрішньої політики Скадовської районної державної адміністрації, а також постанови, рішення, розпорядження міської та районної рад.
Документами влади користуються різні категорії користувачів: державні службовці, вчителі, підприємці, воїни-афганці, чорнобильці, молодь, пенсіонери.
Протягом року в бібліотеці були проведені зустрічі представників органів влади з воїнами-афганцями, чорнобильцями, ветеранами війни і праці.
Збиранням і розповсюдженням краєзнавчої інформації опікується Центр регіональної інформації, що діє при центральній бібліотеці Цюрупинської ЦБС. Сюди регулярно надходить вся важлива для населення інформація про роботу органів самоврядування. Ці документи також є частиною краєзнавчого фонду. Таких документів надійшло вже чимало. Матеріали збираються в окремих папках-досьє за темами: ‘Місцеве та регіональне самоврядування”; “Пенсійне забезпечення”; “Місто: проблеми та їх вирішення”; “Розпорядження, постанови, рішення органів місцевої влади”; “Працевлаштування”; “Освіта”; “Культура”; “Місцеві органи влади”.
Всі матеріали відображаються в тематичній картотеці документів, що  надходять до центральної бібліотеки. Найновіші документи розміщуються на інформаційному стенді “Бібліотека інформує”.
Діяльність центру набула вже помітного авторитету серед користувачів, які звертаються сюди за необхідною інформацією.

Нововоронцовська районна бібліотека здійснює зворотний зв’язок між владою та міською громадою, надаючи користувачам бібліотеки інформацію про діяльність місцевих органів влади. Постійно інформується громадськість району про матеріали офіційного сайту районної держадміністрації. Зокрема, в приміщенні центральної районної бібліотеки постійно діє стенд "Влада інформує", де не лише розміщуються постанови сесій, колегій  і т.п., а й обговорюються проекти  постанов та рішень місцевої влади. Останнім часом проводиться обговорення проекту заходів з реалізації ініціатив "Партнерство", "Відкритий уряд". До того ж, тут можна знайти адреси офіційних сайтів уряду України.
Для  інформування громади про діяльність  місцевих органів влади та висвітлення актуальних аспектів сучасного життя району, в структурних підрозділах ЦБС організовані “Інформаційні куточки”, виставки, стенди, полиці “Місцеве самоврядування”, експрес-виставки публікацій районної та обласної преси “Влада в дії”.
Працівники сільських бібліотек запрошуються на сесії та апаратні засідання сільських рад, а представники місцевої влади відвідують масові заходи бібліотечних установ. Деякі бібліотекарі очолюють громадські організації на селі.

Для інформування громади про діяльність органів місцевого самоврядування, забезпечення прозорості прийнятих рішень в бібліотеках Іванівської ЦБС створені інформаційні центри, виставки, стенди, полиці, куточки “Влада інформує”, “Від влади – до населення“, “Влада. Проблеми. Рішення”, на яких висвітлювалась діяльність районної та сільських рад. Систематично поповнюються  тематичні папки-досьє, де зібрані постанови, рішення, розпорядження органів влади та місцевого самоврядування, статистичні матеріали про соціально-економічний розвиток району, сіл, стан екології, демографії, розвиток сільського господарства, освіти, культури.
Бібліотеками організовуються зустрічі з депутатами, години гласності, день інформації “Влада в дії” , вечори-зустрічі, звіти сільських голів перед населенням: “Місцева влада: можливості, шанси, спроби”, “Що ти зробив для свого села?”. Для держслужбовців складено інформаційні списки літератури  “Земельні відносини”, “Законодавство про місцеве самоврядування”.

Завдяки роботі Інтернет-центрів в п’яти бібліотеках  Каланчацької ЦБС створені пункти доступу громадян до інформації органів державної влади (Мережа ПДГ). ПДГ – це спеціально облаштоване комп’ютерне місце з підключенням до Інтернету, де користувачі можуть самостійно або з допомогою бібліотекаря отримати доступ до інформації органів влади будь-якого рівня. ПДГ  оформлений спеціальним плакатом, інструкціями-порадами щодо здійснення пошуку інформації, навігаційними ресурсами, бібліографічними списками, рекламними буклетами Української бібліотечної асоціації, виданими за проектом ПДГ. В читальній залі центральної бібліотеки  розташована виставка-перегляд видань Програми сприяння Парламенту України ІІ (ПСП), які бібліотека систематично отримує поштою. Бібліотеки також надають доступ до повнотекстових матеріалів, що їх ПСП надсилає до бібліотек-учасниць Мережі засобами електронного зв’язку. Документи, що отримують бібліотеки, дуже потрібні, надходять своєчасно, користуються неабияким попитом у жителів селища та району.

Calendar

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031