Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Символіка незламного міста в стріт-арті (До другої річниці визволення Херсона)

Символ українського міста корабелів біля головної бібліотеки Херсонщини. Фото Юлії Калмикової.

Написи і малюнки на стінах печер відомі нам з книжок про часи палеоліту та енеоліту. Так археологи мали підтвердження щодо артефактів тієї чи іншої археологічної культури. По написах і малюнках вони визначали розвиток стародавніх цивілізацій та стилі мистецьких уподобань. Але те, що і в промислово розвиненому сучасному суспільстві написи, тобто графіті та трафарети, та цілі картинні галереї (мурали) вуличних художників з’являться на стінах сучасних багатоповерхівок, на це ми не могли і сподіватися. І ось тепер вуличне мистецтво (англійською звучить як  Street art), характерною особливістю якого є так званий урбаністичний стиль, впевнено займає свою нішу серед визнаних видів образотворчого мистецтва світу. Його поширення мало в мегаполісах США ще в 30-х роках минулого ХХ століття.  Протягом 1970-1990-х стріт-арт виборював своє право на життя завдяки унікальним творінням Рене Монкада, Джона Фекнера, Алека Монополі, Фаб Файв Фредді та Лі Квінонса (США), Стіна Лекса (Італія), Аарона Лі-Хілла (Канада) та інші. Наприкінці 90-х вуличне мистецтво вже мало масовий характер захоплення художниками Греції та Франції, Англії та Болгарії, Німеччини та Іспанії, Аргентини та Австралії, Португалії та Канади, Польщі та України.

В Україні мистецтво, що несе в своїй основі  свободу і незалежність, має потужний розвиток. В Інтернеті ми зможемо нагуглити, що українськими «особливими осередками є: Київ, Одеса, Львів, Луцьк, Івано-Франківськ, Кам'янець-Подільський, Харків, Дніпро, Запоріжжя, Черкаси, Суми — в цих містах активно та регулярно проводяться фестивалі вуличного мистецтва, створюються мурали». [1.].

Ми ж можемо зазначити, що графіті-бум полонив і Херсонщину кінця 90-х минулого ХХ століття. Під час Помаранчевої революції та Революції гідності трафарети і графіті були також  додатковими візуальними інструментами впливу на суспільну думку, де адміністративний ресурс і каральні органи використовувалися владою на повну. Тож незаангажована політичними догмами молодь Північного Причорномор’я  прагнула свободи самовираження, а отже і витвори художників стріт-арту  на парканах та стінах багатоповерхівок мали яскраве забарвлення протестного  змісту. Так стріт-арт увійшов у тихі вулички українського Херсону.

Мурал з портретом та словами Кузьми Скрябіна. Фото Євгенії Рубін.

Докторка мистецтвознавства, професорка Катерина Станіславська стверджує: «Народившись у місті, стріт-арт прагне не до привласнення території, а до комунікації з міським середовищем, підкреслюючи унікальність конкретного публічного простору й залучаючи глядача до діалогу через художній образ, що несе смислове навантаження та емоційний заряд. Тому наявність творів вуличного мистецтва є своєрідною ознакою зрілості сучасного міста» [5.].

У Херсоні від кінця 1990-х  та до тепер сформувалася ціла плеяда вільних художників, котрі вже набули досвіду в написанні графіті чи футуристичних малюнків і продукували свої твори не лише на бетонних плитах закритих цехів колишніх заводів, а  малювали рекламні та просвітницькі мурали на замовлення місцевої бізнес-еліти чи навіть владних структур.

Так викладачі Херсонської школи мистецтв №1 Альона Петровська та Марина Воробйова  зі своїми учнями порадували мешканців Херсона своїм мистецьким проєктом «Кольори життя». Стіни на перетині вулиць Європейська (до 2023 р. Суворова), Старообрядницької та Шолом-Алейхема влітку 2021 року розквітли яскравими кольорами, на яких в стилі дитячих малюнків було зображене наше місто, його будівлі та дерева.[6.]. З’являлися й інші не менш цікаві стріт-арт об’єкти південної перлини України, які готували професіонали до 30-річчя Незалежності України. До речі, ті мурали, які виготовлені за дозволом і з погодженням органів місцевого самоврядування, входять до сучасного виду образотворчого мистецтва, що мистецтвознавці називають «паблік-арт».

Стріт-арт об’єкт в Херсоні 2021 року. Фото з сайту Херсонської міської військової адміністрації.

А за ініціативи голови Центру культурного розвитку «Тотем» Олени Афанасьєвої на місці одного з цехів старого Комбайнобудівного заводу  запрацював Урбан-сад як новітній культурний простір. Футуристичні малюнки художників з усієї України не лише прикрашали стіни, а також намагалися вести діалог із відвідувачами Урбан-саду. Тут  можна було помітити і картини херсонського митця Володимира Рейнхарта – художника не лише за покликанням, але і за освітою – за плечима дизайн ліцей та академія. В одній із його картин зображено символіка війни: ніж, стріли, як у Бога війни, образ мексиканських індіанців. Як зазначала у 2020 році Олена Афанасьєва: «Це війна…, щоб люди не забували, що вона є.» [4.]. Адже від весни 2014 року на Сході нашої держави вже тривала російсько-українська війна.

І в дні окупації 2022 року рашистами українського міста Херсона тисячі мешканців протягом кількох місяців виходили на щоденні мирні акції протесту. А трохи пізніше на деревах поміж зелених листочків помітно вирізнялися жовті стрічки, як нагадування, що Херсон був, є і залишиться українським. І митці стріт-арту не стояли осторонь, а вели в міру можливостей активну боротьбу з ворогом.

 Як наголошено на сайті Центру Національного спротиву у липні 2022 року «Українська символіка знову з’явилась на вулицях міста. Вийшло гарно й показово, тож окупанти отримали більше духовного збагачення ніж за все життя в росії». [3.].

А восени того ж 2022 «на паркані так званого голови окупаційної адміністрації Херсона  зобразили мурали з уривком вірша «Рядок із автобіографії» Оксани Забужко та малюнком портрета Валерія Залужного». [2.].

Мурал 2022 року з віршем Оксани Забужко та портретом Валерія Залужного. Фото Центру Національного спротиву.

Митці і після деокупації міста-Героя підтримували патріотичні настрої своїх співгромадян. Українська символіка і патріотичні мурали заполонили простір на стінах та парканах незламного Херсона. У листопаді 2022 року до звільненого міста приїхали митці України, які входять до спільноти «Культурного десанту». Вони розмалювали стіни на площі Свободи патріотичними котиками і єнотами. З’явилися мурали і на стінах бомбосховищ міста сонця.

Влітку 2023 року управління культури Херсонської міської військової адміністрації провело арт-фестиваль муралів на бомбосховищах «Від Конституції до Незалежності». Як зазначає Укрінформ: «Фестиваль мав за мету підтримати херсонців засобами арт-терапії та додати позитивного настрою та естетики на вулицях міста, популяризувати українське мистецтво і надати об’єктам безпекової інфраструктури (бетонним укриттям) емоційно привабливого образу». [7.]. На 15 бетонних укриттях з'явилися малюнки на військову тематику з ідеєю підтримки ЗСУ. На малюнках яскраво наснажують місцян херсонські кавуни та державний прапор.

Мурал 2023 року «Справа громад» на стіні бомбосховища. Фото з сайту Кавун-City.

До створених місцевими художниками муралів доповненням були мурали на мобільних укриттях. Шестеро художників із Києва, Запоріжжя, Хмельницького та Одеси протягом чотирьох осінніх днів 2023 року займались стінописом і подарували місту-Герою шедеври проєкту «Стіни культури» спільноти «Культурного десанту». Для прикладу, нагадаємо, що місткиня з Києва Вікторія Калашник написала на мобільному укритті мурал, присвячений мужнім лікарям прифронтового Херсона, а художниця Олександра Главацька з Хмельницького написала мурал-мрію, на який надихнув вірш Дніпрової Чайки «Зірка». [8.].

Ремонт стели «Херсон» 2024 року. Фото  з сайту Херсонської міської військової адміністрації.

Патріотичні мурали наснажували тоді та й наснажують  в ці дні лихоліття 2024, коли військові рф дронами полюють на мирних мешканців правобережжя. Художники не зупиняються на досягнутому  та пишуть, ризикуючи  своїм життям,  картини на стінах будинків, які вистояли попри щоденні атаки артилерії та авіації загарбників.

Другу річницю визволення Херсона від рашистських загарбників мужні українці зустрічають, сповнені надій і віри у Перемогу ЗСУ, і, напевно,  про себе повторюють напис на муралі, що ми  «Незламні заради майбутнього».

Мурал «Незламні заради майбутнього».  Фото Мост

Джерела:

  1. Вуличне мистецтво [Електронний ресурс] :[текст]// Вікіпедія: [сайт] . — Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D1%80%D1%96%D1%82-%D0%B0%D1%80%D1%82  . — Назва з екрана. — Дата публікації: 26.10.2024.  —  Дата звернення: 08.11.2024.
  2. Кобиляцька В. На паркані так званого голови[Електронний ресурс] :[текст]// Читомо: [сайт] . — Режим доступу: https://chytomo.com/u-khersoni-stvoryly-strit-art-iz-virshem-zabuzhko-i-portretom-zaluzhnoho/ . — Назва з екрана. — Дата публікації: 17.11.2022.  —  Дата звернення: 08.11.2024.   
  3.  На вулицях Херсона з’явився проукраїнський арт[Електронний ресурс] :[текст]// Центр Національного спротиву: [сайт] . — Режим доступу: https://sprotyv.mod.gov.ua/na-vulyczyah-hersona-zyavyvsya-proukrayinskyj-art/ . — Назва з екрана. — Дата публікації: 02.07.2022.  —  Дата звернення: 08.11.2024.   
  4. Паблік-арт vs стріт-арт: про малюнки на стінах Херсона та Магдебурга[Електронний ресурс] :[текст]// Херсон-плюс: [сайт] . — Режим доступу: : https://khersontv.com/pablik-artvsstrit-art-pro-maliunky-na-stinakh-khersona-ta-mahdeburha/ . — Назва з екрана. — Дата публікації: 30.11.2020.  —  Дата звернення: 08.11.2024.    
  5. Станіславська К. Стріт-арт: мистецтво, що виходить за межі [Електронний ресурс] :[текст]// uadim: [сайт] . — Режим доступу: https://www.uadim.in.ua/post/strit-art-mystetstvo-shcho-vykhodyt-za-mezhi . — Назва з екрана. — Дата публікації: 17.10.2023.  —  Дата звернення: 08.11.2024. 
  6. У Херсоні з’явився новий Street-art об’єкт[Електронний ресурс] :[текст]// Херсонська міська військова адміністрація: [сайт] . — Режим доступу: https://miskrada.kherson.ua/news/u-khersoni-z-iavyvsia-novyj-street-art-ob-iekt/ . — Назва з екрана. — Дата публікації: 14.07.2021.  —  Дата звернення: 08.11.2024. 
  7. У Херсоні стартував арт-фестиваль муралів на бомбосховищах «Від Конституції до Незалежності» [Електронний ресурс] :[текст]// Укрінформ: [сайт] . — Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/3733098-u-hersoni-startuvav-festival-muraliv-na-bomboshovisah-vid-konstitucii-do-nezaleznosti.html. — Назва з екрана. — Дата публікації: 29.06.2023.  —  Дата звернення: 08.11.2024.  
  8. У Херсоні "Культурний десант" розмальовує бетонні укриття[Електронний ресурс] :[текст]// Суспільне. Медіа: [сайт] . — Режим доступу: https://suspilne.media/kherson/571247-u-hersoni-kulturnij-desant-rozmalovue-betonni-ukritta/ . — Назва з екрана. — Дата публікації: 12.09.2023.  —  Дата звернення: 08.11.2024.  

Calendar

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031