Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Олександр Стражний «Український менталітет»

This material is in Ukrainian

20.11.2019 08:39

Українці. Які ми? Які риси визначають нашу суть і століттями впливають на долю народу та держави? На ці питання вирішив дати відповідь Олександр Стражний у своїй книзі «Український менталітет. Ілюзії міфи – реальність».

Він присвятив своє дослідження поняттю, яке важко збагнути і неможливо раціонально розтлумачити, – менталітету. «Це щось таке, що відчувається, але не усвідомлюється. Однак включає в себе й загальноприйняті правила та звичаї, й традиції, й світогляд».

Олександр Стражний за фахом лікар-психотерапевт, тож він розглядає українців та їхній світогляд не лише з історико-формуючої точки зору, а й з психотерапевтичної.

Його книга складається з наступних розділів: «Архетипи стародавніх племен Придніпров’я», «Із ким поведешся, від того й наберешся», «Слов’яни», «Київська Русь», «Українці ХІ-ХХ ст.», «Друзі-сусіди», «Мозаїка української душі».

Автор аналізує генетичний код не лише сучасних українців, а й племен та народів, які населяли територію нашої держави багато віків тому. Адже Олександр Стражний упевнений, що між поколіннями існують міцні історичні та генетичні зв'язки. Тож риси сучасників насправді формувалися протягом тривалого часу. Приділяється увага й сусідам, що також мають постійний вплив.

Стражний ділиться дослідженнями 1996 року, проведеними у Запорізькій області. Тут можна не дуже звертати увагу на рік, бо цікаві самі показники та ставлення людей до запитання. Опитування стосувалося позитивних та негативних рис української ментальності. Трійку хороших якостей склали гостинність, доброта та щедрість. На іншій чаші терезів стали жадібність, лукавство і лінощі. Що вкрай важливо, менше 1% респондентів виокремили оптимізм, відчуття власної гідності, свободолюбство та допитливість.

Було б надзвичайно цікаво провести подібне опитування в наші дні. Та маємо величезну надію, що риси, які колись не набрали й одного відсотка, сьогодні були б у лідерах.

Автор відгуку: Анастасія Козак

Comments

Only registered users can comment

Calendar

  123 4 5
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031