Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Методична діяльність

Для спілкування з колегами - обміну ідеями, проектами, творчими починаннями Великоолександрівською центральною районною бібліотекою створено блог “Бібліоперлинки”. З матеріалами блогу можна ознайомитись за адресою http://oleksperlina.blogspot.com

Аукціон творчих ідей “Ресурси і послуги сучасної бібліотеки – у відповідність до потреб громади” розпочався своєрідний навчальний рік бібліотекарів Великоолександрівської ЦБС. Присутні мали можливість презентувати роботу своєї бібліотеки за темою “Один день із життя сільської бібліотеки” та “Рік дитячої творчості - безмежні можливості для бібліотек”, взяти участь в роботі бюро творчих знахідок “Обираємо найкращих!”, а на завершення продегустували літературні новинки.

Не менш насичену програму мав День теорії та практики “Сучасні аспекти діяльності бібліотеки на допомогу екологічному вихованню населення”.  Теоретичну частину склало знайомство з найкращими виданнями, які друкують екологічні матеріали,  з екологічними сайтами України, презентація “Зелений пакет – Україна”. Практична частина – ланцюжок екологічних ідей “В рік екології та фізичного здоров’я я планую…”, майданчик практичних напрацювань “Для вас колеги – з досвіду роботи”. Завершили роботу екологічним чаюванням, де посмакували м’ятним, липовим чаєм з травневим медом, ароматним варенням, домашніми оладками.

Інформаційна панорама “Складові успіху сучасної бібліотеки для молоді” стала справжнім щоденником із заходів різних рівнів - обласного тренінгу “Бібліотека та ЗМІ – інформаційні партнери”, міжрегіонального ярмарку ідей  в місті Сімферополі, міжрегіонального ярмарку бібліотечних інновацій “Бібліокреатив – 2013”,  міжрегіонального форуму “Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє”, обласного семінару-практикуму “Інтеграція у віртуальний простір, як складова успіху сучасної  бібліотеки” .

Завершився навчально-методичний рік виїздом до селища Біла Криниця, де на базі бібліотеки працювала Школа інноватики  “Сільська бібліотека: історія, традиції, динаміка змін та чинники розвитку”.  Про грані співпраці громади та бібліотеки  розповів голова селищної ради Сидор В.М., з історією  відкриття  бібліотеки та основні напрямки її діяльності присутніх ознайомила бібліотекар Кашталєт Ю.Г. Наприкінці заходу всі поділились секретами вдалого робочого дня.

До Всеукраїнського Дня бібліотек у Херсонській ЦБС було проведено Форум  інноваційних ідей, метою якого було ознайомлення із кращим досвідом бібліотечної практики і перспективними інноваційними проектами та програмами методом практичного показу і демонстрації кращих зразків бібліотечної роботи. Організатори Форуму розраховували на привернення  уваги влади і громадськості до бібліотеки як організації, що  виступає  як представник інтелектуального, культурного потенціалу території,бібліотечної професії, підняття престижу якої  є необхідною умовою  успішного розвитку галузі. Таким чином, і сама підготовка до Форуму і, звичайно ж, його висновки та рекомендації послужили гарним  стимулом привернення уваги влади і громадськості до проблем бібліотек.

Організатори  подбали про розробку стилістики, дизайну, самого образу Форуму, зробивши  все для того,щоб  зовнішній вигляд і зміст точно відповідали цілям і ключовій темі заходу. Для цього бібліотекарі використали  найцікавіші і оригінальні ідеї  під гаслом “Ініціатива. Інтелект. Інновації”.

Суспільний резонанс заходу забезпечувався не тільки залученням ЗМІ, але й запрошенням до участі у роботі  Форуму багатьох авторитетних осіб: в.о. міського голови  Бережної З.Я., заст. міського голови Черевка С.М., начальника міського управління культури Косенко Л.А.

Формат  Форуму – короткі електронні презентації проектів та програм, бібліотечних  креативних послуг, іміджевих  рекламних заходів, акцій, книжкових виставок, представлення мультимедійних продуктів бібліотек, стендів, плакатів, об’ємних фігур, макетів, банерів та  видавничої діяльності -  буклетів, закладок, візиток, брошур, пам’яток, рекомендацій й інтерактивна форма  підведення підсумків - визначення кращої творчої ініціативи серед бібліотек-філій Херсонської ЦБС.

Завдяки участі бібліотек-філій у проекті  “Глобальні бібліотеки” Фонду Білла ти Мелінди Гейтс, який реалізується у програмі “Бібліоміст”, Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у співпраці  з Українською бібліотечною асоціацією у бібліотеках - переможцях щорічно проходить вдосконалення послуг та обслуговування читачів із залученням новітніх і комп’ютерних технологій.

Бібліотека-філія №6 презентувала проект “Сучасна бібліотека: розуміння, допомога, розвиток” , діяльність якого проходить у вирішенні завдань щодо сприяння соціальній адаптації, самовираженню особистості та online навчанню в мережі Internet;   використанню  інформаційних технологій  для вирішення  соціально-побутових  питань; отриманню  електронних інформаційних послуг; наданню практичної інформації  на електронних носіях для професійного розвитку користувачів. Напрямки реалізації проекту були  представлені на інформаційних стендах: “Бібліотек@  ХХІ століття-ера Internetу”, “Мережевий сервіс - нові можливості життя”, презентацією веб-компасу  “На консультацію з владою” та віртуальним соціальним довідником “Це Вас хвилює…”.

Невід’ємною частиною  бібліотечних технологій, завдяки яким реалізуються дистанційні послуги користувачам, є web- сайт. Степанівська сільська бібліотека презентувала web- сайт, який  створює не  тільки  інформаційний  комфорт, а й нову якість обслуговування, вирішуючи проблему  ефективного використання  наявних  інформаційних ресурсів, сприяє  розширенню можливостей  та послуг бібліотеки за рахунок комфортності надання послуг через застосування різних  зручних для читача точок доступу, створення більш пошукового та повнотекстового сервісу за рахунок доступу до світових інформаційних ресурсів, зняття добових обмежень.

 Бренд року Херсонської ЦБС - перемога колективу бібліотеки-філії №3  у Всеукраїнському конкурсі  “Творча майстерня” проекту “Молодіжна відео лабораторія”. Презентація проекту розкрила коло задач, які перед собою поставила бібліотека та партнери: знімати фільми, популяризувати кіноаматорський рух у Херсоні, формувати у місті творчий діалог для виявлення проблем, задач, процесів і ідей, котрі турбують серця та розум його мешканців.

Бібліотека-філія № 9, працюючи у рамках Програми “Комп’ютер, фото, відео- для найкращої роботи”, використовуючи сучасну комп’ютерну  техніку і знання нових ІКТ  в рамках співпраці з відділенням  соціально-побутової адаптації Дніпровського району  територіального Центру “Університет третього віку” проводить практикуми, техногодини, топ-сторі, відео віяло, відео уроки, а на Форумі був представлений настінний  блокс-попурі “Цікаве сьогодні”, який користується попитом  у користувачів.

Бібліотека-філія №19 презентувала  віртуальну екскурсійно-краєзнавчу службу Шуменського мікрорайону “Мій рідний край, історія жива”, покликану розширити краєзнавчі знання  про рідне місто, знаменитих земляків у всіх сферах буття; створення веб- прогулянок, - панорам, -подорожей, -відео- знайомств з містом. Діяльність служби здійснюється у рамках програми “Історія. Особистість. Духовність”  за підтримки начальника  штабу Херсонського коша Українського козацтва.

Служба  соціальної  підтримки молоді “Орієнтир”,  презентована  бібліотекою-філією №14, зорієнтована на надання своєчасної інформаційно-просвітницької  допомоги юнацтву та молоді. Діяльність служби  базується  на партнерстві, ентузіазмі, професіоналізмі, громадянському  сумлінні багатьох зацікавлених і небайдужих людей: Дніпровського  управління юстиції, Дніпровського управління праці та соціального захисту населення, Дніпровського центру соціальної служби для молоді. Фахівці допомагають молоді вирішувати складні психологічні, соціальні, правові проблеми шляхом надання консультацій, рекомендацій переглядом відеофільмів та роликів з питань права та захисту, представленням видавничої продукції як самої бібліотеки так і партнерів: цикл інформаційно-просвітницьких заходів “Молодь. Інформація. Громада”, “На пульсі часу”, креатив-перегляди юридичної літератури, просвітницькі діалоги “Юрист радить, консультує”.   

Родина й книга - тема глибока й багатогранна. Вона завжди була актуальною для публічних бібліотек. Робота з напрямків цієї теми, її методи й прийоми видозмінювалися, удосконалювалися, вигострювалися, щоб потім зложитися в струнку, наповнену глибоким змістом систему. Бібліотеки філії №1 та №2 працюють у рамках своїх Програм “Бібліотека і сім’я”.

Бібліотека-філія №1- бібліотека сімейного читання, працюючи під гаслом  “Сім’я, яка читає - сім’я успішна”, спрямовує свою діяльність  на формування у молодих людей моральних принципів і розуміння значущості сімейних цінностей, повагу до сімейних традицій та відродження традицій сімейного читання. На Форумі  діяльність бібліотеки  представлена проведенням щорічних міських сімейних свят  до Дня захисту дітей “Бібліотека збирає всіх в сімейне коло” при підтримці міського голови, сімейних зустрічей  у бібліотеці “Зігріє душу доброта”, “Вернісаж сімейного роману”, “Не можна сумувати, коли на дворі свято”, “З батьками в тиху хвилинку”, “Сгуртувати сім’ю зуміє мудрість книг” Всі ці заходи сприяють підтримці інституту сім’ї та сімейних відносин.

Програма бібліотеки-філії №2 Херсонської ЦБС орієнтована на поглиблену роботу із читацькими династіями, відроджуючи традиції сімейного читання. Презентовано  акцію “Дитяча чайна читальня”, літературний family- фуршет “Меню родини, що читає”, свято крихітки, що читає “Абетчина наука”, конкурсну ігрову програму “Сімейний уік-енд у бібліотеці”.

Бібліотека-філія №7 спрямовує свою діяльність у рамках програми “Малятко”. Бібліодесанти до дитячого садочка, конкурсно-розважальні заходи “Читаємо всією родиною”, літературні посиденьки “Сім’я, що читає - супер сім’я”, мандрівки сторінками енциклопедій “Кмітливі, вперед!”, марафон ерудитів “Що Наум приніс на ум” створюють у бібліотеці атмосферу дружелюбності, взаєморозуміння. Презентовано на Форумі “Куточок майбутніх читачів” та куточок для батьків “Книга. Сім’я. Дитина” з потужною очною та мультимедійною інформацією, набором видавничої продукції бібліотеки.

Бібліотекою-філією №5  для дітей презентовано  програму “Таврійська пастораль”, яка знайомить користувачів  з історією рідного краю  та сучасними літераторами Херсонщини, популяризуючи  твори поетів та письменників-земляків. Серед заходів, що найчастіше зустрічаються у репертуарі культурно-просвітницької діяльності - презентації книг, виставок, зустрічі з літераторами “Дружить з книгою дитина”, “Добра сімейна традиція”, “Світ добра відкритих сердець” та впровадження у роботу креативних форм популяризації літератури, таких як  літературна карусель, літературний єралаш, літературні гонки.

Просування  книги й читання у бібліотеках включає в себе  ряд бібліотечних  заходів, спрямованих на підтримку високого престижу  книги й читання, формування читацької культури населення, надання книзі високого суспільного статусу та залучення нових користувачів до бібліотеки. Бібліотека-філія №11 презентувала зону фан-паті “Я божеволію від…”, присвячену  творчості сучасних  письменників, таких як Андрій  Курков. У зоні прихильників  творів цих авторів  читачі не тільки  вільно обмінюються своїми думками про прочитане, але й висловлюють  своє ставлення до авторів, їх творів. З боку бібліотекарів представляється цікава розповідь про творчість письменників, відео-кліпи, віртуальна зустріч, демонстрація бук-трейлерів  та фрагментів з фільмів, знятих за творами цих письменників. Нетрадиційне представлення на Форумі ідеї бібліотеки: вбрання бібліотекарів у стилі інь - янь, маски на обличчі смислового антуражу  (наголос на чорно-біле), допоміжні айс – стоппери (ланцюжок, ікона, хрестик, іграшка пінгвін) привернули увагу до зони фан-паті.

Основною метою народознавчого напрямку  діяльності бібліотеки-філії №13 є створення  умов для формування у підростаючого покоління  духовності, народної моралі, загальнодоступних цінностей. Сприяти розвитку внутрішньої культури, пробудити пізнавальний інтерес до історії української нації, її культури і побуту, привчити шанувати та примножувати матеріальні й духовні цінності свого народу  засобами літератури призначений цикл заходів “Український рік  в народних звичаях”. У цей цикл  входять  інтерактивні ігрові книжкові виставки-інсталяції “Намисто українських свят”:  “Літо, літечко…” та “Осінь на строкатому коні їздить”; кросворд “Традиції, звичаї, обряди”; вікторини “Святий Спас прийшов до нас” та “Русалчини загадки”;  театралізоване етнічне свято “Український рік в народних звичаях”.

Проблема естетичного виховання молоді завжди є актуальною. Сила позитивного впливу  прекрасного, особливо мистецтва, широко відома з давніх часів. Дати можливість  кожній людині показати, як вона вміє працювати, фантазувати, імпровізувати, реалізувати свій творчий потенціал за допомогою засобів мистецтва; зняти напругу, втому від навчання, праці засобами арт-терапії; навчити користувачів виражати емоції, долати бар’єри спілкування одного з одним  презентовано  бібліотекою-філією №15  у “Молодіжній арт-студії”. Партнерство з Херсонським Таврійським ліцеєм мистецтва, співпраця з Херсонським художнім музеєм ім. О. О. Шовкуненка, підтримка з боку молодіжних організацій міста “Тотем” та “Нова генерація”, проведення творчих зустрічей з митцями, проведення інформаційно-просвітницьких заходів таких як літературно-музичний мікс-релакс, арт-коктейль, літературно-мультимедійний квест забезпечують користувачам  Північного мікрорайону м. Херсона   змістовне культурне дозвілля.

Світове професійне бібліотечне товариство проголосило виховання екологічної культури населення місією бібліотек у ХХІ сторіччі. Інноваційною ідеєю бібліотеки-філії №17 на сьогодні є використання нових бібліотечних методик, пов’язаних з розкриттям поняття “екологія культури”. Презентована робота  бібліотечного  еко-клубу  “Пролісок” у співпраці з екологічним  центром екологічно-натуралістичної  молоді, яка базується на проведенні низки  заходів таких як екологічний рейс, екологічний майданчик, еко-асорті та міні-акції “Разом ми сила!” - у вихованні  любові дітей до природи та небайдужого ставлення до неї.

Костюмована презентація краудсорсингового проекту бібліотеки-філії №23 “Україна на шляху до Європи” розкрила основну  мету створення Інформаційної Освітньої Платформи на базі бібліотеки для конструктивного діалогу  учнівської, студентської молоді та юнацтва щодо місця України в сучасному євро просторі; знайомство з культурним, зокрема літературним життям Європи; надання користувачам бібліотеки інформації щодо соціальної, психологічної, культурної адаптації та самореалізації; посилення взаєморозуміння між молоддю в Україні та країнах ЄС. Фахівцями бібліотеки було представлено відображення проекту у віртуальному просторі - на сторінці Інформаційного Освітнього Порталу “Україна на шляху до ЄС” у соціальній мережі “В контакті”.

Вирішувати виховні завдання щодо формування естетичного смаку дітей, розвитку почуття слова, мислення, розширення гуманітарних навичок, розвитку ерудиції та логіки направлена діяльність бібліотеки-філії №10 у рамках програми “Читач. Книга. Знання” на підтримку програми “Освіта Херсонщини”. У межах програми проходять  літературно-розважальний єралаш “Чарівний світ дитинства”, поетичний віночок “До малечі  прийшов Веселун”, плутанина “Дива в країні казок”, інформаційний серпантин “Не…секретна інформація”, математичні забави “У царстві  кмітливих та допитливих”, історична інформина “Таємничі історії”. Презентовані напрямки діяльності бібліотеки з книгою, творчого розвитку дитини, етико-естетичного виховання та представлення нетрадиційних рекомендаційних списків.

Бібліотекою-філією №21 на Форумі було презентовано  діяльність дискусійного клубу “Поза темою”,  метою якого є формування моральних орієнтирів у дітей, удосконалення їхніх духовних якостей. Інтерактивне дискусійне  спілкування з підлітками “Молодь: цінності  та пріоритети”, “Твої особисті якості”, “Моє ставлення до моральних норм поведінки” допомогло у вирішенні різноманітних проблем підліткового віку: відношеннях з батьками, непорозумінні з однолітками, розвинути відчуття турботи та взаємодопомоги ближньому.

Взявши на себе функцію інформаційної підтримки юних обдарувань, колективи бібліотеки-філії №20 та Зеленівської селищної бібліотеки-філії прагнуть, щоб діти та підлітки могли не тільки змістовно проводити вільний час у бібліотеці, але й творчо розвиватися, виховувати гармонійну особистість, адже  обдаровані діти мріють про максимальну віддачу свого таланту, що породжує в них максимум морального задоволення. Бібліотека-філія №20 презентувала  діяльність клубу “0Ч.Умілі ручки”, направленого на  підтримку творчості дітей та сприяння  розвитку творчих здібностей у дітей та підлітків. Презентовані у рамках Форуму виставка  творчих робіт  “Джерело натхнення” та “Прикраси з бісеру - світ твоїх захоплень” з опанування  ексклюзивної методики - техніки “навивка” бісерних прикрас та  “Бібліотечний hand-mad” - виставка робіт з полімерної глини  креатив-майстерні “Пелікан” Зеленівської селищної бібліотеки-філії.

Працівники Херсонської ЦБС  чітко усвідомлюють, що інновації є невід’ємною частиною бібліотечного життя, вони допомагають бібліотекам стати конкурентоспроможними,  адже тільки завдяки постійному пошуку бібліотека не загубить  свого іміджу, а завжди залишатиметься втіленням нового, незнаного і креативного.

PR-акції у бібліотеках сьогодні, це насамперед привернення уваги до бібліотек, популяризація  нетрадиційних  форм  бібліотечної роботи, формування  іміджу бібліотеки як сучасної позитивної організації. На Форумі були презентовані: антитютюнова  бібліотечна акція  бібліотеки-філії №8 “Міняй цигарку  на цукерку!” з метою протистояння негативній звичці, визначення того, які кроки потрібно зробити аби залишитися здоровим та успішним; благодійна акція “Чужих дітей не буває”  на підтримку дітей-сиріт пульманологічного санаторію “Днепр” у рамках програми “Екологія душі” бібліотеки-філії №16 з метою  оточення турботою та увагою дітей-сиріт, надання конкретної допомоги у зборі книг, іграшок, канцелярських речей, одягу та взуття  під гаслом “Дай серця твого доторкнутися серцем!” та бібліотерапевтична акційна програма бібліотеки-філії №22, у рамках якої здійснюється промоушн-акція “З турботою у серці” з  надання психологічної  та бібліотерапевтичної підтримки хворим дітям обласної дитячої лікарні, орen-air “Зупинемо байдужість”, подарункове конфеті.

Колектив Комишанської селищної бібліотеки-філії презентував Вуличну акцію ВЕЛОМОБ, яка була розрахована не тільки на тих, хто ініціативний, любить книгу, прагне нових знань, хто здатний популяризувати книгу, але й на тих, хто ніколи не брав книгу в руки, не знає сучасних авторів, у кого смутно на душі й хто утомився від віртуального простору та комп’ютера.

Акція “Бібліовізочок” та “Читач із колиски” викликала не тільки жвавий резонанс у мешканців села Сонячне, але й отримала добрі відгуки колег бібліотечної мережі. “Шановні мами й тата! У Вас народилося маля! Щоб воно виросло розумним, здоровим, щасливим, читайте йому книжки…з колиски!” - звернулася  бібліотекар до молодих батьків. Акція принесла бажаний результат, у бібліотеку прийшли молоді батьки за списками літератури для сімейного читання з дітьми різного віку, а також із проханням допомогти прилучити дитину до читання, якщо вона байдужа до книг. Зазначимо, що батьки першої новонародженої  дитини   2014 року на Херсонщині активні читачі сільської бібліотеки, мешканці Сонячного, у перший день нового року у пологовому будинку отримали від міського голови безліч цінних подарунків, а від бібліотеки – книжечки серії “Мої перші книжки”.

Форум бібліотечних ідей проходив динамічно, на вищому професійному рівні, отримав позитивну оцінку учасників та гостей. Говорячи про проведення Форуму відзначимо, що головним досягненням його стало визнання того, що творчий пошук не знає меж, це запорука успіху. Компетентність бібліотечних кадрів, професіоналізм, опанування бібліотечними методами та прийомами, новими бібліотечними технологіями - це умова якісного обслуговування та підвищення попиту на послуги та сервіси з боку користувачів.

До  головних підсумків Форуму  з повним правом варто віднести:

Кращими на бібліотечному форумі за інноваційність представленої ідеї, актуальність  згідно вимог сьогодення та їх практичне втілення стали:

Працівники Херсонської ЦБС, стаж роботи яких нараховує від 3-х до 5 років, зібрались на День нестандартних ідей. Спілкування присутніх проходило у форматі “Світове кафе”, де кожен за чашкою кави мав можливість  поділитись власним досвідом просування читання у своїй бібліотеці. Бібліотекарям було надано консультацію “Нові бібліотечні послуги” (із досвіду роботи бібліотекарів України та зарубіжжя). У програму було включено і роботу в командах “Сучасна молодь у сучасній бібліотеці” (3 команди театралізовано створювали нову актуальну послугу для бібліотеки).

Закінчився День нестандартних ідей інтерактивним підведенням підсумків: кожен висловив свої побажання та відмітив чи справдились його сподівання на заняття за допомогою “Деревця професійного зростання та бачення себе на ньому”.

Calendar

      1
2 3 45 6 78
910 11 12 13 14 15
16 17 18 19202122
23 24 2526272829
3031