Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Передмова

Part`s menu

Передмова

 
     Іван Франко – одна з найяскравіших постатей в українській історії. Син сільського коваля сягнув найвищих вершин української і світової культури і науки. Він один із небагатьох у світі авторів, який вільно писав трьома мова-ми – українською, польською та німецькою, а перекладав з 14 мов.
     Іван Франко розпочав літературну діяльність у 12 років, а перший твір опублікував у 18. Він прожив неповних 60 років, а написав близько шести тисяч творів – літературних, публіцистичних, наукових. Його доробок – єдиного з українських письменників і вчених – видано в 50-ти томах, хоч запасу зібралося на всі 100.
     Він був ніжним ліриком і відважним бунтівником, витонченим літературним майстром і вченим-енциклопедистом. Він був першим з українських письменників, який заробляв на хліб літературною працею, а помер у неймовірній бідності. Його вірші “Каменярі”, “Вічний революціонер” стали класикою за життя, зваблюючи композиторів своїм духом і ритмікою. Його п’єса “Украдене щастя” ось уже друге століття є окрасою репертуарів найкращих театрів України. Його поема “Мойсей” своєю філософією захоплює тисячі дослідників – літературознавців, філософів, істориків і ще сьогодні прочитується як найактуальніший і наймудріший твір.
     Робітнича тематика уперше прозвучала у Франкових повістях “Boa constriktor” та “Борислав сміється”, а його історична повість “Захар Беркут” через століття стає основою чудового фільму. Його казку-поему “Лис Микита” уже 115 років слухають і читають маленькі діти – і вона не втрачає своєї пізнавальної та виховної суті.
     А ще ж – найактивніша участь у громадсько-політичному житті – причому на перших ролях ініціатора й організатора.
     Такий він – велет українського національного духу і його творець, якому у 2006 році виповнилося 150 років.
     В бібліотеках області передбачена низка заходів, присвячених цій ювілейній даті. Серед них: книжкові виставки “Великий Каменяр” (Чаплинська, Складовська, Новотроїцька ЦБС), “Серце, віддане народові” (Горностаївська ЦБС); виставка-календар “Вогонь незгасимий” (Каланчацька ЦБС); літературні вечори “Учитель високої правди життя” (Великоолександрівська ЦБС), “Кобзар, байкар, поет і Довбуша нащадок” (Каховська ЦБС), поетичний вечір “Слово, моя ти єдиная зброя, ми не повинні загинуть обоє” (Високопільська ЦБС), літературний вернісаж “Життя моє одвічнєє” (Голопристанська ЦБС).
     Бібліотеки Новокаховської ЦБС планують провести: літературну стежину “Мій поклик – праця, щастя, свобода”, поетичні години “Українець світового визнання”, літературну вітальню “Тричі мені з’являлася любов”, оформити виставку-вікторину “Дух, що тіло рве до бою”, тематичні полиці “Видатний син українського народу”, “Вічний революціонер”.
     Загальносистемний комплекс заходів “Великий син українського народу” проводять книгозбірні Цюрупинської ЦБС, серед яких: виставка-вшанування “Велетень української літератури”, виставка-портрет “Великий Каменяр”, біографічний нарис “Пророк у своїй Вітчизні”, літературно-музичний вечір-портрет “Я син народу, що вгору йде”, поетична година “Лиш боротись – значить жити”, книжково-ілюстративна виставка “Вічний революціонер”.
     Ряд заходів пройшли в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олеся Гончара. У відділах бібліотеки оформлені виставки “Розум і серце нашого народу” (відділ абонемента), “Мистецька Україна Івана Франка” (відділ літератури з мистецтва). Підсумком роботи стало проведення вечора історичного портрета “Геній українського народу”, складовою якого стала виставка-персоналія “Велетень думки і праці” (відділ обслуговування).
     В запропонованому виданні міститься сценарій вечора, матеріали щодо організації виставки-персоналії. Сподіваємось, що ці відомості стануть у нагоді при популяризації творчості Івана Франка в бібліотеках.
 
Сватула Т.Л., заслужений працівник культури
України, завідувачка науково-методичного
відділу
 

Calendar

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031