Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

Фортеця Бахмут. 2 ч.

Бої за Бахмут тривали з літа 2022 р.

На початку 2023 року росіяни значно посилили атаки на Соледар – містечко, що розташоване на відстані близько 20 км на північному сході від Бахмуту. Після того, як українські війська в січні 2023 р. відійшли від Соледару, російська армія зосередилась на штурмах Бахмуту.

Битва за Бахмут стала однією з найкривавіших битв в історії України. Місто зазнало значних руйнувань. Тисячі людей загинули або були змушені покинути свої домівки.

Cічень – Лютий 2023 р.

Українські прикордонники знищили кілька груп ПВК Вагнера, а 21 січня вони зупинили атаку росіян, які намагалися прорвати оборону.

Наприкінці січня, після грудневих боїв за Яковлівку та Бахмутське, російські сили захопили Соледар. За місяці виснажливих боїв та регулярних обстрілів місто було фактично повністю зруйноване, як і Бахмут, в якому на 14 січня 2023 р. було знищено 4158 житлових будинків. Взяття Соледара дозволило найманцям із ПВК «Вагнер» просунутися далі на захід: наприкінці місяця вони захопили Благодатне, що разом із безперервним тиском на район села Підгородне відкрило вихід на Бахмут із півночі.

Згідно витоку розвідувальних даних з Пентагону стало відомо, що станом на 25 лютого 2023 року український гарнізон міста ледь не опинився в оперативному оточенні. Українським військовим була доступна лише одна ґрунтова дорога, що перебувала під артилерійським обстрілом супротивника. Аби запобігти повному оточенню було залучено підрозділ «Кракен» та резервні підрозділи, які планувалось застосувати в майбутньому контрнаступі.

Березень – Квітень 2023 р.

На початку березня під Бахмутом було підірвано два мости: після знищення одного з них, що з'єднує береги річки Бахмутки на сході міста, ЗСУ почали відходити вглиб міста. Знищення другого мосту, що зв'язує Бахмут із селищем Хромово на заході, відрізало одну з двох доріг, що з'єднує місто з Часовим Яром.

Відхід ЗСУ зі сходу Бахмута переніс бойові дії ближче до міського центру, і вже до 8 березня ПВК «Вагнер» зайняли не менше половини території міста. На сході фронт проходив річкою Бахмутка; паралельно точилися бої за цехи «Артемівського заводу обробки металів» (АЗОМ), що займає цілий район на півночі міста.

На той час Бахмут вже перебував у напівоблозі. Над містом з двох сторін нависали половини російських «кліщів»: на північному заході ЗСУ стримували групи російських найманців біля Оріхово-Василівки та села Залізнянське, тоді як на південно-західному фланзі українські війська перешкоджали спробам ЧВК перерізати трасу Т0504.

Міноборони України заявило, що наступ сил РФ під Бахмутом став найдорожчим для Росії з початку російського вторгнення, оскільки «витрачені на захоплення Бахмута час, зброя, техніка та величезна кількість загиблих з погляду військової доцільності не виправдовують себе».

28 березня підрозділи зенітно-ракетних військ Повітряних Сил Збройних Сил України знищили російський бомбардувальник Су-24М.

31 березня бійці ЗСУ змусили російські окупаційні війська знизити темпи наступу в Бахмуті, стабілізувавши свої фланги на півночі і півдні. Про це йдеться у звіті аналітиків американського Інституту вивчення війни (ISW)

3 квітня керівник угруповання «Вагнер» Пригожин заявив про нібито взяття Бахмута, показавши відеозвернення на фоні російського прапору, який, за його словами, було встановлено на адміністративній будівлі в Бахмуті. Інформацію про захоплення міста спростував заступник міського голови Марченко.

В другій половині квітня українські військові повідомляють про застосування росіянами невстановлених газових речовин задушливої дії. Спроби росіян прорвати оборону в Бахмуті та його околицях відбуваються регулярно проте не приводять до великого успіху, тим не менш російські війська хоч і дуже повільно, але продовжують наступ.

28-29 квітня на Бахмутському напрямку відбулось 27 боїв, армія РФ здійснила понад 500 обстрілів. ЗСУ продовжують контролювати дороги, які ведуть в місто попри спроби РФ їх захопити.

Травень 2023 року

Станом на початок травня, згідно з аналізом ISW, російські окупанти контролювали більшу частину міста.

5 травня голова російської ПВК "Вагнер" Євгеній Пригожин повідомив, що його підрозділ може вийти з Бахмуту 10 травня, через те, що за його словами, чиновники не хочуть поставляти вагнерівцям боєприпаси та зброю в потрібній кількості.

8 травня українським бійцям вдалось просунутись та звільнити від ворогів 1 кілометр території.

10 травня українські військові звільнили ще кілька квадратних кілометрів території контрольованої ворогом поблизу Бахмута.

В середині травня 2023 р. ЗСУ розпочали успішні наступальні дії на північ і південь від Бахмуту з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту.

В період з 10 по 12 травня речник Східного угруповання Збройних сил України Сергій Череватий офіційно заявив про просування українських сил на дистанцію від 250 метрів до 2 кілометрів, залежно від ділянки.

18 травня ЗСУ продовжують вести контрнаступальні дії на окремих ділянках фронту й просунулися вглиб на 700 метрів, звільнивши урочище Ступки. У самому Бахмуті найманці ПВК «Вагнер», за підтримки російських формувань, повільно, але просуваються.

20-21 травня російське командування заявило про повне захоплення Бахмута, проте українська влада надалі це заперечувала.

23 травня заступник міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що українські сили контролюють південно-західну околицю міста, при цьому ВСУ має незначне просування флангами на півночі і півдні від Бахмута.

27 травня ISW заявив, що контратаки ЗСУ ускладнюють деблокаду ПВК Вагнера.

Червень – Грудень 2023 року

Влітку 2023 року позиції навколо Бахмута стали одним із напрямків довгоочікуваного українського контрнаступу.

Станом на початок червня Сили оборони України, зокрема, 3 ОШБр, повільно просувались на висотах довкола міста.

До кінця червня українським військовим вдалось відбити кілька позицій в районі Курдюмівки, Кліщіївки та на трасі Слов'янськ – Бахмут.

Влітку 2023 року українські сили поступово вели бої на півдні та півночі Бахмута, займаючи ключові висоти з метою здійснити оперативне оточення міста.

15 вересня 3 ОШБр разом з іншими підрозділами звільнила Андріївку. За заявами командування бригади, внаслідок «блискавичної атаки» ворожу 72 ОМСБр було оточено та знищено повністю, включно з начальником розвідки, трьома командирами батальйонів і особовим складом. За словами заступника командувача 3 ОШБр Максима Жоріна, бої були надзвичайно важкими, але цей населений пункт є дуже важливим плацдармом для подальших боїв за Бахмут, а також дозволяє встановити вогневий контроль над залізницею.

17 вересня бійці 80 ОДШБр, 5 ОШБр та бригади поліції «Лють» звільнили Кліщіївку.

18 вересня командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський заявив, що на Бахмутському напрямку було пробито російську лінію оборони, а кілька найбільш підготовлених підрозділів ЗС РФ втратили боєздатність, серед них 72-га, 31-ша та 83-тя бригади.

Російські війська продовжували атаки, але не змогли оточити місто. ЗСУ завдали значних втрат російським військам.

24 жовтня, за повідомленнями ЗМІ, російські війська захопили с. Іванград, що на північ від Бахмута.

Бої за Бахмут продовжуються з незмінною інтенсивністю.

Російські війська не змогли досягти значного прогресу.

2024 рік

Битва за Бахмут триває вже більше року. Місто перетворено на руїни.

Жертвами боїв стали тисячі людей.

Січень - Березень

14 січня за даними української сторони, чисельність російських військ на бахмутському напрямку складає близько 80 тисяч людей.

24 січня російські війська завдають масованого ракетного удару по Бахмуту, внаслідок чого загинуло 10 людей.

31 січня українські війська відбивають атаки росіян на Іванівське, Кліщіївку та Яковлівку.

Російські війська захоплюють село Опитне на північ від Бахмута.

14 лютого українські війська проводять успішну контратаку та відновлюють контроль над селом Опитне.

2 березня росіяни розпочинають новий наступ на Бахмут з півночі та півдня.

8 березня українські війська стримують наступ росіян, але бої за місто тривають.

Станом на 9 березня 2024 року ситуація в Бахмуті залишається складною, але місто все ще під контролем українських військ.

Бої за Бахмут є одними з найінтенсивніших з початку війни. Російські війська зазнають значних втрат, але продовжують наступ на місто.

Битва за Бахмут триває.

Використані джерела

Calendar

     1 23
45 6 78 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21222324
252627282930