Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

11 серпня

ЧУПРИНА ВОЛОДИМИР ГРИГОРОВИЧ

[1940], мистецтвознавець, живописець, громадський діяч,
народний художник України, заслужений діяч мистецтв України

(До 85-річчя від дня народження)

Чуприна Володимир Григорович народився в селі Хорли Каланчацького (нині – Скадовський) району. У його роду не було художників, звичайна сільська сім’я, з діда-прадіда всі працювали на землі. І хто б міг подумати, що з’явиться в ній той, що з Божим даром, самородок. У важкі повоєнні часи із усіх своїх дитячих сил допомагав матері-вдові виживати з дітьми: малював гральні карти, які охоче купували, а наймолодший син таким чином робив свій внесок у скромний бюджет родини. Мав найкращого «друга» – трофейний велосипед, завдяки якому міг заїжджати досить далеко і залишатися один на один з чудовою природою. Він пильно роздивлявся кожну квіточку, а потім – малював її. Чи не з тих дитячих літ залишилося захоплення квітами, яке зробило його справжнім поетом пензля. Згодом почав малювати ікони й розмальовувати настінні килимки. У селі Володю вважали справжнім художником і дуже ним пишалися. Тому, коли з Києва на етюди приїхав до Хорлів художник Петро Яблунівський, і селяни побачили його з мольбертом, то одразу розповіли про талановитого односельця. Побачивши роботи п’ятикласника, Яблунівський сказав: «Тобі, дитино, треба до Києва, вчитися».

Так, у 1953 році Володимир Чуприна став учнем Республіканської художньої середньої школи ім. Т. Г. Шевченка у Києві, де познайомився з Олексієм Шовкуненком. Та зустріч стане для нього доленосною. Саме видатного живописця, свого земляка, Чуприна вважає наставником, чий творчий і дружній вплив завжди цінував.

У 1972 році Володимир Чуприна закінчив Київський державний художній інститут за спеціальністю «Теорія та історія мистецтва». Доля подарувала йому гарних вчителів (Платон Білецький, Леонід Владич), друзів, багато цікавих зустрічей і вражень, насолоду від творчості. Після навчання Володимир Григорович приїхав до Херсона, працював старшим науковим співробітником художнього відділу Херсонського краєзнавчого музею, очолював місцеві художні майстерні Художнього фонду України.

У 1975 році В. Г. Чуприна очолив Обласне управління культури і пропрацював на цьому посту 25 років. Робота вимагала великої самовіддачі й нервів, катастрофічно не вистачало часу на творчість, але Володимиру Григоровичу є, чим пишатися. Він втілив свою мрію створити у нашому місті Художній музей (1978 р.) і дати йому ім’я вчителя і друга, талановитого херсонця Олексія Шовкуненка. В. Г. Чуприна сприяв будівництву Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара, Обласної бібліотеки для дітей ім. Дніпрової Чайки, Обласного академічного театру ляльок; відкриттю Обласної бібліотеки для юнацтва ім. Бориса Лавреньова. Завдяки ініціативі митця отримали окремі приміщення: Обласний краєзнавчий музей, музичне училище, літературний відділ краєзнавчого музею.

Володимир Чуприна – автор досліджень з етнографії Херсонщини та творчості митців Миколи Скадовського, Георгія Курнакова, Анатолія Платонова, Івана Ботька, Фелікса Кідера та інших.

У 80-х роках у Києві на виставці «Квітуча Україна» вперше були виставлені художні твори майстра, виконані олією та аквареллю.

У роботах Чуприни переважають мотиви Дніпро-Бузького лиману (село Станіслав), де він має власну майстерню. Митець – автор серії робіт: «Моршин зимовий», «Краєвиди Криму», «Лиман в Станіславі», «Херсонський степ», «Стара архітектура України» та інших.

Акварелістика художника є наскрізь мистецьки довершеною, з яскравим устремлінням до врівноважених композиційних структур. Він працює у жанрах пейзажу, приваблює настроєвим ліризмом, відтворює природу рідної Херсонщини, Криму, Львівщини, Болгарії, Угорщини тощо («Лиманський мотив» (1992 р.), «Весна в Криму» (1992 р.), «Херсонський натюрморт» (2000 р.), «Херсонський краєвид» (2004 р.), «Моршин. Ліс» (1988 р.)). На його полотнах оживає і дихає сама природа: ліси, поля, море, лиман і – найулюбленіше – надзвичайної краси квіти.

Володимир Чуприна – автор серії станкових творів: «Місцями козацької слави» (1987 р.), «Стара архітектура України» (1988 р.), «Херсон історичний» (1990–2006 рр.), «Весняні мотиви» (1990–2006 рр.) та інші.

Митець дуже органічно поєднує мотиви природи з архітектурними пам’ятками – замками, фортецями і соборами – «Стара фортеця» (1988 р.), «Монастир» (1992 р.), «Древній свідок» (1988 р.), «Засніжило» (1990 р.), «Могила К. Гордієнка» (1993 р.), «Стара церква в Криму» (1994 р.). Сама Україна постає на його полотнах – яскрава, мальовнича і в той же час така рідна, затишна і близька.

Персональні виставки художника відбулися в Києві, Херсоні, Новій Каховці, Миколаєві, а також у Болгарії, Угорщині, Німеччині, Сполучених Штатах Америки, Відні.

Його твори зберігаються у багатьох музеях та приватних колекціях Європи.

З 2000 по 2014 роки Володимир Григорович Чуприна був головою Херсонської обласної організації Національної спілки художників України.

З 2000 року він – завідувач кафедри образотворчого мистецтва Херсонського державного університету.

У 2001 році став переможцем Міжнародного конкурсу «Золота фортуна».

Чуприна Володимир Григорович – член Національної спілки художників України (1987 р.), заслужений діяч мистецтв України (1990 р.), народний художник України (1995 р.), академік Каліфорнійської академії наук, освіти та мистецтва (2001 р.), почесний академік Національної академії мистецтв України (2015 р.), та почесний громадянин м. Херсона (2015 р.). Нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня (2013 р.).

Народний художник України, відповідаючи на питання, чи міг би обрати іншу професію, зазначає: «Ні, цього не сталося б, тому що Володимир Чуприна з дитинства мріяв стати художником – і ніким іншим. Хоча доля кидала мене і туди, і туди: я і авіатором був, і науковим співробітником музею, я був на посаді начальника обласного управління культури (“рекорд Гіннесса” – 25 років! по Україні ніхто стільки не працював), причому працював іще в радянські часи, і вже при незалежності. Витримати це було складно, але витримав. Але я міг стати лише художником – художником, який оспівує Херсонщину. Це моє кредо. Я побудував у Станіславі майстерню на березі лиману, і з цієї майстерні вийшло багато творів, які побачила і Америка, і Франція, й інші країни. А для мене це – рідна Херсонщина, яка мене тримає на цій святій землі».

 

Джерела

Про життя та творчість

Олексюк Олег. Народному художнику України Володимиру Чуприні – 80 / Олег Олексюк // Тронка. – 2020. – 13 серп. (№33).

Савченко Марина. Шлях до Олімпу Володимира Чуприни / Марина Савченко // Новий день. – 2020. – 19 серп. (№34). – С. 16.

Семикопенко Анатолій. Співець Таврійського краю / Анатолій Семикопенко // Слава праці. – 2020. – 6 серп. (№32).

 

Інтернет-ресурси

Дяченко Владислава. Володимир Чуприна. До 80-річчя від дня народження [Електронний ресурс] / Владислава Дяченко // Херсонський обласний художній музей ім. О. О. Шовкуненка : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://artmuseum.ks.ua/article/chupryna-80.html. – Назва з екрана. – Дата публікації : 27.07.2020. – Дата перегляду : 30.07.2024.

«Звичайний» Володимир Чуприна [Електронний ресурс] / записала Лариса Жарких // Вгору. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://vgoru.org/novini/zvychainyi-volodymyr-chupryna. – Назва з екрана. – Дата публікації : 03.09.2016. – Дата перегляду : 29.07.2024.

Інтервю з народним художником України.

Іванова Таміла. «Володимир Чуприна: Повертаючись до джерел». У Херсоні музейники презентували нову виставку [Електронний ресурс] / Таміла Іванова // Суспільне Херсон : [інформ. інтернет-вид]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://suspilne.media/kherson/50849-volodimir-cuprinapovertaucis-do-dzerel-u-hersoni-muzejniki-prezentuvali-novu-vistavku/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 26.07.2020. – Дата перегляду : 18.11.2024.

Чуприна Володимир Григорович [Електронний ресурс] // Art кавун : [арт-блог]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://artkavun.kherson.ua/uprina_vladimir_grigorevich.htm. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 29.07.2024.

Чуприна Володимир Григорович [Електронний ресурс] // Вікіпедія : вільна енциклопедія : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Чуприна_Володимир_Григорович. – Назва з екрана. – Дата публікації : 07.10.2021. – Дата перегляду : 29.07.2024.

Чуприна Володимир Григорович [Електронний ресурс] // Віртуальний проєкт «Краєзнавство Таврії» ХОУНБ ім. Олеся Гончара : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://krai.lib.kherson.ua/ch1-peopl-2.htm. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 18.11.2024.

Чуприна Володимир Григорович [Електронний ресурс] // Мост. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://file.most.ks.ua/d/chupryna-volodymyr-hryhorovych/. – Назва з екрана. – Дата публікації : 06.09.2022. – Дата перегляду : 30.07.2024.

Чуприна Володимир Григорович [Електронний ресурс] // Facebook. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.facebook.com/ChuprynaVolodymyr/. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 16.07.2024.

Чуприна Володимир Григорович [Електронний ресурс] // Херсонська міська рада : [вебсайт]. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://miskrada.kherson.ua/pro-kherson/pochesni-gromadjani-mista/chupryna-volodymyr-hryhorovych/. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 29.07.2024.

 

Електронні аналоги друкованих видань

Крючкова Т. Усе повертається на круги своя [Електронний ресурс] / Тетяна Крючкова // Вгору. – 2010. – 15 квіт. (№15). – С. 16-17. – Режим доступу : https://artkavun.kherson.ua/use-povertaetsya-na-krugi-svoya.htm. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 29.07.2024.

Левченко М. Г. Творчість Володимира Чуприни як явище українського образотворчого мистецтва початку ХХІ століття [Електронний ресурс] / М. Г. Левченко // Культурологія. – 2013. – С. 157-159. – Режим доступу : http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/91610/41-Levchenko.pdf?sequence=1. – Назва з екрана. – Дата перегляду : 18.11.2024.

Calendar

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031