Oles Honchar
Kherson regional
universal scientific library
MO-TH: 9:00-18:00
SA-SU: 9:00-18:00

  Зруйнований корпус токсикології "Охматдиту" через російську атаку / Фото: Віталій Носач, РБК-Україна

За понад два роки повномасштабної війни росіяни продовжують системно атакувати заклади охорони здоров’я України: лікарні, амбулаторії, поліклініки, пологові тощо. 

Станом на кінець вересня 2024 року, ворог вже пошкодив 1664 об’єкти медзакладів та зруйнував вщент – ще 221. Найбільших втрат зазнали об’єкти медзакладів у Харківській, Донецькій, Миколаївській, Київській, Чернігівській, Дніпропетровській, Херсонській та Запорізькій областях. Наразі отримати повну інформацію щодо ступеня руйнування медзакладів на тимчасово окупованих територіях неможливо.

8 липня 2024 р. Росія випустила по українських містах 38 ракет різних типів. Серед них гіперзвукові "Кинджал" і "Циркон", дві надзвукові Х-22, а також 14 крилатих ракет "Калібр", що запускаються з кораблів і субмарин, та 13 крилатих ракет Х-101, які запускають стратегічні бомбардувальники. Це був один із найпотужніших за весь час ракетних ударів по столиці України. Пошкоджені загалом 129 будівель усіх форм власності. Зокрема, під атакою опинилася найбільша дитяча лікарня “Охматдит”. 

Траєкторія польоту російської Х-101 / Фото УНІАН, скріншот

Служба безпеки України  заявила, що Росія вдарила по дитячій лікарні ракетою Х-101. За даними української спецслужби, на місці трагедії знайшли уламок двигуна даної крилатої ракети. Висновки експертів однозначні – це був цілеспрямований удар. Про це свідчить велика кількість відео і фотоматеріалів. Служба безпеки України кваліфікувала удар по “Охматдиту”, як воєнний злочин і відкрила кримінальне провадження. Дитячу лікарню атакувала дозвукова крилата ракета, що має характерні ознаки, а саме циліндричний розріз корпусу і турбореактивний двигун на зовнішній підвісці. Військові аналітики стверджують, що це була модернізована версія Х-101. Особливість цієї версії - що окрім комп'ютера, який наводиться по координатах, стоїть оптико-електронна станція, яка наводиться по зображенню цілі. Російські військові перед запуском мали ввести в пам'ять комп'ютера не лише координати, але й зображення будівлі лікарні, для точного влучення в ціль. Атака на столицю відбулася в день - це є ще одним доказом того, що це була саме модифікована версія ракети Х-101. Її запускають лише вдень за гарної погоди, щоб оптично-електронна система могла якісно розпізнати ціль.

Поранена дитина внаслідок удару по дитячій лікарні «Охматдит» у Києві / Фото: ОП

Загалом на момент атаки в клініці перебувало 627 дітей. Поранено близько 50 осіб, зокрема вісім дітей, двоє медиків загинули. 

Повністю зруйновано корпус токсикології з відділенням хронічних і гострих інтоксикацій, де проводять діаліз. У старому хірургічному корпусі вибито майже всі вікна, пошкоджено два хірургічні та два соматичні відділення, відділення інтенсивної терапії та операційний блок. У новому корпусі “Охматдиту” пошкоджено 12 відділень, зокрема вісім хірургічних, п'ять онкологічних, дві реанімації, операційний блок, відділення радіології та променевої терапії. Зруйновано частину єдиної в Україні онкогематологічної лабораторії.

Наслідки атаки на дитячу лікарню “Охматдит” / Фото: КМВА

Після атаки 94 пацієнти були переведені до інших клінік Києва, зокрема, до дитячих лікарень №1, №2, №4 і №7, Інституту нейрохірургії, Центру дитячої кардіології та кардіохірургії, Національного інституту раку, Перинатального центру №7, а також до приватних клінік "Денис" і "Добробут".

Пацієнти отримують медичні послуги на вулиці, Київ, 8 липня 2024 року / Фото: МОЗ України


Світова спільнота засудила російський удар. Лідери Польщі, Великої Британії, Чехії, Естонії та Молдови, а також представники Латвії, Литви, США, Німеччини та Австрії написали слова підтримки Україні й назвали дії Росії тероризмом.

МЗС Естонії: "Постійний член Ради Безпеки ООН щойно розбомбив дитячу лікарню в Києві. Якщо ви нейтральні в ситуаціях несправедливості, ви обрали бік гнобителя. Історія запам'ятає".

Міністр МЗС Чехії: "Поки корисні ідіоти балакають про мир з путіним, він посилає ракети на дитячу лікарню. Зараз я збираюся на саміт НАТО, щоб просувати довгострокову стратегію стримування росії. Не можна сприймати агресію як щось нормальне".

Головний раввин Києва і України: "Де крик? У Києві розбомбили дитячу лікарню. Де всі демонстранти? Як хтось при здоровому глузді може затримувати Patriots та іншу оборонну зброю в Україні. Як росії вдасться уникнути покарання за це масове вбивство невинних мирних жителів?"

ООН також засудила російський удар по лікарні. Згідно з міжнародним гуманітарним правом, лікарні мають особливий захист, нагадала гуманітарний координатор ООН в Україні Деніз Браун: "Цивільні особи мають бути захищені".

На бомбардування лікувального закладу відреагували й у Міжнародному комітеті порятунку (IRC). "Жодна дитина не повинна рости під загрозою ракетних ударів. Медичні установи захищені міжнародним правом і мають залишатися в безпеці під час конфлікту", – заявив координатор з питань охорони здоров'я IRC в Україні доктор Марко Ісайлович. Він нагадав, що з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну ВООЗ зафіксувала близько 1700 атак на українські медичні установи.

Делегація Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) в Україні, у свою чергу, зазначила, що "приголомшена" ударом по лікарні "Охматдит".

Подія викликала значний резонанс у соцмережах. На своїх сторінках у соціальних мережах новини про російський удар по "Охматдиту" також поширили численні амбасадори UNITED24: Алісса Мілано, Міша Колінз, Кетрін Винник, Барбара Стрейзанд і Марк Стронг. У соціальній мережі Х до підтримки України долучилися Стівен Кінг і Тімоті Снайдер.

Росія, як і завжди, вдалася до брехні та лицемірства. Пропагандисти заявили, що країна-агресор атакує лише військові об'єкти і що справжньою ціллю було залізничне депо, розташоване за 700 метрів від “Охматдиту”. А ось лікарня, на думку пропагандиста, постраждала від української ППО. Інші путіністи цинічно раділи цьому "ювелірному" удару по "Охматдиту", бо за їх інформацією, у лікарні облаштували воєнний шпиталь й лікували не дітей, а військових ЗСУ. Також росіяни висловлювали думку, що наче ракетного удару взагалі не було, а здетонувала бомба, яку заклали у приміщенні самі українці. І цю провокацію готували за участю британських та американських спецслужб, а криваві кадри наслідків знімали професійні фотографи.

Лікарі, рятувальники і волонтери біля руїн одного з корпусів "Охматдиту" / Фото: LB.ua


“Охматдит” не зник, він є і буде. За  оцінкою, термін відновлення нового корпусу триватиме приблизно три місяці. На підтримку дитячої лікарні миттєво відгукнувся бізнес, прості українці та іноземці. На 10 липня на офіційному та благодійному рахунках лікарні було зібрано 359 млн грн. Майже 302 млн грн було зібрано за спільною ініціативою Monobank і United24 "Допоможи Охматдиту". Найбільший внесок зробила IT-платформа Grammarly - 20 млн грн. Віктор та Олена Пінчуки заявили, що їхній Фонд візьме на себе всі витрати з відновлення медичного обладнання "Охматдиту".

По 10 млн грн на допомогу лікарні перерахували "Київстар", мережа автозаправок ОККО та дилерський центр авто "АВТ Баварія". Мережа мультимаркетів "Аврора" перерахувала 5 млн грн і ще 400 тис. грн особистих коштів - її директор Тарас Панасенко. Також по 5 млн грн на допомогу "Охматдиту" пожертвували фінансова група Investment Capital Ukraine (ICU), Monobank, Biopharma, "Автострада", "Укрнафта" та інші.

По 3 млн грн виділили Raiffeisen Bank Aval, а також Приватбанк. 4 млн грн виділив ПУМБ спільно із київським ЦУМом, 2 млн грн - Uber і Netpeak. 2 млн грн від себе особисто на потреби лікарні передав засновник компанії AB Games Антон Большаков. Долучився Credit Agricole, спрямувавши 1,5 млн грн. "EPAM Україна" теж виділяє 1,5 млн грн.

"Нова пошта" надіслала 1 млн грн на прямий рахунок лікарні "Охматдит". Компанія "Епіцентр К" допомагає будівельними матеріалами, а також візьме участь у ремонті та відновленні пошкоджених і зруйнованих корпусів клініки.

По 1 млн грн виділили такі компанії та підприємці: "Сільпо", "Фора", VARUS, "Алло", мережа АЗК UPG, Stolitsa Group, підприємець Руслан Шостак спільно з TerWin (лінія магазинів EVA, VARUS), "Акорд Банк", інтернет-холдинг Genesis, співвласник Genesis Володимир Многолєтній, "А-Банк", Intellias, SoftServe Ukraine, Uklon і "Кормотех".

400 тис. грн на потреби лікарні перерахувало видавництво "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА", по 100 тис. грн та інші суми перерахувала ще значна кількість людей і компаній.

Допомогти у відновленні, зокрема надати медичне обладнання, пообіцяв і державний секретар США Ентоні Блінкен на зустрічі з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою на саміті НАТО.

Охматдит - це черговий терористичний акт країни-агресорки. Армія окупантів цілеспрямовано б’є по українських містах, житлових будинках і дитячій лікарні. Метою такого удару - є терор населення і тиск на українське військово-політичне керівництво. Ця трагедія, стала ще одним страшним нагадуванням про жорстокість війни та потребу в міжнародній підтримці для зупинення агресора.

Використані джерела:

          Інтернет ресурси:

          Відео ресурси:

Calendar

 12 3 456
789 10 11 1213
1415 16 17181920
21 222324 25 26 27
28 29 30 31