Херсонська обласна
універсальна наукова бібліотека
ім. Олеся Гончара
ПН-ЧТ: 9:00-18:00
СБ-НД: 9:00-18:00
Меню розділу

Опис електронного каталогу

Електронний каталог бібліотеки складається з:

  • електронного каталогу книг;
  • електронного каталогу періодичних видань;
  • електронної картотеки статей.

Електронний каталог книг створено в 1993 р. Загальний обсяг каталогу на 01.01.2021 р. – 634 186 записів.

Електронний каталог книг містить бібліографічну інформацію про друковані видання (книги, брошури, періодичні видання та видання, що продовжуються, образотворчі видання, карти, схеми, ноти, нормативно-технічні документи, автореферати дисертацій), документи на новітніх носіях інформації (мікрографічні, оптичні, електронні), а також видання шрифтом Брайля та Муна з усіх галузей знань, виданих українською, російською, кримськотатарською, англійською та іншими мовами. Він відображає документи з 1741 р.

Електронний каталог періодичних видань містить бібліографічну інформацію про періодичні видання (газети, журнали) з фонду бібліотеки, видані українською, російською, англійською, французькою та німецькою мовами. Інформація про періодичні видання представлена за період з 1945 року по поточний рік.

Електронна картотека статей містить бібліографічні описи статей з журналів, газет та збірників, що знаходяться в бібліотечному фонді з 2005 р. та видані українською і російською мовами. Загальний обсяг картотеки на 01.01.2021 р. – 311 531 статей.

Щомісячне поповнення електронного каталогу бібліотеки – близько 2 тис. записів.

Пошук в електронному каталозі

Пошук в електронному каталозі ведеться за елементами (полями) бібліографічних записів українською, російською, кримськотатарською, англійською та іншими мовами.

Пошук може здійснюватись у будь-якому каталозі, в будь-якій комбінації, для цього необхідно позначити "галочкою" ті каталоги, в яких здійснюватиметься пошук. Для пошуку інформації про окремі видання (книги, періодичні видання або статті) рекомендується працювати в окремих каталогах.

При здійсненні пошуку в меню зліва обирається критерій пошуку: автор, назва, ключові слова, ISBN, географічна рубрика, предметна рубрика.

Після обрання критерію пошуку (автор, назва, ключові слова тощо), введіть в обране поле великими або малими літерами слова для пошуку (можна вводити тільки початок слів, але не менше 3-х символів).

Уточнити запит дозволяють додаткові пошукові елементи, які об’єднуються логікою "І" (Розширений пошук). Щоб здійснити пошук за кількома полями, використовується оператор І (знак «+», що знаходиться справа від кнопки "Шукати"), після чого в меню зліва обирається необхідний елемент пошуку.

При виборі пошуку за автором можна ввести лише прізвище автора, редактора або укладача повністю без розділових знаків у поле "Прізвище". В результаті будуть виведені бібліографічні описи всіх видань, автори яких мають обране прізвище. Перелік результатів пошуку виводиться в наступному порядку: автор, редактор, укладач.

Для уточнення пошуку можна ввести повне ім'я автора, редактора або укладача в поле "ім'я". Ініціали та по батькові не вводяться. В результаті будуть виведені бібліографічні описи тих видань, автор яких носить обрані прізвище та ім'я.

В поле «Назва» можна вводити як повну назву документа, так і його частину. В результаті пошуку будуть виведені бібліографічні описи тих документів, назва яких починається з введеного слова. Для кращого результату пошуку рекомендується відсікати закінчення слів.

Наприклад:

або

  • При пошуку за автором та назвою вводиться прізвище автора та назва або перше слово у назві (у випадку, якщо воно точно відомо).
  • Якщо назва точно не відома – краще здійснювати пошук за прізвищем автора. 

При пошуку за ключовими словами в пошукове поле вводять ключове слово (не менше 3-х символів), відокремлюючи частину слова знаком *. Пошуковий словник ключових слів формується з назви та назви серії документу, предметної та географічної рубрики, а також  ключових слів з інших полів бібліографічного запису.

Наприклад: при введенні пошукового терміну "эко*" будуть виведені ті бібліографічні описи документів, в ключових словах яких будуть слова: "экология, экологический, экономика, экономический" тощо.

При введенні ключового слова повністю, наприклад "менеджмент", будуть виведені бібліографічні описи лише тих документів в яких є це слово. Можна здійснювати пошук за сполученням ключових слів (наприклад: "політичний аналіз").

При пошуку за персоналією в поле «Прізвище» вводиться в називному відмінку прізвище особи, про яку потрібно знайти інформацію. Якщо людина відома під особистим ім’ям (наприклад: Ярослав Мудрий), тоді в графу «Прізвище» можна вписати ім’я так, як воно звучить.

У полях "Географічна рубрика" або "Предметна рубрика" пошукові терміни вводяться українською мовою, без скорочень. Пошук здійснюється за словником, який пропонується.

При пошуку документів певного виду (нот, електронних ресурсів, відеозаписів та ін.) використовується критерій пошуку «Вид документа».  Вид документа обирається зі словника. Прим.: цей пошук можна застосовувати лише для документів, що надійшли до бібліотечного фонду з 2004 р.

При пошуку за роком видання вводиться  період з … до…, або в першому та другому полі вводиться один й той самий рік. Наприклад: з 1975 до 1975. 

Деякі бібліографічні записи доповнені змістом документа. У цьому випадку внизу запису можна побачити трикутник та слова "Зміст" або "Ще в цьому номері". Активувавши трикутник, можна познайомитись зі змістом документа.

Якщо у відповідь на запит система видала велику кількість записів, рекомендується його деталізувати, скориставшись розширеним пошуком.

У розширеному пошуку передбачено більшу кількість пошукових полів, а також логічний оператор «і».

Якщо запит складено неправильно, або відсутнє повне співпадіння пошукових признаків з текстами в бібліографіних записах система може видати нульовий результат: "За вашим запитом нічого не знайдено". У цьому випадку скористайтесь послугами "Віртуальної довідкової служби".

Форми виводу записів

При роботі з електронним каталогом є можливість перегляду знайденої інформації у вигляді каталожної картки (повний бібліографічний опис, коротка форма бібліографічного опису), а також у вигляді бланку читацької вимоги, який при бажанні можна роздрукувати.

Замовлення і отримання документів здійснюється тільки в бібліотеці.

Звертаємо Вашу увагу, що у зв'язку з конвертацією електронного каталогу бібліотеки окремі бібліографічні записи на сайті не відповідають вимогам ДСТУ ГОСТ 7.1:2006. Система стандартів з інформації, бібліотечної та видавничої справи. Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання (ГОСТ 7.1—2003, ІDТ). Під час поточного редагування електронного каталогу цю невідповідність буде поступово виправлено.

Календар подій

      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 2223
24252627282930